Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: loskomen van Russische energie kost 300 miljard tot 2030

Brussel: loskomen van Russische energie kost 300 miljard tot 2030

BRUSSEL (ANP) - Meer energiebesparing op korte termijn, een verdubbeling van het gebruik van zonne-energie in de EU binnen drie jaar, meer diverse energiebronnen waaronder kernenergie en een snellere omslag van fossiele naar hernieuwbare energie zijn enkele van de maatregelen die de Europese Unie tegen 2027 onafhankelijk moeten maken van kolen, gas en olie uit Rusland. Die operatie kost 210 miljard euro tot die tijd, en 300 miljard tot 2030, stelt de Europese Commissie. Ze heeft het plan REPowerEU gedoopt, waarvoor Brussel 75 miljard euro aan subsidies uittrekt uit de lopende meerjarenbegroting tot 2027.

Het dagelijks EU-bestuur was door de leiders van de unie in maart gevraagd snel met voorstellen te komen over hoe de EU haar energieafhankelijkheid van Rusland kan afbouwen. Door de Russische invasie van Oekraïne en onzekere levering van energie daardoor, maar ook om de Russen te straffen, wil de EU af van de energiebanden met Moskou. Volgens de commissie importeert de EU jaarlijks voor 100 miljard euro aan fossiele brandstoffen als kolen, aardolie en gas uit Rusland. Daarnaast was vanwege de klimaatverandering al afgesproken fossiele brandstoffen in de ban te doen. Daar wordt nu versneld op ingezet.

De commissie denkt al dit jaar de gasimport uit Rusland met twee derde te kunnen verminderen door onder meer gezamenlijk elders te gaan inkopen, ook in de vorm van vloeibaar gas (lng). Ze vraagt de lidstaten ook publiekscampagnes te starten, gericht op 'gedragsveranderingen' die burgers en bedrijven moeten aanzetten tot forse energiebesparingen. In 2030 moet 13 procent energie zijn bespaard in plaats van de eerdere doelstelling van 9 procent.

Hernieuwbare energie

Ook wil ze dat de EU-energiemix in 2030 voor 45 procent uit hernieuwbare energie bestaat, in plaats van de eerder beoogde 40 procent. Gas is nu goed voor ongeveer een derde van het energieverbruik in de EU. Grootverbruikers, met name de chemische en de voedingsindustrie, wordt aangeraden zo snel mogelijk over te stappen op waterstof. De capaciteit voor zowel waterstof als biomethaan als zonne-energie moet in hoog tempo worden opgevoerd. Daarvoor zal stevig moeten worden geïnvesteerd in nieuwe en om te bouwen energie-infrastructuur. De commissie stelt voor de procedures voor vergunningen te versnellen.

Het geld voor de gigantische operatie komt als het aan de commissie ligt onder meer uit het coronaherstelfonds dat werd opgezet om de EU-landen te helpen na de economische tegenslagen door de pandemie. Daar zit nog ongeveer 225 miljard euro aan niet aangesproken leningen in. Ook stelt ze voor 20 miljard euro aan extra emissievergunningen te veilen en ruim 34 miljard euro over te hevelen uit de Europese landbouw- en cohesiefondsen.

Meer uit Financieel

Olieproductie in Irak stort 60 procent in door Iran-oorlog

BAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.

3 uur geleden
Aluminiumprijs schiet omhoog door verstoringen in Golfregio

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.

4 uur geleden
TUI haalt 550 reizigers terug uit de Malediven en Abu Dhabi

DEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.

5 uur geleden
Qatar Airways vliegt weer beperkt naar Schiphol

DOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.

6 uur geleden
TUI repatrieert 250 gestrande toeristen naar Hannover

HANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.

9 uur geleden
Olieproductie Koeweit omlaag, benzine mogelijk nog duurder

KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.

1 dag geleden
Reuters: EU onderzoekt hulp voor bedrijven bij energiekosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.

1 dag geleden