Brussel: Russen voor speciaal hof en verdienen aan bevroren bezit
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de "agressie" van Rusland berechten met een nieuw, speciaal tribunaal. Daarnaast wil zij bevroren Russische tegoeden voorlopig investeren om daarmee geld te verdienen voor Oekraïne.
Rusland maakt zich schuldig aan "agressie tegen een soeverein land", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Het Internationaal Strafhof zou de verantwoordelijken kunnen vervolgen, ware het niet dat Rusland dat hof niet erkent. Daarom stelt de commissie voor een nieuw, gespecialiseerd tribunaal op te richten. Dat kan ook een mengvorm krijgen, met bijvoorbeeld vervolging volgens de Oekraïense wet maar met internationale rechters en internationale procedures.
Daarvoor is dan wel de steun van de internationale gemeenschap nodig. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal nooit met het plan instemmen, al was het maar omdat Rusland het daar kan dwarsbomen. Maar vervolgens kan het worden voorgelegd aan de algemene vergadering met alle VN-landen, die het Russische optreden tegen Oekraïne al eerder veroordeelde.
Kwalificatie misdaden
Het plegen van 'agressie' jegens een ander land wordt internationaal veel minder vaak vervolgd dan bijvoorbeeld oorlogsmisdaden of misdaden tegen de menselijkheid. Het is een vager vergrijp, waarvoor vaak niet zozeer ondergeschikten maar juist hun superieuren verantwoordelijk zijn. Die zijn doorgaans moeilijker te pakken.
De commissie zoekt al langer naar manieren om bevroren Russische tegoeden te kunnen gebruiken voor Oekraïne. Nu het moeilijk blijkt om in de EU ondergebracht geld van de Russische centrale bank en schatrijke oligarchen helemaal verbeurd te verklaren, wil ze daar toch munt uit slaan door het "actief te beheren". De miljarden zouden bijvoorbeeld kunnen worden belegd.
Bevroren tegoeden
De bezittingen blijven wel van de rechtmatige eigenaar en kunnen terug als de sancties worden opgeheven. Met een hooguit minimale rente, zeggen EU-bronnen. Over de 300 miljard euro van de Russische centrale bank zou moeten worden beslist bij uiteindelijke onderhandelingen over vrede, want Rusland moet bijdragen aan de wederopbouw van Oekraïne.
Aan beide plannen zitten nog veel haken en ogen en ze vergen nog veel tijd, geven ingewijden toe.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
1 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Om de ergste humanitaire nood in Iran en omliggende landen te lenigen, zoekt de VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, 80 miljoen dollar (69,4 miljoen euro) voor een noodplan. Daarmee moet de meest acute noodhulp tot mei gedekt worden. De hulp is onder meer bestemd voor de circa 1,8 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran.
3 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR/AFP) - De G7-landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk einde aan de aanvallen op burgers en civiele infrastructuur in het Midden-Oosten. De buitenlandministers van die club grote industrielanden waren donderdag en vrijdag bijeen nabij Parijs, om te spreken over belangrijke mondiale thema's.
4 uur geleden