Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel roept Kosovo en Servië op tot hervatting dialoog

Brussel roept Kosovo en Servië op tot hervatting dialoog

BRUSSEL (ANP) - De EU roept de leiders van Kosovo en Servië op naar Brussel te komen om met elkaar in gesprek te gaan over hun slepende conflict. Brussel kijkt "met grote zorg" naar de opgelopen spanningen in de grensregio, zei de woordvoerder van EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Alle betrokkenen moeten rustig blijven om escalatie te voorkomen. Dit is het moment om opnieuw rond de onderhandelingstafel te gaan zitten."

Sinds 2011 faciliteert de EU een vaak onderbroken "open dialoog over alle openliggende kwesties". Die moet leiden tot een juridisch bindende overeenkomst over de normalisering van de betrekkingen tussen Servië en Kosovo. Sinds september 2020 liggen de gesprekken stil.

Lokale Servische bewoners blokkeerden de afgelopen dagen een aantal grensovergangen nadat Kosovo de Serviërs in het noorden van het land vanaf maandag wilde verplichten om Kosovaarse kentekenplaten aan te vragen. Servische soldaten haalde de wegblokkades maandag weg nadat Kosovo aankondigde het besluit uit te stellen tot 1 september. Het aan banden leggen van vrij grensverkeer is volgens de EU-woordvoerder niet de manier om de problemen op te lossen. "Alle open issues moeten via dialoog worden aangepakt", zei hij.

Kosovo werd in 2008 officieel onafhankelijk, na eind jaren 90 een oorlog met Servië te hebben uitgevochten. Het land wordt door een groot aantal landen inclusief Nederland erkend, maar door een aantal EU-landen niet. Kosovo heeft de status van potentiële kandidaat-EU-lidstaat.

Servië werd in 2012 kandidaat-lidstaat van de EU en is sinds januari 2014 in onderhandeling om lid van de Europese Unie te worden.

Meer uit Buitenland

Luchthaven Hannover kort dicht door drone

HANNOVER (ANP) - Het vliegverkeer op de luchthaven van Hannover heeft woensdagavond ongeveer drie kwartier stilgelegen door een drone in de buurt van het vliegveld, heeft de politie bekendgemaakt. Een piloot meldde het onbemande toestel rond 22.00 uur tijdens de nadering, waarna de luchthaven tot 22.45 uur werd gesloten.

11 minuten geleden
Dodental na grote crash vrachtvliegtuig VS gestegen naar elf

LOUISVILLE (ANP/RTR) - Het dodental na de crash met een vrachtvliegtuig in Kentucky is opgelopen naar elf, heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat bekendgemaakt. Het toestel, een UPS-vrachtvliegtuig dat onderweg was naar Hawaï, stortte in de nacht van dinsdag op woensdag kort na het opstijgen neer op een recyclingbedrijf nabij de luchthaven van Louisville.

4 uur geleden
NAVO en Rutte krijgen Duitse vredesprijs

MÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.

5 uur geleden
Weer drones gezien in buurt van Belgische militaire instellingen

BRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.

7 uur geleden
Surinaamse oud-president Venetiaan overleden, melden media

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.

8 uur geleden
Auto rijdt in op voetgangers en fietsers op Franse eiland Oléron

SAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.

9 uur geleden
Poetin overweegt net als Trump kernwapens te testen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.

10 uur geleden