Brussel: TikTok houdt zich niet aan EU-regels voor minderjarigen
BRUSSEL (ANP) - De Chinese socialemediagigant TikTok doet te weinig om de accounts en posts van minderjarigen af te schermen, concludeert de Europese Commissie. Daarmee overtreedt het bedrijf opnieuw de Digital Services Act (DSA), aldus het dagelijks bestuur van de EU.
Op TikTok is er de optie voor minderjarigen om hun account openbaar te maken, waardoor iedereen hun accounts kan zien. Zelfs als kinderen hun accounts op privé zetten, zijn ze nog makkelijk te vinden en hun profielfoto's blijven voor iedereen openbaar. Dat maakt kinderen kwetsbaar voor ongewenst contact, cyberpesten of seksueel misbruik, aldus de Commissie.
Ook is de content van tieners van 16 en 17 jaar terug te vinden op de zogeheten 'for you-page', waarbij TikTok-gebruikers aanbevolen video's te zien krijgen. De content van kinderen mag niet op die pagina te zien zijn, ook niet als ze wat ouder zijn, concludeert de Commissie.
"Levenslange gevolgen"
Onder de regels van de DSA moeten socialemediabedrijven de privacy en veiligheid van minderjarigen op hun platform garanderen. De Commissie stelt echter dat TikTok de accounts en content van kinderen juist breed toegankelijk maakt. Dat heeft mogelijk "levenslange gevolgen", aldus de Commissie. "Wat minderjarigen posten, kan voor altijd online blijven staan en hen ook als volwassene blijven achtervolgen."
Het is al de derde keer dat Brussel concludeert dat TikTok de DSA overtreedt. In februari bleek dat het socialemediabedrijf zich niet hield aan EU-regels vanwege haar verslavende functies. In oktober concludeerde de Commissie dat TikTok de digitale regels overtreedt, omdat het gegevens niet makkelijk openbaar maakt voor onderzoekers.
Boete
Voor al deze overtredingen is nog geen sprake van een boete, omdat TikTok nog bezwaren kan indienen. Voor elke overtreding kan de Commissie een boete geven die maximaal op kan lopen tot 6 procent van de jaarlijkse wereldwijde omzet van het bedrijf.
"De onlinebescherming van minderjarigen is een doel dat wij als TikTok delen", stelt een woordvoerder van TikTok. "We blijven voortbouwen op onze sterke staat van dienst met betrekking tot voortdurende verbeteringen op dit vlak. We zullen deze voorlopige bevindingen bestuderen en onze constructieve dialoog met de Europese Commissie voortzetten."
Eerder gaf Brussel socialemediabedrijf X een boete van 120 miljoen euro voor overtreding van de DSA. Dat ging onder meer om misleiding rondom blauwe vinkjes, die moeten aantonen dat er een echt persoon achter een account zit.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers verzamelen zich dinsdag in Den Haag om actie te voeren tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Er zijn zo'n 3000 aanmeldingen voor de actie, melden FNV en CNV. Het gaat om medewerkers van onder meer gemeenten, het Rijk en universiteiten.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium werd maandag meer waard op de beurs in Amsterdam. Het aandeel steeg met 5,5 procent nadat het bedrijf bekend had gemaakt dat het de zuiveringsinstallatie in de fabriek in Delfzijl in gebruik heeft genomen. Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week.
32 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - ByteDance, het bedrijf achter TikTok, werkt aan een AI-model waarmee gebruikers interactieve werelden kunnen maken voor livestreams, korte video's en games. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee wil het Chinese bedrijf meer concurreren met bijvoorbeeld het moederbedrijf van Facebook en Instagram.
1 uur geledenKAUB (ANP/RTR) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn weer gedaald door het uitblijven van regen. De scheepvaart blijft daardoor met minder lading varen dan normaal. Hoewel er deze week wel wat regen wordt voorspeld, is het lage water nog niet voorbij.
2 uur geledenOSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
4 uur geledenGAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
5 uur geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
6 uur geleden