Brussel voert strijd tegen kindermisbruik op
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie voert de strijd tegen kindermisbruik op. Ze komt met nieuwe wetgeving om onlineplatforms te verplichten kinderpornomateriaal op te sporen en te rapporteren. Ook wil Brussel een Europees Centrum opzetten om informatie en meldingen te verzamelen, preventiecampagnes te lanceren en slachtoffers bij te staan, naar voorbeeld van het Nationaal Centrum voor Vermiste en Misbruikte Kinderen (NCMEC) in de Verenigde Staten.
EU-commissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken): "Kindermisbruik en online seksueel misbruik zijn weerzinwekkende misdrijven. De coronapandemie heeft het probleem nog verergerd."
Naar schatting een op de vijf kinderen in Europa heeft volgens de commissie te maken met een vorm van seksueel geweld. Door de coronapandemie en de thuisisolatie is er een forse toename van activiteiten op sociale media, via onlinenetwerken en op het darkweb, meldde Europol vorig maand in een rapport. Er is ook sprake van meer meldingen bij hulplijnen.
Opsporing verplichten
Momenteel is het opsporen en melden van onlinemateriaal met kindermisbruik door internetbedrijven op vrijwillige basis. "Volgend jaar komen we met een wetsvoorstel dat dit verplicht", aldus Johansson. "80 procent van de meldingen nu is van Facebook". Het Amerikaanse internetbedrijf rapporteert aan het NCMEC. Via die lijn komt er ook informatie binnen bij Europol in Den Haag.
Ze noemde specifiek minister Ferd Grapperhaus om de "goede samenwerking". De CDA-bewindsman pleit al langer voor een Europese aanpak van kinderporno op basis van de Nederlandse praktijk. Daarin ligt de aandacht niet alleen op strafrechtelijke vervolging maar ook op preventie en publiek-private samenwerking. Den Haag is verder met de aanpak van kindermisbruik dan veel andere EU-landen omdat Nederland volgens hem "een groot verkeersknooppunt van kinderporno" is.
Veiligheidsunie
De initiatieven zijn onderdeel van de Veiligheidsunie. De commissie komt ook met voorstellen om de handel in illegale drugs en wapens aan te pakken, merendeels door het aanscherpen van wetgeving en het verbeteren van internationale samenwerking.
"Anders dan de vele mensen die gebukt gaan onder de economische gevolgen van de coronapandemie, floreert de georganiseerde misdaad", aldus vicevoorzitter Margaritis Schinas. "Zij die profiteren van de ellende en schade die ze veroorzaken door de verkoop van drugs en wapens, of afschuwelijk materiaal van seksueel misbruik van kinderen moeten worden gestopt en berecht."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.
5 uur geleden