Brussel steunt Bruins in kwestie pillentekort
BRUSSEL (ANP) - De poging van minister Bruno Bruins (Medische Zorg) om het groeiende probleem van medicijntekorten EU-breed aan te pakken krijgt steun in Brussel. De nieuwe EU-commissaris voor Volksgezondheid ziet het belang hiervan nadrukkelijk in, zei Bruins vrijdag na een gesprek met Stella Kyriakides.
Veel lidstaten zien de schaarste als een dreiging, zegt ook huidig of EU-voorzitter Finland. Het gaat veelal om medicijnen en bestanddelen die alleen nog in India of China worden gemaakt. Door vervuiling of andere oorzaken stokt soms de aanvoer.
"Ik vind die afhankelijkheid van één enkele fabriek kwetsbaar", aldus Bruins. Nationale maatregelen, zoals in Nederland om apothekers en groothandels medicijnen langer op voorraad te laten houden, zijn volgens hem onvoldoende. Het idee om de productie terug te halen naar Europa krijgt "heel veel bijval" van collega’s, zei de bewindsman. "Deze vorm van industriepolitiek is lang niet gevoerd."
Hoge prijzen
Een ander punt dat ministers maandag in Brussel bespreken zijn de hoge prijzen van zogenoemde weesgeneesmiddelen tegen zeldzame ziekten. De farmaceutische industrie stelt het eigenbelang volgens de minister nu vaak boven het belang van patiënten.
Fabrikanten moeten veel opener zijn over de prijsopbouw zodat duidelijk is of hun winstmarge wel redelijk is, vindt Bruins. Hij dreigt met "naming and shaming" als dat niet gebeurt. Bij grote medicijnproducerende landen als Duitsland en Frankrijk stuit meer transparantie op weerstand, tekende Bruins aan.
"We moeten sterk staan tegenover de farmaceutische industrie", vervolgde de VVD’er. Dat geldt ook voor de gelijke toegang tot nieuwe medicijnen, die bij Europese goedkeuring niet overal op de markt komen. Onder meer Nederland wil fabrikanten hiertoe verplichten. Vooral kleine lidstaten klagen dat ze achteraan moeten aansluiten. Nederland staat er wat dat betreft goed bij en dat wil Bruins "graag zo houden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
3 dagen geleden