Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

BRUSSEL (ANP) - Alle EU-landen moeten voortaan nagaan of een buitenlandse investeerder de economische veiligheid van de unie niet schaadt, vindt de Europese Commissie. Omgekeerd verdienen Europese investeringen in het buitenland ook een waakzame blik, omdat daardoor misschien Europees vernuft weglekt. De voorstellen maken deel uit van een pakket dat moet voorkomen dat kostbare kennis, technologie en economische activiteiten uit de EU in buitenlandse handen vallen.

De Europese Unie moet zich wapenen om niet weggeblazen te worden in het grote gevecht om de technologieën van de toekomst, vindt de commissie. "We mogen niet het speelveld zijn voor grotere spelers. We moeten zelf meespelen", meent Eurocommissaris Margrethe Vestager (concurrentie). Zij is verantwoordelijk voor onder meer onderzoek en innovatie en is beducht voor patentpiraten, bedrijfsgeheimdieven en academische spionnen uit bijvoorbeeld China.

Veel EU-lidstaten screenen buitenlandse investeringen al om bijvoorbeeld te voorkomen dat China hun havens en andere infrastructuur opkoopt. Maar landen als Griekenland en Bulgarije moeten dat ook gaan doen, wil de commissie afspreken. De lidstaten moeten ook zorgvuldiger kijken naar bijvoorbeeld Europese bedrijven die met joint ventures of laboratoria en fabrieken in het buitenland hun vindingen prijsgeven.

Exportregels

EU-landen zouden hun exportregels ook meer moeten gelijktrekken, als het aan het dagelijks bestuur van de unie ligt. Dat kan bijvoorbeeld helpen voorkomen dat onschuldige goederen die ook militair kunnen worden gebruikt in verkeerde handen vallen.

De commissie beseft dat de EU-landen zulk beleid liever in eigen hand houden en gaat minder ver dan ze zou willen. De behandeling van de voorstellen is sowieso aan een nieuwe commissie en een nieuw Europees Parlement, erkent zij.

Meer uit Financieel

S&P 500 naar recordhoogte in aanloop naar gesprek Trump en Xi

NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.

2 uur geleden
Gasunie waarschuwt: vullen gasopslagen gaat moeizaam

DEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.

2 uur geleden
Senaat stemt in met Warsh als voorzitter Federal Reserve

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.

3 uur geleden
Netflix biedt vanaf 2027 abonnement met reclame aan in Nederland

NEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.

3 uur geleden
Moederbedrijf speelgoedmerk Playmobil blijft minder verkopen

ZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.

4 uur geleden
AI-bedrijf Mistral praat met banken over tegenhanger voor Mythos

PARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.

5 uur geleden
AEX eindigt flink hoger, ABN AMRO grote winnaar

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.

6 uur geleden