Brussel richt zich voorlopig op stabielere relatie met Rusland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet zich voorlopig richten op het voorspelbaarder en stabieler maken van de relatie met Rusland. Meer zit er niet in nu "een nieuw partnerschap met Rusland ver weg lijkt", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell.
De EU-leiders, die zich volgende week over de betrekkingen met Rusland buigen, hadden Borrell om advies gevraagd. De relatie tussen Moskou en Brussel is inmiddels beland op een dieptepunt sinds de Koude Oorlog, beamen beide zijden. Eerder dit jaar deed Borrell nog een vergeefse poging dat te veranderen op bezoek in Moskou, maar hij werd er overbluft en in zijn hemd gezet.
De EU moet zoeken naar manieren om de negatieve spiraal "geleidelijk om te zetten naar een voorspelbare en stabiele verhouding", stelt Borrell. Voor de unie is de verstandhouding met de grote buur heel belangrijk, maar die misdraagt zich volgens de buitenlandchef. Het land "ondermijnt het internationaal recht", probeert de EU en haar lidstaten te verdelen en onderdrukt de oppositie en schendt de mensenrechten in eigen land.
Contact zoeken
De EU zal Rusland waar nodig terugduwen en een halt toeroepen én tegelijkertijd het contact zoeken met Rusland, aldus Borrell. Brussel moet terugduwen als Rusland bijvoorbeeld de mensenrechten schendt of bondgenoten koeioneert. En de pogingen van Moskou de EU te ondergraven tegenwerken door zich te wapenen tegen bijvoorbeeld Russische staatshackers. Maar ook de samenwerking blijven zoeken in bijvoorbeeld de strijd tegen het coronavirus. En de gewone Russen, zeker mensenrechtenactivisten en het maatschappelijk middenveld, niet in de steek laten maar helpen. Dat alles in de hoop het Kremlin zo te bewegen tot een constructievere houding.
De EU sprak eerder deze week al met de VS af hun omgang met Rusland beter af te stemmen. De Amerikaanse president Joe Biden spreekt woensdag zijn Russische collega Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
5 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
6 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
7 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
7 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
8 uur geleden