Brussel: laat Europeaan gemakkelijker stemmen in andere lidstaat
BRUSSEL (ANP) - Het moet gemakkelijker worden voor mensen die in een ander EU-land wonen om mee te doen aan Europese of gemeenteraadsverkiezingen, vindt de Europese Commissie. Nu doen ze dat nog doorgaans veel minder vaak dan hun medeburgers.
De 13,5 miljoen expats, arbeidsmigranten en andere mensen die zijn overgekomen uit een andere EU-lidstaat mogen in hun nieuwe woonland stemmen en zich kandidaat stellen voor de gemeenteraad en het Europees Parlement. Maar ze stuiten vaak op ingewikkelde registratieprocedures. Of ze weten niet eens dat dat mogelijk is, doordat het EU-land waar ze zijn gaan wonen ze niet of nauwelijks informeert. Dat schaadt hun democratische rechten, waarschuwt de commissie.
Bij de eerstvolgende Europese verkiezingen, in 2024, moet het anders. Het moet verplicht worden kiesgerechtigden uit een ander EU-land "proactief" te wijzen op hun rechten, vindt de commissie. Ook moeten lidstaten standaardregistratieformulieren gebruiken, en dat in een taal die het gros van de buitenlandse kiezers in spe machtig is.
De plannen vereisen de instemming van de regeringen van de lidstaten en het Europees Parlement.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
51 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
4 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
6 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
7 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
8 uur geleden