Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: Russen voor speciaal hof en verdienen aan bevroren bezit

Brussel: Russen voor speciaal hof en verdienen aan bevroren bezit

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de "agressie" van Rusland berechten met een nieuw, speciaal tribunaal. Daarnaast wil zij bevroren Russische tegoeden voorlopig investeren om daarmee geld te verdienen voor Oekraïne.

Rusland maakt zich schuldig aan "agressie tegen een soeverein land", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Het Internationaal Strafhof zou de verantwoordelijken kunnen vervolgen, ware het niet dat Rusland dat hof niet erkent. Daarom stelt de commissie voor een nieuw, gespecialiseerd tribunaal op te richten. Dat kan ook een mengvorm krijgen, met bijvoorbeeld vervolging volgens de Oekraïense wet maar met internationale rechters en internationale procedures.

Daarvoor is dan wel de steun van de internationale gemeenschap nodig. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal nooit met het plan instemmen, al was het maar omdat Rusland het daar kan dwarsbomen. Maar vervolgens kan het worden voorgelegd aan de algemene vergadering met alle VN-landen, die het Russische optreden tegen Oekraïne al eerder veroordeelde.

Kwalificatie misdaden

Het plegen van 'agressie' jegens een ander land wordt internationaal veel minder vaak vervolgd dan bijvoorbeeld oorlogsmisdaden of misdaden tegen de menselijkheid. Het is een vager vergrijp, waarvoor vaak niet zozeer ondergeschikten maar juist hun superieuren verantwoordelijk zijn. Die zijn doorgaans moeilijker te pakken.

De commissie zoekt al langer naar manieren om bevroren Russische tegoeden te kunnen gebruiken voor Oekraïne. Nu het moeilijk blijkt om in de EU ondergebracht geld van de Russische centrale bank en schatrijke oligarchen helemaal verbeurd te verklaren, wil ze daar toch munt uit slaan door het "actief te beheren". De miljarden zouden bijvoorbeeld kunnen worden belegd.

Bevroren tegoeden

De bezittingen blijven wel van de rechtmatige eigenaar en kunnen terug als de sancties worden opgeheven. Met een hooguit minimale rente, zeggen EU-bronnen. Over de 300 miljard euro van de Russische centrale bank zou moeten worden beslist bij uiteindelijke onderhandelingen over vrede, want Rusland moet bijdragen aan de wederopbouw van Oekraïne.

Aan beide plannen zitten nog veel haken en ogen en ze vergen nog veel tijd, geven ingewijden toe.

Meer uit Buitenland

Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

7 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

7 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

8 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

9 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

10 uur geleden
Oekraïense president Zelensky uitgenodigd voor NAVO-top Turkije

HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.

11 uur geleden
Partijgenoot Macron stelt zich kandidaat bij presidentsverkiezing

RODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.

12 uur geleden