Brussel voert strijd tegen kindermisbruik op
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie voert de strijd tegen kindermisbruik op. Ze komt met nieuwe wetgeving om onlineplatforms te verplichten kinderpornomateriaal op te sporen en te rapporteren. Ook wil Brussel een Europees Centrum opzetten om informatie en meldingen te verzamelen, preventiecampagnes te lanceren en slachtoffers bij te staan, naar voorbeeld van het Nationaal Centrum voor Vermiste en Misbruikte Kinderen (NCMEC) in de Verenigde Staten.
EU-commissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken): "Kindermisbruik en online seksueel misbruik zijn weerzinwekkende misdrijven. De coronapandemie heeft het probleem nog verergerd."
Naar schatting een op de vijf kinderen in Europa heeft volgens de commissie te maken met een vorm van seksueel geweld. Door de coronapandemie en de thuisisolatie is er een forse toename van activiteiten op sociale media, via onlinenetwerken en op het darkweb, meldde Europol vorig maand in een rapport. Er is ook sprake van meer meldingen bij hulplijnen.
Opsporing verplichten
Momenteel is het opsporen en melden van onlinemateriaal met kindermisbruik door internetbedrijven op vrijwillige basis. "Volgend jaar komen we met een wetsvoorstel dat dit verplicht", aldus Johansson. "80 procent van de meldingen nu is van Facebook". Het Amerikaanse internetbedrijf rapporteert aan het NCMEC. Via die lijn komt er ook informatie binnen bij Europol in Den Haag.
Ze noemde specifiek minister Ferd Grapperhaus om de "goede samenwerking". De CDA-bewindsman pleit al langer voor een Europese aanpak van kinderporno op basis van de Nederlandse praktijk. Daarin ligt de aandacht niet alleen op strafrechtelijke vervolging maar ook op preventie en publiek-private samenwerking. Den Haag is verder met de aanpak van kindermisbruik dan veel andere EU-landen omdat Nederland volgens hem "een groot verkeersknooppunt van kinderporno" is.
Veiligheidsunie
De initiatieven zijn onderdeel van de Veiligheidsunie. De commissie komt ook met voorstellen om de handel in illegale drugs en wapens aan te pakken, merendeels door het aanscherpen van wetgeving en het verbeteren van internationale samenwerking.
"Anders dan de vele mensen die gebukt gaan onder de economische gevolgen van de coronapandemie, floreert de georganiseerde misdaad", aldus vicevoorzitter Margaritis Schinas. "Zij die profiteren van de ellende en schade die ze veroorzaken door de verkoop van drugs en wapens, of afschuwelijk materiaal van seksueel misbruik van kinderen moeten worden gestopt en berecht."
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
1 uur geledenROME (ANP) - Veel internationale sterren zijn vrijdag in Rome voor de uitvaart van de Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani. Onder anderen modejournalist Anna Wintour, actrice Anne Hathaway en modeontwerper en filmregisseur Tom Ford kwamen in de ochtend aan bij de basiliek di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/DPA) - Zoekteams hebben het tiende en laatste slachtoffer geborgen van een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Alle inzittenden kwamen bij de crash om het leven.
1 uur geledenWARSCHAU/BRUSSEL (ANP/RTR) - Polen en de EU sturen bijna duizend aggregaten naar Oekraïne om dat land te helpen de strenge winter door te komen. In Oekraïne is het de afgelopen tijd zeer koud, met uitschieters tot 20 graden onder nul.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De onderhandelingen tussen de VS en Denemarken over het versterken van de veiligheid in de Noordpoolregio kunnen "redelijk snel" beginnen. Dat heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, gezegd tegen de Deense publieke omroep. Rasmussen zei niet publiek te zullen maken wanneer die gesprekken plaatsvinden, omdat dat een "kalm proces" in de weg staat.
3 uur geledenKARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.
4 uur geleden