
Brussel maakt zich op voor monsterproces over aanslagen 2016
BRUSSEL (ANP) - Brussel begint aan de berechting van de verdachten van de aanslagen op de metro en het vliegveld van de Belgische hoofdstad in 2016. Het proces geldt als het grootste ooit voor België.
Voor de rechtszaak tegen Salah Abdeslam en zijn acht medeverdachten is negen maanden ingeruimd, flink langer dan welke eerdere zaak dan ook. Omdat een volksjury moet bepalen of zij schuldig zijn, moeten twaalf burgers en hun 24 reserves al die tijd hun gewone leven opzijschuiven. De vrees bestaat dat meerderen voortijdig zullen afhaken.
Het monsterproces vindt plaats in het voormalige hoofdkwartier van de NAVO in Brussel. Dat is ingericht als een speciaal, tijdelijk gerechtsgebouw. In de rechtszaal staan glazen hokjes voor de beklaagden, maar daar verzetten hun advocaten zich tegen. Ze zullen de rechter maandag vragen om die weg te halen.
Bij de aanslagen op de nationale luchthaven bij Zaventem en metrostation Maalbeek in Brussel kwamen 32 burgers en drie terroristen om. Er vielen 340 gewonden.
De bekendste verdachte is Salah Abdeslam, de enige overlevende terrorist van de aanslagen in Parijs, vier maanden voor die in Brussel. Abdeslam werd vier dagen voor de aanslagen in België opgepakt in Brussel, maar beide aanslagen zouden het werk van dezelfde cel IS-terroristen zijn geweest. Abdeslam is voor de terreurdaden in Parijs in juni al veroordeeld tot levenslang.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Oekraïne-gezant Keith Kellogg reist volgende week voor het eerst af naar Oekraïne, meldt CNN. Hij is komend weekend nog op de Veiligheidsconferentie in München om over de oorlog te praten en trekt daarna verder naar Kyiv.
25 minuten geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De bemiddelaars van het staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas vrezen dat het akkoord ineen kan storten, nu Hamas de volgende gevangenenruil heeft uitgesteld. Dat zeggen Egyptische veiligheidsbronnen tegen persbureau Reuters.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag een ontmoeting met de Amerikaanse vicepresident J.D. Vance, tijdens de Veiligheidsconferentie in München. President Donald Trump zei afgelopen vrijdag nog dat hij deze week "waarschijnlijk" zelf met Zelensky zou spreken in Washington.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz noemt de aankondiging van Hamas om de volgende gevangenenruil uit te stellen een "absolute schending" van het bestand. Hij zegt dat hij het leger opdracht heeft gegeven zich in de hoogste staat van paraatheid te brengen en zich voor te bereiden op "elk mogelijk scenario in Gaza".
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas heeft de volgende gevangenenruil met Israël uitgesteld. Volgens de Palestijnse beweging heeft Israël de afspraken van het staakt-het-vuren al meerdere keren geschonden.
5 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - De Norwegian Refugee Council (NRC), een van de grootste hulporganisaties ter wereld, moet een deel van zijn humanitaire werkzaamheden schrappen door het wegvallen van Amerikaanse steun. Dit heeft gevolgen voor honderdduizenden mensen in bijna twintig landen die zijn getroffen door oorlogen, rampen en ontheemding, staat in een verklaring.
8 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense politie heeft een Italiaan opgepakt die ervan wordt verdacht een criminele organisatie te leiden die de Europese Unie voor ruim 100 miljoen euro heeft opgelicht. De man werd vorige week op het vliegveld van Boekarest aangehouden, meldt het Europees Openbaar Ministerie (EPPO), dat onderzoek deed naar de organisatie. Twee andere verdachten zijn onder gerechtelijk toezicht geplaatst.
9 uur geleden