
Brussel waarschuwt Den Haag voor hoge particuliere schulden
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse regering mag ondanks de economische gevolgen van de coronacrisis niet andere al lang lopende ‘onevenwichtigheden’ uit het oog verliezen. De Europese Commissie waarschuwt dat de schuld van burgers, onder meer door de hoge huizenprijzen, blijft stijgen en dat het exportoverschot in Nederland te hoog is.
Nederland hoort bij twaalf EU-landen waarvan het dagelijks EU-bestuur het begrotingsbeleid extra in de gaten houdt. Al jaren tikt Brussel Den Haag op de vingers over het overschot op de lopende rekening, doordat Nederland veel meer exporteert dan importeert, net als Duitsland. Dat chronisch exportoverschot ligt ver boven de norm die Brussel stelt, waarbij export en import meer in balans zijn. Ook de hoge schulden bij particulieren zijn de commissie een doorn in het oog. Ze eist al lang dat er een einde komt aan de hypotheekrenteaftrek. Ook moeten de pensioenen en belastingen verder worden hervormd, en er meer vaste banen worden aangeboden.
Het kabinet heeft door alle steun- en andere maatregelen vanwege Covid-19 nu andere zaken aan het hoofd maar die bestaande problemen gaan niet uit zichzelf weg, schrijft de commissie in een speciaal ‘lentepakket’ van aanbevelingen voor alle landen.
Vanwege de coronacrisis zijn de Europese regels voor begrotingstekort en staatsschuld sinds vorig jaar bevroren en dat blijven ze nog tot 2023. "We staan op een kantelpunt", zegt vicevoorzitter Valdis Dombrovskis. "Het herstel ligt om de hoek, maar de weg is geplaveid met onzekerheden. We zullen alle instrumenten blijven inzetten om de economie terug op de rails te krijgen."
Alle lidstaten worden aangemoedigd hun bedrijven en burgers financieel te blijven steunen en met behulp van de 672,5 miljard euro uit het Europese herstelfonds fors te investeren in groei.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet niet te lichtzinnig doen over het inzetten van bevroren Russische tegoeden voor financiële hulp aan Oekraïne, waarschuwt president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde. Als het niet binnen de kaders van het internationaal recht gebeurt, ondermijnt dat de euro.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Klaas Knot zou een geschikte opvolger zijn van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank (ECB), denkt de Française. De voormalige president van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de goede kwaliteiten, zei Lagarde in een gesprek met studenten voor een podcastaflevering van College Leaders in Finance, die zondag verschijnt.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet vindt het "niet wenselijk" om nog een jaar geen boetes op te leggen aan werkgevers die zzp'ers inzetten voor werk waar zij eigenlijk mensen voor in dienst zouden moeten nemen. Het zou de handhaving van de wet tegen schijnzelfstandigheid ondermijnen, schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Belastingdienst, BBB) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitzendbureau OTTO Work Force wil dat de overheid samen met marktpartijen ruimte maakt voor extra locaties voor huisvesting van arbeidsmigranten. Met die oproep reageert de onderneming op een door de uitzender verloren rechtszaak van arbeidsmigrant Kevin, waarover EenVandaag berichtte.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag geëindigd op de hoogste slotkoers ooit. De hoofdgraadmeter op het Damrak won 1,1 procent tot 958,94 punten. Het vorige record dateerde uit februari van dit jaar, toen eindigde de AEX op een stand van 948,54 punten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie kan niet zonder arbeidsmigranten, maar de overheid en het bedrijfsleven moeten de toestroom met beleid veel meer inperken en sturen. Technologische innovatie en het aan werk helpen van mensen die nu nog geen baan hebben zijn daarbij belangrijk. Tegelijkertijd moet de overheid veel harder optreden tegen misstanden met laagbetaalde buitenlandse werknemers, adviseert de Sociaal-Economische Raad (SER).
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten aan een nieuwe handelssessie begonnen en scherpten hun records aan. De politieke impasse over de begroting in Washington die tot een sluiting van de overheid heeft geleid, veroorzaakt vooralsnog weinig nervositeit op de beurzen. In plaats daarvan neemt het optimisme over de toekomst van kunstmatige intelligentie weer toe na nieuws over OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Samen met het vooruitzicht van meer renteverlagingen stuwde dat de waarde van techaandelen.
6 uur geleden