Brussel: topman Europese grenswacht vertelde waarheid niet
BRUSSEL (ANP) - De directeur van Frontex, de Europese kust- en grenswacht, heeft de ergernis gewekt van de Europese Commissie. Directeur Fabrice Leggeri heeft niet alleen zijn dienst niet op orde, maar heeft ook het Europees Parlement onjuist geïnformeerd, heeft de commissie hem te verstaan gegeven. Woensdag wordt over Leggeri's aanblijven beslist.
Frontex is in opspraak omdat de bewakers van de Europese buitengrenzen het illegaal terugduwen van vluchtelingenbootjes door Griekenland oogluikend zouden hebben toegestaan. Beelden van onderzoeksjournalisten wekken zelfs de indruk dat de dienst aan die verboden praktijk deelnam. Directeur Leggeri moest op het matje komen in het Europees Parlement, en wees daarbij onder meer naar de Europese Commissie. Die zou mede te wijten zijn dat veertig beloofde toezichthouders nog steeds niet zijn benoemd.
Dat is de Frontex-directeur even voor Kerstmis op een boze brief komen te staan, blijkt nu. Daarin sprak de commissie opnieuw "haar zorgen uit over een aantal processen binnen de dienst" en "zette zij uitlatingen recht" die Leggeri had gedaan toen het Europees Parlement hem in december aan de tand voelde, aldus een woordvoerder.
Later deze week buigt de raad van toezicht van Frontex zich over de dienst en zijn leiding. In die raad zitten, naast de commissie, ook de EU-landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
2 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
4 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
5 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
6 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
6 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
7 uur geleden