Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

Brussel wil economie EU wapenen tegen opkoper en spion uit China

BRUSSEL (ANP) - Alle EU-landen moeten voortaan nagaan of een buitenlandse investeerder de economische veiligheid van de unie niet schaadt, vindt de Europese Commissie. Omgekeerd verdienen Europese investeringen in het buitenland ook een waakzame blik, omdat daardoor misschien Europees vernuft weglekt. De voorstellen maken deel uit van een pakket dat moet voorkomen dat kostbare kennis, technologie en economische activiteiten uit de EU in buitenlandse handen vallen.

De Europese Unie moet zich wapenen om niet weggeblazen te worden in het grote gevecht om de technologieƫn van de toekomst, vindt de commissie. "We mogen niet het speelveld zijn voor grotere spelers. We moeten zelf meespelen", meent Eurocommissaris Margrethe Vestager (concurrentie). Zij is verantwoordelijk voor onder meer onderzoek en innovatie en is beducht voor patentpiraten, bedrijfsgeheimdieven en academische spionnen uit bijvoorbeeld China.

Veel EU-lidstaten screenen buitenlandse investeringen al om bijvoorbeeld te voorkomen dat China hun havens en andere infrastructuur opkoopt. Maar landen als Griekenland en Bulgarije moeten dat ook gaan doen, wil de commissie afspreken. De lidstaten moeten ook zorgvuldiger kijken naar bijvoorbeeld Europese bedrijven die met joint ventures of laboratoria en fabrieken in het buitenland hun vindingen prijsgeven.

Exportregels

EU-landen zouden hun exportregels ook meer moeten gelijktrekken, als het aan het dagelijks bestuur van de unie ligt. Dat kan bijvoorbeeld helpen voorkomen dat onschuldige goederen die ook militair kunnen worden gebruikt in verkeerde handen vallen.

De commissie beseft dat de EU-landen zulk beleid liever in eigen hand houden en gaat minder ver dan ze zou willen. De behandeling van de voorstellen is sowieso aan een nieuwe commissie en een nieuw Europees Parlement, erkent zij.

Meer uit Financieel

Heijmans verkoopt minder woningen op 'onverminderd' krappe markt

ROSMALEN (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft vorig jaar iets minder nieuwe woningen verkocht. Het bedrijf wijst er in zijn jaarresultaten op dat de krapte op de huizenmarkt in 2025 "onverminderd groot" bleef. Wel zijn de orders voor nieuwe huizen het afgelopen jaar meer waard geworden. Heijmans verwacht dat de "sterke" financiƫle prestaties in 2026 aanhouden.

2 minuten geleden
VS en Taiwan tekenen handelsakkoord en versterken banden

TAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.

17 minuten geleden
Trump wil sommige staal- en aluminiumheffingen verlagen, zegt FT

LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.

36 minuten geleden
Meer mensen met een rijbewijs en auto in 2026

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.

1 uur geleden
Meer mensen met een rijbewijs en auto in 2026

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.

1 uur geleden
Nederlanders kopen minder rozen voor Valentijnsdag door carnaval

DEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.

2 uur geleden
Horeca in zuiden van Nederland wacht miljoenenomzet door carnaval

OOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.

2 uur geleden