Brussel steunt Bruins in kwestie pillentekort
BRUSSEL (ANP) - De poging van minister Bruno Bruins (Medische Zorg) om het groeiende probleem van medicijntekorten EU-breed aan te pakken krijgt steun in Brussel. De nieuwe EU-commissaris voor Volksgezondheid ziet het belang hiervan nadrukkelijk in, zei Bruins vrijdag na een gesprek met Stella Kyriakides.
Veel lidstaten zien de schaarste als een dreiging, zegt ook huidig of EU-voorzitter Finland. Het gaat veelal om medicijnen en bestanddelen die alleen nog in India of China worden gemaakt. Door vervuiling of andere oorzaken stokt soms de aanvoer.
"Ik vind die afhankelijkheid van één enkele fabriek kwetsbaar", aldus Bruins. Nationale maatregelen, zoals in Nederland om apothekers en groothandels medicijnen langer op voorraad te laten houden, zijn volgens hem onvoldoende. Het idee om de productie terug te halen naar Europa krijgt "heel veel bijval" van collega’s, zei de bewindsman. "Deze vorm van industriepolitiek is lang niet gevoerd."
Hoge prijzen
Een ander punt dat ministers maandag in Brussel bespreken zijn de hoge prijzen van zogenoemde weesgeneesmiddelen tegen zeldzame ziekten. De farmaceutische industrie stelt het eigenbelang volgens de minister nu vaak boven het belang van patiënten.
Fabrikanten moeten veel opener zijn over de prijsopbouw zodat duidelijk is of hun winstmarge wel redelijk is, vindt Bruins. Hij dreigt met "naming and shaming" als dat niet gebeurt. Bij grote medicijnproducerende landen als Duitsland en Frankrijk stuit meer transparantie op weerstand, tekende Bruins aan.
"We moeten sterk staan tegenover de farmaceutische industrie", vervolgde de VVD’er. Dat geldt ook voor de gelijke toegang tot nieuwe medicijnen, die bij Europese goedkeuring niet overal op de markt komen. Onder meer Nederland wil fabrikanten hiertoe verplichten. Vooral kleine lidstaten klagen dat ze achteraan moeten aansluiten. Nederland staat er wat dat betreft goed bij en dat wil Bruins "graag zo houden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
13 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
1 dag geleden