Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel lanceert strategie voor geneesmiddelenbeleid EU

Brussel lanceert strategie voor geneesmiddelenbeleid EU

BRUSSEL (ANP) - De EU heeft een gezamenlijke farmaceutische strategie nodig. Europa moet minder afhankelijk worden van buitenlandse producenten en leveranciers, vooraan staan bij de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen en de beschikking hebben over betaalbare, veilige generieke geneesmiddelen, stelt de Europese Commissie.

De coronacrisis maakt duidelijk hoe afhankelijk de EU is van het buitenland. "De pandemie onderstreept het vitale belang van een sterker gezondheidsstelsel in de EU", aldus Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, zelf arts. Het dagelijks EU-bestuur treft de komende drie jaar wetgevende en andere maatregelen die enerzijds op de beschikbaarheid van medicijnen voor alle patiënten in de EU is gericht, en anderzijds op het steunen van de Europese farmaceutische industrie. De rol van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) in Amsterdam wordt daarbij versterkt. Daarnaast moet er een mechanisme of autoriteit komen dat in actie komt bij nieuwe gezondheidscrises in de EU.

Eurocommissaris Stella Kyriakides (Volksgezondheid) wil zich ook gaan inspannen voor toegang tot medicijnen en behandelingen voor patiënten, waaronder veel kinderen, met zeldzame ziekten waaronder bepaalde kankers. Volgens haar heeft 95 procent van patiënten met zelden voorkomende ziekten geen zicht op herstel of verbetering, doordat de geneesmiddelen of behandelingen niet beschikbaar of te duur zijn. "Wat heeft innovatie voor zin als die onbetaalbaar is voor de patiënt?" vraagt ze zich af.

Meer onafhankelijkheid

Europarlementariër Kim van Sparrentak (GroenLinks) is blij dat de lessen van de coronacrisis zijn meegenomen in de voorstellen. "De afhankelijkheid van landen als India en China werd het afgelopen jaar sterker voelbaar. Het is daarom goed dat de EU inzet op meer onafhankelijkheid en betere Europese samenwerking om een eventuele volgende crisis beter te bestrijden." Maar ze vindt dat de commissie sneller moet beginnen met het aanpakken van excessieve prijzen van geneesmiddelen.

De commissie is zich sinds de uitbraak van de coronacrisis steeds meer gaan bezighouden met de gezondheidszorg in de EU, een bevoegdheid voor de lidstaten. Zo onderhandelt ze met farmaceutische bedrijven over de aankoop van coronavaccins. Als die zijn goedgekeurd door de EMA kunnen de EU-landen de vaccins volgens een bepaalde verdeelsleutel aanschaffen.

Meer uit Buitenland

Franse media: lege straten na invoering avondklok

PARIJS (ANP) - In Frankrijk is het in de nacht van maandag op dinsdag rustig gebleven, zo meldden diverse Franse media, waaronder Le Parisien en Le Monde. Op beelden is te zien dat de straten in Parijs leeg zijn, terwijl een helikopter boven de stad rondvliegt om toezicht te houden.

40 minuten geleden
Trump: VS kan branden als Frankrijk als Democraten winnen

PARK CITY (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst gewezen naar de gewelddadige protesten in Frankrijk. Volgens Trump kan zo'n scenario zich ook in de VS voordoen als de Republikeinen niet winnen bij de tussentijdse verkiezingen van begin november. Bewijs daarvoor leverde de president niet.

2 uur geleden
Axios: Hegseth ontmoet Netanyahu tijdens onaangekondigd bezoek

ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag tijdens een onaangekondigd bezoek aan Israël een ontmoeting gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Dat meldt Axios op basis van twee ingewijde bronnen.

2 uur geleden
Krant: regering-Trump houdt Patriot-raketten voor Oekraïne tegen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van president Donald Trump heeft de overdracht van Patriot-onderscheppingsraketten aan Oekraïne nog niet goedgekeurd, meldt The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Die raketten zijn nodig om het land te beschermen tegen Russische raket- en droneaanvallen.

5 uur geleden
Bild: e-mailaccounts Duitse partij AfD getroffen door hack

BERLIJN (ANP) - Een website heeft ruim 421.000 interne e-mails van de Duitse radicaal-rechtse partij AfD gepubliceerd. Het gaat om door AI gemaakte samenvattingen van de mails, niet de mails zelf. De partij heeft aan de Duitse krant Bild bevestigd in september gehackt te zijn.

5 uur geleden
Aangereden Australische parlementariër geopereerd

CANBERRA (ANP/AFP) - De Australische parlementariër die vermoedelijk expres werd aangereden, verkeert nog altijd in kritieke toestand, verklaarde premier Anthony Albanese. Helen Haines is inmiddels geopereerd en ligt nog in het ziekenhuis.

7 uur geleden
Japanse sonde vertrokken om stukje van maan van Mars op te halen

TOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.

8 uur geleden