Brussel schiet Oekraïne te hulp met 1,2 miljard
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen met 1,2 miljard euro. Het land raakt in geldnood en leent bijvoorbeeld moeizamer en duurder nu Rusland dreigende taal uitslaat en een grote troepenmacht naar de grens heeft gestuurd.
"De commissie kondigt een nieuw financieel hulppakket aan, dat leningen en giften bevat", zegt voorzitter Ursula von der Leyen. "Dit pakket zal Oekraïne helpen zijn financiële behoeften als gevolg van het conflict te vervullen." Von der Leyen "rekent erop" zo snel mogelijk de goedkeuring van de EU-landen en het Europees Parlement te krijgen en wil dan meteen een eerste 600 miljoen euro overmaken naar Kiev.
De commissie zal Oekraïne verder dit jaar nog eens 120 miljoen euro schenken om het land te helpen zijn overheidsapparaat te versterken en weerbaarder te worden. Het dagelijks bestuur van de EU wil bovendien spoedig beginnen aan een steunprogramma voor de langere duur, zodat Oekraïne gemakkelijker kan moderniseren. Ook wil Brussel assisteren bij het aantrekken van buitenlandse investeringen ter waarde van 6 miljard.
Soeverein land
"Laat ik nog eens duidelijk zijn", aldus Von der Leyen. "Oekraïne is een vrij en soeverein land en maakt zijn eigen keuzes."
De Europese Rekenkamer oordeelde vorig jaar nog scherp over Europese steun aan bijvoorbeeld de hervorming van de rechterlijke macht in Oekraïne en de strijd tegen corruptie. Er moet in Oekraïne inderdaad nog veel gebeuren, erkent de woordvoerder van de commissievoorzitter, maar "nu is er acute nood" te lenigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Syrië gaat zich aansluiten bij een door de VS geleide coalitie tegen Islamitische Staat (IS), melden media als The New York Times en de BBC. Syrië wordt het negentigste land dat zich aansluit bij de coalitie. Die beslissing werd genomen na een overleg tussen de Syrische president Ahmed al-Sharaa en Donald Trump maandag in het Witte Huis.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat stemt naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag (Nederlandse tijd) over een wetsvoorstel dat een einde zou kunnen maken aan de shutdown van de Amerikaanse overheid, schrijft The Washington Post. Een dag eerder kreeg dat wetsvoorstel in een procedurele stemming al voldoende stemmen (60-40), maar het moest nog worden herzien voor definitieve stemming.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich positief uitgesproken over de eerste stap die in de Amerikaanse Senaat is genomen om uit de politieke impasse te komen. Daar werd zondag in een eerste procedurele stemming voor een wetsvoorstel gestemd dat voorziet in de financiering van overheidsdiensten tot in ieder geval eind januari.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine kiezen er bewust voor om hun drie kinderen nog geen mobiele telefoon te geven. Dat vertelde de troonopvolger in een interview in Brazilië, meldt de BBC. "Ik denk dat kinderen online te veel toegang hebben tot dingen die ze niet hoeven te zien", zei William.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger houdt volgende week zijn eerste internationale conferentie waar lessen uit de strijd in de Gazastrook worden gepresenteerd. Vertegenwoordigers van ongeveer twintig krijgsmachten van over de hele wereld, onder wie vertegenwoordigers van Arabische landen, nemen deel aan de bijeenkomst, meldt een militair correspondent van de Israëlische omroep Kan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voor het eerst is een Syrische president ontvangen in het Witte Huis in Washington. Het was Ahmed al-Sharaa, voormalig leider van een radicaal-islamitische rebellenbeweging met banden met al-Qaeda.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland blokkeert simkaarten de eerste 24 uur nadat de kaarten het land zijn binnengekomen, uit voorzorg tegen droneaanvallen. Dat meldt het Russische RBC News, dat zich baseert op het ministerie van Digitale Zaken. Volgens het ministerie gaat het om een "afkoelperiode". Verschillende Russische telecomproviders hebben hun klanten maandag per sms over de maatregel geïnformeerd, aldus RBC.
7 uur geleden