Brussel maant Nederland vissers beter te controleren
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft Nederland om opheldering gevraagd over het gebrekkige toezicht op wat vissers met hun bijvangst doen. Dat is de eerste stap in een strafprocedure die Nederland voor de Europese rechter kan brengen.
Nederland verzuimt goed te controleren of vissers hun bijvangst niet teruggooien maar aan land brengen, stelt de commissie. Dat laatste is verplicht, maar het is voor vissers soms toch aantrekkelijk vis die ondermaats is of van de verkeerde soort overboord te zetten. Ze verdienen er niets aan en zo telt de bijvangst niet mee voor hun quota. Maar de teruggegooide vis overleeft vaak niet.
Ook het toezicht in België en Ierland op de zogeheten aanlandplicht schiet tekort, constateert de commissie. De drie landen krijgen twee maanden om tekst en uitleg te verschaffen. Doen ze dat niet of stelt de uitleg de commissie niet gerust, dan kan zij de landen in gebreke stellen. Als ook dat ze niet tot inkeer brengt, kan de commissie naar het Europees Hof van Justitie stappen. Dat kan bij uitblijvende medewerking bijvoorbeeld een boete opleggen.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Daarnaast maakte Netflix bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
5 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
5 uur geleden