Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: voorkom radicalisering, neem outsider op in samenleving

Brussel: voorkom radicalisering, neem outsider op in samenleving

BRUSSEL (ANP) - De strijd tegen terrorisme begint met het beter opnemen van buitenstaanders in de samenleving, vindt de Europese Commissie. Wie zich dan toch tot terrorist ontpopt, moet minder gemakkelijk kunnen toeslaan. Doordat het moeilijker wordt om aan wapens te komen en doelwitten zoals vliegvelden en kerken anders worden ingericht. En doordat terroristen zich niet langer kunnen verschuilen tussen het blikveld van bijvoorbeeld het ene en het andere EU-land.

De commissie zou deze plannen eigenlijk pas volgend jaar presenteren. Maar door de aanslagen in Frankrijk en Oostenrijk klinkt de roep om het terroristen moeilijker te maken steeds luider en maakte het dagelijks bestuur van de EU haast.

De EU moet het onderwijs, sport, jeugdwerk en cultuur inzetten om te voorkomen dat mensen radicaliseren, vindt Eurocommissaris Margaritis Schinas. Zo krijgen zij het gevoel dat ze erbij horen "en zwakt de lokroep van extremistische ideeën af". Gevangenissen moeten ook niet langer kweekvijvers voor extremisten zijn. Wie op vrije voeten komt, moet daarom geholpen worden een normaal leven op te bouwen.

Betere bescherming

Steden kunnen zich ook beter beschermen tegen aanslagen op drukke en symbolische plaatsen, denkt Schinas' collega Ylva Johansson. Kerken, ziekenhuizen, stations en vliegvelden kunnen bijvoorbeeld met stedenbouwkundige maatregelen worden beschermd. Daarvoor kunnen lidstaten aanspraak maken op EU-geld. De commissie gaat verder kijken naar Europese regels om beveiligers mee te sturen op passagiersvluchten.

Maar het zou ook al helpen als eerdere EU-plannen om aanslagen te voorkomen eens werden uitgevoerd, verzucht Schinas. EU-landen hebben bijvoorbeeld strengere regels tegen vuurwapens en geldstromen naar radicale groepen nog niet allemaal overgenomen.

Jihadgangers

EU-landen worstelen ook met de terugkeer van jihadgangers. Zo wil Oostenrijk hen uit voorzorg kunnen opsluiten. Maar de lidstaten denken daar heel verschillend over. De commissie wil hen helpen tips uit te wisselen en beter gebruik te maken van beelden en andere informatie van het slagveld in bijvoorbeeld Syrië om misdadigers te kunnen vervolgen.

Europol krijgt verder meer bevoegdheden en Europese politiekorpsen en veiligheidsdiensten moeten minder langs elkaar heen werken. De commissie komt daartoe volgend jaar met een samenwerkingsleidraad.

Ook wil het dagelijks EU-bestuur manieren vinden om versleutelde communicatie te kunnen lezen zonder de privacy te schaden. Maar de commissie maakt niet duidelijk hoe zij het ogenschijnlijk onverenigbare zou willen verenigen.

Meer uit Buitenland

Seriemoordenaar VS bekent schuld aan moorden bij Gilgo Beach

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse man die ervan werd beschuldigd vrouwen te hebben gewurgd, hun lichamen te hebben versneden en hun stoffelijke resten te hebben verspreid, heeft schuld bekend aan acht moorden. Hiermee is een mysterie opgelost dat tientallen jaren voortsleepte: de zogeheten Gilgo Beach-moorden.

37 minuten geleden
Rutte valt Trump bij in kritiek op Europese bondgenoten om Iran

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte valt de Amerikaanse president Donald Trump bij in diens kritiek op Europese NAVO-landen. Die hebben inderdaad niet allemaal in de oorlog met Iran de hulp geboden die ze de Verenigde Staten wel ooit beloofd hebben, zei Rutte na een bezoek aan Trump. Maar hij heeft Trump ook gewezen op goede voorbeelden, zei hij in een interview met CNN.

39 minuten geleden
Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie journalist

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.

8 uur geleden
Ketamine-dealer Matthew Perry veroordeeld tot 15 jaar cel

LOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.

8 uur geleden
VS: onderhandelingen met Iran beginnen zaterdag in Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.

9 uur geleden
Dodental Israëlische aanvallen op Libanon loopt op

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.

9 uur geleden
Iran: VS moeten kiezen tussen wapenstilstand of oorlog via Israël

TEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."

9 uur geleden