Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel richt zich voorlopig op stabielere relatie met Rusland

Brussel richt zich voorlopig op stabielere relatie met Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet zich voorlopig richten op het voorspelbaarder en stabieler maken van de relatie met Rusland. Meer zit er niet in nu "een nieuw partnerschap met Rusland ver weg lijkt", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell.

De EU-leiders, die zich volgende week over de betrekkingen met Rusland buigen, hadden Borrell om advies gevraagd. De relatie tussen Moskou en Brussel is inmiddels beland op een dieptepunt sinds de Koude Oorlog, beamen beide zijden. Eerder dit jaar deed Borrell nog een vergeefse poging dat te veranderen op bezoek in Moskou, maar hij werd er overbluft en in zijn hemd gezet.

De EU moet zoeken naar manieren om de negatieve spiraal "geleidelijk om te zetten naar een voorspelbare en stabiele verhouding", stelt Borrell. Voor de unie is de verstandhouding met de grote buur heel belangrijk, maar die misdraagt zich volgens de buitenlandchef. Het land "ondermijnt het internationaal recht", probeert de EU en haar lidstaten te verdelen en onderdrukt de oppositie en schendt de mensenrechten in eigen land.

Contact zoeken

De EU zal Rusland waar nodig terugduwen en een halt toeroepen én tegelijkertijd het contact zoeken met Rusland, aldus Borrell. Brussel moet terugduwen als Rusland bijvoorbeeld de mensenrechten schendt of bondgenoten koeioneert. En de pogingen van Moskou de EU te ondergraven tegenwerken door zich te wapenen tegen bijvoorbeeld Russische staatshackers. Maar ook de samenwerking blijven zoeken in bijvoorbeeld de strijd tegen het coronavirus. En de gewone Russen, zeker mensenrechtenactivisten en het maatschappelijk middenveld, niet in de steek laten maar helpen. Dat alles in de hoop het Kremlin zo te bewegen tot een constructievere houding.

De EU sprak eerder deze week al met de VS af hun omgang met Rusland beter af te stemmen. De Amerikaanse president Joe Biden spreekt woensdag zijn Russische collega Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Spanje sluit zich niet aan bij Trumps Vredesraad

BRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.

16 minuten geleden
Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

3 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

3 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

5 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

6 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

9 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

10 uur geleden