
Brussel start onderzoek naar staatssteun SAS tijdens coronacrisis
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie start een diepgaand onderzoek naar de 1 miljard euro steun die Zweden en Denemarken in de Scandinavische vliegtuigmaatschappij SAS hebben gepompt tijdens de coronacrisis. Het ging om een herkapitalisatie die in augustus 2020 door het dagelijks EU-bestuur werd goedgekeurd, maar dat besluit is in mei door het Europees Hof van Justitie nietig verklaard.
In 2020 dreigde SAS, zoals meer maatschappijen, door de reisbeperkingen om de verspreiding van covid-19 tegen te gaan, niet meer aan zijn financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Begin augustus van dat jaar brachten EU-lidstaten Zweden en Denemarken, beide aandeelhouder in SAS, Brussel formeel op de hoogte van hun reddingsplannen. De commissie ging akkoord, op basis van de tijdelijke versoepeling van staatssteunregels die landen onder bepaalde voorwaarden moest helpen hun door de pandemie noodlijdende bedrijven overeind te houden.
Maar het gerecht, onderdeel van het EU-hof in Luxemburg, oordeelde in mei dat de overeenkomst niet voldeed aan de voorwaarden onder het tijdelijke staatssteunkader. Zo waren er volgens het gerecht voor SAS onvoldoende prikkels ingebouwd om nieuwverworven aandelen van de twee regeringen terug te kopen. De zaak was door de Ierse prijsvechter Ryanair voor de Europese rechter gebracht.
De Europese Commissie komt "in de komende maanden met een definitief besluit" over de zaak.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
33 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Indonesië hebben de onderhandelingen over een handelsovereenkomst na bijna tien jaar afgerond. EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič kondigt de deal volgende week dinsdag aan tijdens zijn bezoek aan Indonesië, meldt een woordvoerder van de Europese Commissie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst gesloten. Beleggers wachtten het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten af. Naar verwachting verlaagt de centralebankenkoepel de leenkosten met een kwart procentpunt, maar de financiële markten kijken ook uit naar de toelichting van Fed-voorzitter Jerome Powell.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump wil een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van Financiën voordragen voor de op een na hoogste positie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF), melden persbureaus AFP en Bloomberg op basis van ingewijden. Stafchef Dan Katz van het ministerie staat daarmee op het punt de eerste plaatsvervangend directeur-generaal te worden van het internationale instituut voor financiële stabiliteit.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street namen woensdag aan het begin van de handel een afwachtende houding aan in aanloop naar het rentebesluit later op de dag van de Federal Reserve, de Amerikaanse koepel van centrale banken. Beleggers rekenen er vrijwel unaniem op dat de Fed de rente verlaagt, een stap die de Amerikaanse economie kan aanjagen nu de arbeidsmarkt tekenen van afkoeling vertoont. Beurshandelaren zijn echter vooral benieuwd naar de vooruitblik van de Fed op het toekomstige rentebeleid.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft bij de hypotheekaanvragen voor twee verschillende huizen aangegeven dat het zijn hoofdwoning is. Dit blijkt volgens persbureau Bloomberg uit documenten over zijn hypotheken. Dit is opmerkelijk, want Donald Trump wil Fed-bestuurder Lisa Cook ontslaan omdat zij dit ook zou hebben gedaan. Hierom wordt ze beschuldigd van hypotheekfraude.
3 uur geleden