Brussel voert strijd tegen kindermisbruik op
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie voert de strijd tegen kindermisbruik op. Ze komt met nieuwe wetgeving om onlineplatforms te verplichten kinderpornomateriaal op te sporen en te rapporteren. Ook wil Brussel een Europees Centrum opzetten om informatie en meldingen te verzamelen, preventiecampagnes te lanceren en slachtoffers bij te staan, naar voorbeeld van het Nationaal Centrum voor Vermiste en Misbruikte Kinderen (NCMEC) in de Verenigde Staten.
EU-commissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken): "Kindermisbruik en online seksueel misbruik zijn weerzinwekkende misdrijven. De coronapandemie heeft het probleem nog verergerd."
Naar schatting een op de vijf kinderen in Europa heeft volgens de commissie te maken met een vorm van seksueel geweld. Door de coronapandemie en de thuisisolatie is er een forse toename van activiteiten op sociale media, via onlinenetwerken en op het darkweb, meldde Europol vorig maand in een rapport. Er is ook sprake van meer meldingen bij hulplijnen.
Opsporing verplichten
Momenteel is het opsporen en melden van onlinemateriaal met kindermisbruik door internetbedrijven op vrijwillige basis. "Volgend jaar komen we met een wetsvoorstel dat dit verplicht", aldus Johansson. "80 procent van de meldingen nu is van Facebook". Het Amerikaanse internetbedrijf rapporteert aan het NCMEC. Via die lijn komt er ook informatie binnen bij Europol in Den Haag.
Ze noemde specifiek minister Ferd Grapperhaus om de "goede samenwerking". De CDA-bewindsman pleit al langer voor een Europese aanpak van kinderporno op basis van de Nederlandse praktijk. Daarin ligt de aandacht niet alleen op strafrechtelijke vervolging maar ook op preventie en publiek-private samenwerking. Den Haag is verder met de aanpak van kindermisbruik dan veel andere EU-landen omdat Nederland volgens hem "een groot verkeersknooppunt van kinderporno" is.
Veiligheidsunie
De initiatieven zijn onderdeel van de Veiligheidsunie. De commissie komt ook met voorstellen om de handel in illegale drugs en wapens aan te pakken, merendeels door het aanscherpen van wetgeving en het verbeteren van internationale samenwerking.
"Anders dan de vele mensen die gebukt gaan onder de economische gevolgen van de coronapandemie, floreert de georganiseerde misdaad", aldus vicevoorzitter Margaritis Schinas. "Zij die profiteren van de ellende en schade die ze veroorzaken door de verkoop van drugs en wapens, of afschuwelijk materiaal van seksueel misbruik van kinderen moeten worden gestopt en berecht."
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
7 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
10 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
11 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
11 uur geleden