Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel lanceert strategie voor geneesmiddelenbeleid EU

Brussel lanceert strategie voor geneesmiddelenbeleid EU

BRUSSEL (ANP) - De EU heeft een gezamenlijke farmaceutische strategie nodig. Europa moet minder afhankelijk worden van buitenlandse producenten en leveranciers, vooraan staan bij de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen en de beschikking hebben over betaalbare, veilige generieke geneesmiddelen, stelt de Europese Commissie.

De coronacrisis maakt duidelijk hoe afhankelijk de EU is van het buitenland. "De pandemie onderstreept het vitale belang van een sterker gezondheidsstelsel in de EU", aldus Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, zelf arts. Het dagelijks EU-bestuur treft de komende drie jaar wetgevende en andere maatregelen die enerzijds op de beschikbaarheid van medicijnen voor alle patiënten in de EU is gericht, en anderzijds op het steunen van de Europese farmaceutische industrie. De rol van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) in Amsterdam wordt daarbij versterkt. Daarnaast moet er een mechanisme of autoriteit komen dat in actie komt bij nieuwe gezondheidscrises in de EU.

Eurocommissaris Stella Kyriakides (Volksgezondheid) wil zich ook gaan inspannen voor toegang tot medicijnen en behandelingen voor patiënten, waaronder veel kinderen, met zeldzame ziekten waaronder bepaalde kankers. Volgens haar heeft 95 procent van patiënten met zelden voorkomende ziekten geen zicht op herstel of verbetering, doordat de geneesmiddelen of behandelingen niet beschikbaar of te duur zijn. "Wat heeft innovatie voor zin als die onbetaalbaar is voor de patiënt?" vraagt ze zich af.

Meer onafhankelijkheid

Europarlementariër Kim van Sparrentak (GroenLinks) is blij dat de lessen van de coronacrisis zijn meegenomen in de voorstellen. "De afhankelijkheid van landen als India en China werd het afgelopen jaar sterker voelbaar. Het is daarom goed dat de EU inzet op meer onafhankelijkheid en betere Europese samenwerking om een eventuele volgende crisis beter te bestrijden." Maar ze vindt dat de commissie sneller moet beginnen met het aanpakken van excessieve prijzen van geneesmiddelen.

De commissie is zich sinds de uitbraak van de coronacrisis steeds meer gaan bezighouden met de gezondheidszorg in de EU, een bevoegdheid voor de lidstaten. Zo onderhandelt ze met farmaceutische bedrijven over de aankoop van coronavaccins. Als die zijn goedgekeurd door de EMA kunnen de EU-landen de vaccins volgens een bepaalde verdeelsleutel aanschaffen.

Meer uit Buitenland

Ruim 2000 hectare verbrand in Belgisch natuurgebied Hoge Venen

SOURBRODT (ANP/BELGA) - In het Belgische natuurgebied de Hoge Venen is meer dan 2000 hectare aan natuur in vlammen opgegaan, zegt een woordvoerder van de regionale autoriteiten. Volgens de burgemeester van Baelen is een Nederlandse blushelikopter zaterdagmiddag aangekomen om te helpen met blussen en werd een tweede Nederlandse helikopter later op de dag nog verwacht.

19 minuten geleden
Dodental van kapseizen veerboot in Zimbabwe loopt op

KARIBA (ANP/AFP) - Het dodental na het kapseizen van een veerboot op het Karibameer in Zimbabwe is opgelopen naar 68, zegt de politie. Onder de doden zouden vooral vishandelaren en inwoners van de dorpen rond het meer op de grens van Zimbabwe en Zambia zijn.

26 minuten geleden
Iran: akkoord met Oman over Straat van Hormuz aanstaande

TEHERAN (ANP) - Iran zegt in principe een akkoord te hebben met Oman over een veilige scheepsdoorvaart van de Straat van Hormuz. Dat meldt nieuwszender Al Jazeera na een uitgegeven verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Israël zegt Hezbollah-commandant te hebben gedood bij luchtaanval

TEL AVIV (ANP) - Bij de Israëlische luchtaanval in Ansar in Zuid-Libanon, waarbij zeven personen omkwamen, is ook een Hezbollah-commandant gedood. Dat zegt de Israëlische krijgsmacht IDF in een bericht op Telegram.

2 uur geleden
Evacuaties rond Belgisch natuurgebied Hoge Venen om natuurbrand

SOURBRODT (ANP/BELGA) - Zeventien straten in het Belgische gehucht Sourbrodt worden geëvacueerd vanwege een veenbrand in het natuurgebied de Hoge Venen. Ook in het nabijgelegen Bütgenbach worden volgens de gouverneur van de provincie Luik enkele straten geëvacueerd. De bewoners worden opgevangen in Malmedy.

3 uur geleden
Qatar veroordeelt Israël om geweld kolonisten tegen Palestijnen

DOHA (ANP) - Qatar houdt Israël verantwoordelijk voor het toegenomen geweld tegen Palestijnen door Joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het land roept de internationale gemeenschap op "om dringend actie te ondernemen".

3 uur geleden
Speciale duikrobot moet vermoedelijk verdronken Italiaan opsporen

COMO (ANP) - Italiaanse autoriteiten zijn een grootscheepse zoekactie begonnen om een in het Comomeer overboord geraakte en hoogstwaarschijnlijk overleden zeiler terug te kunnen vinden. Daarvoor komt nu speciaal een onderwaterrobot uit Genua die tot grote diepte kan duiken.

4 uur geleden