Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel richt zich voorlopig op stabielere relatie met Rusland

Brussel richt zich voorlopig op stabielere relatie met Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet zich voorlopig richten op het voorspelbaarder en stabieler maken van de relatie met Rusland. Meer zit er niet in nu "een nieuw partnerschap met Rusland ver weg lijkt", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell.

De EU-leiders, die zich volgende week over de betrekkingen met Rusland buigen, hadden Borrell om advies gevraagd. De relatie tussen Moskou en Brussel is inmiddels beland op een dieptepunt sinds de Koude Oorlog, beamen beide zijden. Eerder dit jaar deed Borrell nog een vergeefse poging dat te veranderen op bezoek in Moskou, maar hij werd er overbluft en in zijn hemd gezet.

De EU moet zoeken naar manieren om de negatieve spiraal "geleidelijk om te zetten naar een voorspelbare en stabiele verhouding", stelt Borrell. Voor de unie is de verstandhouding met de grote buur heel belangrijk, maar die misdraagt zich volgens de buitenlandchef. Het land "ondermijnt het internationaal recht", probeert de EU en haar lidstaten te verdelen en onderdrukt de oppositie en schendt de mensenrechten in eigen land.

Contact zoeken

De EU zal Rusland waar nodig terugduwen en een halt toeroepen én tegelijkertijd het contact zoeken met Rusland, aldus Borrell. Brussel moet terugduwen als Rusland bijvoorbeeld de mensenrechten schendt of bondgenoten koeioneert. En de pogingen van Moskou de EU te ondergraven tegenwerken door zich te wapenen tegen bijvoorbeeld Russische staatshackers. Maar ook de samenwerking blijven zoeken in bijvoorbeeld de strijd tegen het coronavirus. En de gewone Russen, zeker mensenrechtenactivisten en het maatschappelijk middenveld, niet in de steek laten maar helpen. Dat alles in de hoop het Kremlin zo te bewegen tot een constructievere houding.

De EU sprak eerder deze week al met de VS af hun omgang met Rusland beter af te stemmen. De Amerikaanse president Joe Biden spreekt woensdag zijn Russische collega Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Kenia: meer dan duizend Kenianen vechten voor Rusland in Oekraïne

NAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.

39 minuten geleden
Tien jaar cel voor Brits echtpaar in Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".

50 minuten geleden
VN beschuldigen milities RSF in Soedan van volkerenmoord

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.

1 uur geleden
Telegram stelt na beschuldiging Rusland dat dienst veilig is

MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.

2 uur geleden
Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

DEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.

2 uur geleden
Oud-president Yoon krijgt levenslang voor uitroepen noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.

2 uur geleden
Media: VS gaan laatste troepen terugtrekken uit Syrië

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan in de komende twee maanden hun laatste troepen terugtrekken uit Syrië. Dat berichten media als CBS News en The Wall Street Journal (WSJ) op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om een duizendtal militairen.

2 uur geleden