Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel komt boeren tegemoet over EU-regels en Oekraïense import

Brussel komt boeren tegemoet over EU-regels en Oekraïense import

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil sommige regels voor duurzame landbouw versoepelen en de import van Oekraïense landbouwproducten aan banden leggen. Boeren in meerdere EU-landen lopen de laatste dagen te hoop tegen vermeende oneerlijke concurrentie en milieueisen. De instroom van goedkope Oekraïense waren en strenge klimaatregels zouden hun het boeren onmogelijk maken.

Boeren hoeven voorlopig nog geen land braak te laten liggen. Die gehate maatregel zou eigenlijk dit jaar ingaan, maar de commissie stelt die uit met een jaar. Boeren dreigden landbouwsubsidies mis te lopen als ze niet 4 procent van hun akkers onbewerkt lieten.

Oekraïne mag nog minstens een jaar langer zonder invoerheffingen naar de Europese Unie exporteren, als het aan de commissie ligt. Voor pluimvee, eieren en suiker moet zo'n heffing wel worden betaald, als Oekraïne meer exporteert dan afgelopen jaren, stelt de commissie voor. Daarnaast zouden er "snelle corrigerende maatregelen" genomen kunnen worden als een lidstaat door Oekraïense export in de problemen raakt. Nu is dat alleen aan de orde als de hele unie wordt getroffen.

Andere landen

De soepele handelsregels voor Oekraïne gelden sinds de Russische invasie, bijna twee jaar geleden. De EU hoopte zo de Oekraïense economie overeind te houden. Maar met name aangrenzende EU-lidstaten klagen dat hun boeren de dupe zijn. Die zouden niet kunnen opboksen tegen het goedkope graan en andere producten die hun markt overspoelen, nu landbouwreus Oekraïne maar moeilijk aan zijn oude klanten in bijvoorbeeld het Midden-Oosten en Afrika kan leveren.

De Franse president Emmanuel Macron en de christendemocratische partijgenoten van Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen in het Europees Parlement dringen de laatste dagen aan op het inperken van de import uit Oekraïne. Franse boeren blokkeren verkeersaders en dreigen Parijs lam te leggen. Macron en Europees centrumrechts zinnen op handreikingen aan de boeren, ook met het oog op de naderende Europese verkiezingen. Uiterst rechtse partijen dreigen op de golven van boerenprotesten nog meer te winnen dan al wordt voorspeld, waarschuwen ze.

De EU-landen en het Europees Parlement moeten zich nog over de voorstellen van de commissie buigen. Als zij instemmen, wordt het milde importregime voor Oekraïne met de aanpassingen verlengd tot begin juni volgend jaar.

Meer uit Financieel

Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

1 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

2 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

3 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

4 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

4 uur geleden
Wall Street stijgt na tegenvallend banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag omhoog na het gemengde slot een dag eerder. Beleggers reageerden op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in december in de Verenigde Staten 50.000 banen zijn bijgekomen. Dat was wat minder dan verwacht. De situatie op de arbeidsmarkt speelt een grote rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank.

4 uur geleden
Coolblue verplicht fietshelm voor Nederlandse bezorgers

ROTTERDAM (ANP) - Coolblue verplicht zijn fietsbezorgers in Nederland met een helm op te fietsen, na de val van topman Pieter Zwart. Dat meldt een woordvoerder. Voor fietsbezorgers in België en Duitsland van de elektronicaketen was het al verplicht.

5 uur geleden