Brussel wil einde aan olie- en gaswinning op Noordpool
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil een einde aan de winning van fossiele brandstoffen in het Arctische gebied. Ze gaat "politieke druk uitoefenen" voor een verbod op nieuwe boringen op de Noordpool. In de aanloop van de klimaatconferentie in Glasgow volgende maand roept Brussel op om "olie, kolen en gas in de grond te laten".
Het Noordpoolgebied verandert snel, stelt EU-buitenlandchef Josep Borrell, "door de opwarming van de aarde, een toegenomen concurrentiestrijd om natuurlijke bronnen en geopolitieke rivaliteit". De regio is daardoor van internationaal strategisch belang, stelt de commissie. De ontwikkelingen tonen aan dat de EU "sterker betrokken" moet zijn bij het Noordpoolgebied en zich moet "inspannen voor stabiliteit, veiligheid en vredige samenwerking". De commissie opent daarom een vertegenwoordiging op Groenland, dat administratief tot EU-land Denemarken hoort.
Het Noordpoolgebied warmt drie keer zo snel op als de rest van de aarde. Dat heeft ook gevolgen voor de Europese Unie, stelt de commissie.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De MOTORbeurs in Utrecht heeft dit jaar 97.000 bezoekers getrokken. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar, laat de organisatie na het evenement weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op een megadeal van de chipmaker met Meta Platforms. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram koopt voor miljarden dollars aan AMD-chips en computers die zijn ontworpen voor kunstmatige intelligentie (AI). Als onderdeel van de overeenkomst ontvangt Meta ook het recht om in stappen 160 miljoen AMD-aandelen te kopen. Het aandeel AMD steeg 7 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland constateren dat mensen steeds vaker niets van hun schulden hoeven terug te betalen. Daar zijn ondernemers "de dupe van", stellen de ondernemersorganisaties. Ze waarschuwen de Tweede Kamer dat dit de nieuwe norm dreigt te worden. Brancheorganisatie voor schuldhulpverlening NVVK is verbaasd over de oproep.
3 uur geleden