Brussel steunt Bruins in kwestie pillentekort
BRUSSEL (ANP) - De poging van minister Bruno Bruins (Medische Zorg) om het groeiende probleem van medicijntekorten EU-breed aan te pakken krijgt steun in Brussel. De nieuwe EU-commissaris voor Volksgezondheid ziet het belang hiervan nadrukkelijk in, zei Bruins vrijdag na een gesprek met Stella Kyriakides.
Veel lidstaten zien de schaarste als een dreiging, zegt ook huidig of EU-voorzitter Finland. Het gaat veelal om medicijnen en bestanddelen die alleen nog in India of China worden gemaakt. Door vervuiling of andere oorzaken stokt soms de aanvoer.
"Ik vind die afhankelijkheid van één enkele fabriek kwetsbaar", aldus Bruins. Nationale maatregelen, zoals in Nederland om apothekers en groothandels medicijnen langer op voorraad te laten houden, zijn volgens hem onvoldoende. Het idee om de productie terug te halen naar Europa krijgt "heel veel bijval" van collega’s, zei de bewindsman. "Deze vorm van industriepolitiek is lang niet gevoerd."
Hoge prijzen
Een ander punt dat ministers maandag in Brussel bespreken zijn de hoge prijzen van zogenoemde weesgeneesmiddelen tegen zeldzame ziekten. De farmaceutische industrie stelt het eigenbelang volgens de minister nu vaak boven het belang van patiënten.
Fabrikanten moeten veel opener zijn over de prijsopbouw zodat duidelijk is of hun winstmarge wel redelijk is, vindt Bruins. Hij dreigt met "naming and shaming" als dat niet gebeurt. Bij grote medicijnproducerende landen als Duitsland en Frankrijk stuit meer transparantie op weerstand, tekende Bruins aan.
"We moeten sterk staan tegenover de farmaceutische industrie", vervolgde de VVD’er. Dat geldt ook voor de gelijke toegang tot nieuwe medicijnen, die bij Europese goedkeuring niet overal op de markt komen. Onder meer Nederland wil fabrikanten hiertoe verplichten. Vooral kleine lidstaten klagen dat ze achteraan moeten aansluiten. Nederland staat er wat dat betreft goed bij en dat wil Bruins "graag zo houden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren niet meer planbare zorg kunnen aanbieden, terwijl hier wel afspraken over waren, zei minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een debat in de Tweede Kamer. Hoogcomplexe zorg wordt wel steeds vaker samengebracht in ziekenhuizen met meer specialisten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De hulpverlening aan slachtoffers van seksueel misbruik en geweld moet laagdrempeliger en minder versnipperd. Daarom komt het kabinet met een nieuwe landelijke werkwijze die de ondersteuning aan slachtoffers moet verbeteren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van NSC reageert met "verbazing en teleurstelling" op het vertrek van Europarlementariër Dirk Gotink. De politieke partij verliest daarmee haar laatste volksvertegenwoordiger. "Het bestuur had liever gezien dat hij naar voren was gestapt om in politieke zin de kar te trekken", staat in een reactie.
1 dag geleden