Brussel wil Delfts blauw en glas uit Murano beschermen tegen nep
BRUSSEL (ANP) - Delfts blauw en andere streekgebonden ambachtelijke goederen verdienen dezelfde bescherming als Hollandse kaas, Franse champagne en Italiaanse parmaham, vindt de Europese Commissie. Ze wil ook deze producten een etiket geven waardoor klanten ze kunnen onderscheiden van namaak.
De zogeheten beschermde geografische aanduiding voor Europese voedingswaren is al langer heel populair. Maar producten met een lange traditie en grote naam als Antwerpse diamant, Muranoglas of tweed uit het Ierse Donegal moeten het tot dusver doen met wat nationale beschermingsmaatregelen. In veel EU-landen ontbreken zelfs die.
Een soortgelijk echtheidsetiket voor zulke goederen zou producenten en consumenten goeddoen, denkt de Europese Commissie. Bovendien kan het helpen kwetsbaar cultuurgoed en banen in economisch zwakkere regio's te behouden.
Als het Europees Parlement en de EU-landen instemmen, kunnen die laatsten het etiket aanvragen voor hun eigen goederen van plaatselijke trots. Tot achthonderd producten zouden in aanmerking kunnen komen, schat de commissie, waarvan een handvol in Nederland.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
7 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
7 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
8 uur geleden