Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

BRUSSEL (ANP) - Alle EU-landen moeten voortaan nagaan of een buitenlandse investeerder de economische veiligheid van de unie niet schaadt, vindt de Europese Commissie. Omgekeerd verdienen Europese investeringen in het buitenland ook een waakzame blik, omdat daardoor misschien Europees vernuft weglekt. De voorstellen maken deel uit van een pakket dat moet voorkomen dat kostbare kennis, technologie en economische activiteiten uit de EU in buitenlandse handen vallen.

De Europese Unie moet zich wapenen om niet weggeblazen te worden in het grote gevecht om de technologieën van de toekomst, vindt de commissie. "We mogen niet het speelveld zijn voor grotere spelers. We moeten zelf meespelen", meent Eurocommissaris Margrethe Vestager (concurrentie). Zij is verantwoordelijk voor onder meer onderzoek en innovatie en is beducht voor patentpiraten, bedrijfsgeheimdieven en academische spionnen uit bijvoorbeeld China.

Veel EU-lidstaten screenen buitenlandse investeringen al om bijvoorbeeld te voorkomen dat China hun havens en andere infrastructuur opkoopt. Maar landen als Griekenland en Bulgarije moeten dat ook gaan doen, wil de commissie afspreken. De lidstaten moeten ook zorgvuldiger kijken naar bijvoorbeeld Europese bedrijven die met joint ventures of laboratoria en fabrieken in het buitenland hun vindingen prijsgeven.

Exportregels

EU-landen zouden hun exportregels ook meer moeten gelijktrekken, als het aan het dagelijks bestuur van de unie ligt. Dat kan bijvoorbeeld helpen voorkomen dat onschuldige goederen die ook militair kunnen worden gebruikt in verkeerde handen vallen.

De commissie beseft dat de EU-landen zulk beleid liever in eigen hand houden en gaat minder ver dan ze zou willen. De behandeling van de voorstellen is sowieso aan een nieuwe commissie en een nieuw Europees Parlement, erkent zij.

Meer uit Financieel

Netflix denkt ondanks hogere kosten winstgevender te worden

LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.

3 uur geleden
Trumps Groenland-escalatie jaagt Wall Street schrik aan

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn op de eerste handelsdag na een extra lang weekend met forse verliezen gesloten. Beleggers schrokken van de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese bondgenoten in zijn poging Groenland in te lijven.

3 uur geleden
Frankrijk onderzoekt dood van baby die Nestlé-voeding kreeg

PARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.

4 uur geleden
Luchthaven Schiphol stopt met X om beperkt bereik en toename haat

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.

7 uur geleden
Europese beurzen zakken opnieuw door oplopende spanningen met VS

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.

7 uur geleden
Toezichthouders FNV 'tevreden' over aantal kandidaten bestuur

UTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.

9 uur geleden
Trumps handelschef: dreiging met importheffingen 'gepast'

DAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.

9 uur geleden