Brussel voert strijd tegen kindermisbruik op
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie voert de strijd tegen kindermisbruik op. Ze komt met nieuwe wetgeving om onlineplatforms te verplichten kinderpornomateriaal op te sporen en te rapporteren. Ook wil Brussel een Europees Centrum opzetten om informatie en meldingen te verzamelen, preventiecampagnes te lanceren en slachtoffers bij te staan, naar voorbeeld van het Nationaal Centrum voor Vermiste en Misbruikte Kinderen (NCMEC) in de Verenigde Staten.
EU-commissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken): "Kindermisbruik en online seksueel misbruik zijn weerzinwekkende misdrijven. De coronapandemie heeft het probleem nog verergerd."
Naar schatting een op de vijf kinderen in Europa heeft volgens de commissie te maken met een vorm van seksueel geweld. Door de coronapandemie en de thuisisolatie is er een forse toename van activiteiten op sociale media, via onlinenetwerken en op het darkweb, meldde Europol vorig maand in een rapport. Er is ook sprake van meer meldingen bij hulplijnen.
Opsporing verplichten
Momenteel is het opsporen en melden van onlinemateriaal met kindermisbruik door internetbedrijven op vrijwillige basis. "Volgend jaar komen we met een wetsvoorstel dat dit verplicht", aldus Johansson. "80 procent van de meldingen nu is van Facebook". Het Amerikaanse internetbedrijf rapporteert aan het NCMEC. Via die lijn komt er ook informatie binnen bij Europol in Den Haag.
Ze noemde specifiek minister Ferd Grapperhaus om de "goede samenwerking". De CDA-bewindsman pleit al langer voor een Europese aanpak van kinderporno op basis van de Nederlandse praktijk. Daarin ligt de aandacht niet alleen op strafrechtelijke vervolging maar ook op preventie en publiek-private samenwerking. Den Haag is verder met de aanpak van kindermisbruik dan veel andere EU-landen omdat Nederland volgens hem "een groot verkeersknooppunt van kinderporno" is.
Veiligheidsunie
De initiatieven zijn onderdeel van de Veiligheidsunie. De commissie komt ook met voorstellen om de handel in illegale drugs en wapens aan te pakken, merendeels door het aanscherpen van wetgeving en het verbeteren van internationale samenwerking.
"Anders dan de vele mensen die gebukt gaan onder de economische gevolgen van de coronapandemie, floreert de georganiseerde misdaad", aldus vicevoorzitter Margaritis Schinas. "Zij die profiteren van de ellende en schade die ze veroorzaken door de verkoop van drugs en wapens, of afschuwelijk materiaal van seksueel misbruik van kinderen moeten worden gestopt en berecht."
Meer uit Buitenland
TIRANA (ANP/AFP) - In de Albanese hoofdstad zijn bij grote demonstraties meerdere overheidsgebouwen beschadigd. De demonstranten, veelal studenten, zijn voor de tweede dag op rij op de been om te pleiten voor betere omstandigheden op de universiteiten in het land. Ook eisen ze het vertrek van premier Edi Rama.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Het Oekraïense ministerie van Defensie meldt dat de verbinding met Starlink in het land is verbeterd. Al zou het bedrijf van Elon Musk wel beperkingen blijven hanteren voor hoe snel drones zich kunnen verplaatsen, terwijl ze verbonden blijven met de dienst.
3 uur geledenESSEN (ANP/DPA) - In de Duitse stad Essen is een gevangene ontsnapt die naar een doktersafspraak werd gebracht. Twee gemaskerde mannen wisten de twee gevangenisbewaarders woensdagmiddag te overmeesteren bij de medische praktijk. De gevangene ging ervandoor op een elektrische scooter.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het is jammer dat Oekraïne de Verenigde Staten verliest als trouwe bondgenoot. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met de Britse presentator Piers Morgan.
6 uur geledenPORTSMOUTH (ANP/AFP) - Sinds zondag zijn er zeker tien schepen aangevallen in of bij de Straat van Hormuz, blijkt uit gegevens van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) en de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Dat is een recordaantal in zo'n korte periode sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische vicepremier Aleksandr Novak zegt dat Oekraïne woensdag twee olieraffinaderijen in Rusland heeft aangevallen. Oekraïne heeft deze beschuldigingen ontkend.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is een tweede geval van ebola vastgesteld, meldt het ministerie van Volksgezondheid in dat land. Het gaat om een naaste van de 40-jarige zakenman bij wie een week eerder ebola werd vastgesteld.
8 uur geleden