Brussel wil EU-wetgeving voor moderne gengewassen versoepelen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil wetgeving versoepelen voor het telen en verkopen van moderne veredelde gewassen in de EU. Met nieuwe genetische technieken aangepaste groente en fruit hoeven niet meer te voldoen aan een lange reeks controle-eisen en krijgen geen apart etiket meer. Voor met oudere gentechnieken gemanipuleerde gewassen blijven de strenge regels ongewijzigd. En ook voor dierlijke producten verandert er niets, als het aan de commissie ligt.
Het dagelijks EU-bestuur stelt de soepelere regels voor nieuwe technieken voor om de innovatie in voedsel en concurrentie op de wereldmarkt te bevorderen. Ook door klimaatverandering, de wens om minder bestrijdingsmiddelen te gebruiken en om gezondheidsredenen is er behoefte aan gewassen die tegen veranderingen bestand zijn, stelt de commissie. Het gaat bijvoorbeeld om maïs die tegen droogte kan, tarwe zonder gluten of aardappels die tegen bepaalde ziektekiemen bestand zijn.
De huidige Europese regels voor genetische modificatie van gewassen stammen uit 2001 en lopen achter op wetgeving in veel andere landen, waaronder de Verenigde Staten. Europese boeren en bedrijven zijn nu nog onderworpen aan allerlei controles en labelvereisten, wat veel geld en tijd kost.
Maatregelen bodemvervuiling
Europarlementariër Jan Huitema (VVD) is blij met het voorstel. "Nederland is historisch gezien groot in plantveredeling. Veel groente en fruit dat over de hele wereld gegeten wordt, komt uit een zaadje dat in Nederland ontwikkeld is." Door de Europese wetgeving dreigde Nederland zijn positie als plantveredelaar te verliezen, zegt hij.
De commissie stelt ook maatregelen voor om de bodemvervuiling in de EU te bestrijden. Meer dan 60 procent van de grond is volgens haar aangetast. Ze vraagt de lidstaten alle potentieel verontreinigde locaties in kaart te brengen in een openbaar register en ze aan te pakken. De sanering moet worden uitgevoerd volgens het principe 'de vervuiler betaalt', zodat de kosten worden gedragen door degenen die verantwoordelijk zijn voor de verontreiniging.
Eerste stappen
Bas Eickhout (GroenLinks) juicht de eerste concrete stappen naar bodemwetgeving toe. "In het voorstel ontbreekt echter het belangrijkste: een plan om de bodemkwaliteit echt te verbeteren. Zonder bindende afspraken daarover betekent dit vooral dat we heel goed gaan meten hoe de bodem in Europa verslechtert. Dat kan niet de bedoeling zijn."
De EU-landen en het Europees Parlement moeten instemmen met de voorstellen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
21 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
3 uur geleden