Brussel: topman Europese grenswacht vertelde waarheid niet
BRUSSEL (ANP) - De directeur van Frontex, de Europese kust- en grenswacht, heeft de ergernis gewekt van de Europese Commissie. Directeur Fabrice Leggeri heeft niet alleen zijn dienst niet op orde, maar heeft ook het Europees Parlement onjuist geïnformeerd, heeft de commissie hem te verstaan gegeven. Woensdag wordt over Leggeri's aanblijven beslist.
Frontex is in opspraak omdat de bewakers van de Europese buitengrenzen het illegaal terugduwen van vluchtelingenbootjes door Griekenland oogluikend zouden hebben toegestaan. Beelden van onderzoeksjournalisten wekken zelfs de indruk dat de dienst aan die verboden praktijk deelnam. Directeur Leggeri moest op het matje komen in het Europees Parlement, en wees daarbij onder meer naar de Europese Commissie. Die zou mede te wijten zijn dat veertig beloofde toezichthouders nog steeds niet zijn benoemd.
Dat is de Frontex-directeur even voor Kerstmis op een boze brief komen te staan, blijkt nu. Daarin sprak de commissie opnieuw "haar zorgen uit over een aantal processen binnen de dienst" en "zette zij uitlatingen recht" die Leggeri had gedaan toen het Europees Parlement hem in december aan de tand voelde, aldus een woordvoerder.
Later deze week buigt de raad van toezicht van Frontex zich over de dienst en zijn leiding. In die raad zitten, naast de commissie, ook de EU-landen.
Meer uit Buitenland
PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.
6 uur geledenMINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.
8 uur geleden