Brussel vreest gevolgen aanvallen Rode Zee in 'komende weken'
BRUSSEL (ANP) - De aanvallen van Jemenitische rebellen op de scheepvaart door de Rode Zee zouden de komende weken vat kunnen krijgen op de Europese economie, vreest Eurocommissaris Paolo Gentiloni. Hij ziet de energieprijzen of inflatie nu nog niet stijgen door het afknijpen van de belangrijke vaarroute voor de koopvaardij, maar dat zou weleens kunnen veranderen.
De Houthi-rebellen in Jemen bestoken al weken passerende vrachtschepen of proberen die zelfs te kapen. Dat doen ze naar eigen zeggen uit protest tegen de aanvallen van Israël op de Palestijnse Gazastrook. Israël zegt Hamas te willen verdrijven uit het gebied. De Houthi's en Hamas zijn geestverwant en worden allebei gesteund door Iran.
De aanvallen hinderen de scheepvaart op een voor de wereldeconomie cruciale vaarweg. Veel vrachtvaarders maken inmiddels de omweg om Afrika, wat veel tijd en dus geld kost en de prijzen kan opjagen. Maar "voor nu heeft dit kennelijk nog geen consequenties voor de energieprijzen en de inflatie", constateert Gentiloni, de Eurocommissaris van Begroting. "Maar we denken dat dit nauwlettend gevolgd moet worden, omdat deze consequenties zich de komende weken zouden kunnen voordoen".
Meer uit Financieel
ZWAAGDIJK (ANP) - Budgetwinkelketen Action heeft vorig jaar opnieuw een recordaantal winkels geopend. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. Gemiddeld kwam er minstens één winkel per dag bij. Action kent mede daardoor een flinke groei.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het bezorgen van rouwkaarten moet binnenkort volledig door pakketbezorgers worden gedaan. Dat heeft te maken met veranderingen in de regels rond de postbezorging, waardoor PostNL vanaf komende zomer minder vaak de post hoeft rond te brengen.
28 minuten geledenSEOUL (ANP) - Samsung heeft in het laatste kwartaal van 2025 een recordwinst geboekt. Dat dankte het Zuid-Koreaanse elektronicaconcern aan de sterk gestegen vraag naar speciale geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil verkoopt bijna alle activiteiten buiten zijn thuisland aan de Amerikaanse investeerder Carlyle. Het bedrijf kreeg in oktober vorig jaar Amerikaanse sancties opgelegd om Rusland aan de onderhandelingstafel met Oekraïne te dwingen. Lukoil ging vervolgens op zoek naar een koper voor zijn buitenlandse onderdelen.
32 minuten geledenSAN JOSE (ANP/DPA) - De Amerikaanse autofabrikant Tesla stopt met de productie van de Model S en Model X. Het bedrijf van Elon Musk wil zo ruimte vrijmaken voor de bouw van mensachtige robots.
39 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs zette donderdag de rally voort en bereikte een nieuw recordniveau. De opmars van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als veilige belegging wordt gezien, wordt aangewakkerd door een zwakkere Amerikaanse dollar en een vlucht van beleggers uit staatsobligaties en valuta. Ook zilver bereikte een nieuw record.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn kwartaalwinst flink opgevoerd, mede doordat de rentebaten weer een duidelijke toename lieten zien. Door dit resultaat is de jaarwinst over 2025 van het financiële concern bijna net zo hoog uitgekomen als een jaar eerder, ondanks de grote geopolitieke onrust.
1 uur geleden