Brussel wil één belastingopgave voor internationaal bedrijf
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie doet een nieuwe poging de belastingopgave voor bedrijven die in meerdere EU-landen opereren te versimpelen. Ze moeten straks aangifte doen in het land waar hun hoofdkantoor staat, als het aan de commissie ligt. Ook wil het dagelijks bestuur van de EU mkb-bedrijven helpen hun rekeningen sneller vereffend te krijgen.
Nu geven bedrijven hun winsten op in alle EU-landen waar ze actief zijn en stuiten ze op verschillende belastingregimes. Het kost veel tijd en geld om aan de regels te voldoen. Maar het biedt ook de kans om met onderlinge verrekeningen winsten door te sluizen naar de lidstaat met het gunstigste belastingklimaat.
Daar wil de commissie wat aan doen. Winst en verlies worden per EU-land automatisch verrekend, als het aan haar ligt. De belastingaanslag die het land waar de hoofdvestiging staat heeft berekend, wordt verdeeld over de andere vestigingslanden. Dat zou eerst gebeuren op basis van de afgelopen drie jaar, maar dat moet als opstapje dienen naar een vaste verdelingsformule.
Vast betaaltermijn
De nieuwe regels moeten, als de EU-lidstaten instemmen, gaan gelden voor bedrijven met een omzet van meer dan 750 miljoen euro. Kleinere bedrijven die dat willen mogen ook meedoen. Nog kleinere internationaal actieve mkb-bedrijven geven straks ook enkel nog hun belasting op in het land waar hun hoofdkantoor staat, is de bedoeling. Dat land verrekent ook de afdracht met EU-lidstaten waar nevenvestigingen staan.
Het midden- en kleinbedrijf, dat geldt als ruggengraat van de Europese economie, krijgt verder hulp tegen wanbetalers. Nu wordt de helft van hun rekeningen te laat betaald, waardoor ze geregeld in betalingsproblemen komen. Een kwart van de faillissementen is eraan te wijten. Ieder jaar kost de jacht op achterstallige betalingen het Europese bedrijfsleven volgens de commissie een kleine 9 miljard euro aan werkuren. Als bedrijven elkaars facturen één dag eerder zouden voldoen, sparen ze 158 miljoen euro uit aan bijvoorbeeld kredietrente.
Daarom wil de commissie een vaste betaaltermijn van dertig dagen voor betalingen tussen afnemers en leveranciers, zoals ook in Nederland al geldt voor overheden en grootbedrijven. Het Europese voorschrift was tot dusver nog rekbaar en boterzacht en werd niet overal toegepast. Grote klanten veroorloven zich soms om onredelijk om te springen met kleine leveranciers. De nieuwe harde regel zou in alle EU-landen gaan gelden. Bovendien krijgen wanbetalers automatisch rente aangerekend en baat het dus niet meer om een kleine leverancier onder druk te zetten.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
8 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
12 uur geleden