Brussel komt boeren tegemoet over EU-regels en Oekraïense import
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil sommige regels voor duurzame landbouw versoepelen en de import van Oekraïense landbouwproducten aan banden leggen. Boeren in meerdere EU-landen lopen de laatste dagen te hoop tegen vermeende oneerlijke concurrentie en milieueisen. De instroom van goedkope Oekraïense waren en strenge klimaatregels zouden hun het boeren onmogelijk maken.
Boeren hoeven voorlopig nog geen land braak te laten liggen. Die gehate maatregel zou eigenlijk dit jaar ingaan, maar de commissie stelt die uit met een jaar. Boeren dreigden landbouwsubsidies mis te lopen als ze niet 4 procent van hun akkers onbewerkt lieten.
Oekraïne mag nog minstens een jaar langer zonder invoerheffingen naar de Europese Unie exporteren, als het aan de commissie ligt. Voor pluimvee, eieren en suiker moet zo'n heffing wel worden betaald, als Oekraïne meer exporteert dan afgelopen jaren, stelt de commissie voor. Daarnaast zouden er "snelle corrigerende maatregelen" genomen kunnen worden als een lidstaat door Oekraïense export in de problemen raakt. Nu is dat alleen aan de orde als de hele unie wordt getroffen.
Andere landen
De soepele handelsregels voor Oekraïne gelden sinds de Russische invasie, bijna twee jaar geleden. De EU hoopte zo de Oekraïense economie overeind te houden. Maar met name aangrenzende EU-lidstaten klagen dat hun boeren de dupe zijn. Die zouden niet kunnen opboksen tegen het goedkope graan en andere producten die hun markt overspoelen, nu landbouwreus Oekraïne maar moeilijk aan zijn oude klanten in bijvoorbeeld het Midden-Oosten en Afrika kan leveren.
De Franse president Emmanuel Macron en de christendemocratische partijgenoten van Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen in het Europees Parlement dringen de laatste dagen aan op het inperken van de import uit Oekraïne. Franse boeren blokkeren verkeersaders en dreigen Parijs lam te leggen. Macron en Europees centrumrechts zinnen op handreikingen aan de boeren, ook met het oog op de naderende Europese verkiezingen. Uiterst rechtse partijen dreigen op de golven van boerenprotesten nog meer te winnen dan al wordt voorspeld, waarschuwen ze.
De EU-landen en het Europees Parlement moeten zich nog over de voorstellen van de commissie buigen. Als zij instemmen, wordt het milde importregime voor Oekraïne met de aanpassingen verlengd tot begin juni volgend jaar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft een definitieve overeenkomst gesloten om branchegenoot Warner Bros. Discovery over te nemen. Bij de deal wordt Warner Bros. gewaardeerd op 110 miljard dollar, zo'n 93,1 miljard euro. Volgens Paramount is de overeenkomst unaniem goedgekeurd door de raden van bestuur van beide bedrijven. Naar verwachting wordt de overname in het derde kwartaal van dit jaar afgerond.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd opnieuw honderdduizenden auto's terug vanwege mogelijk brandgevaar. Hierdoor zijn mogelijk 337.374 voertuigen getroffen, werd vrijdag bekend via een publicatie in de database van de Duitse transportautoriteit KBA.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance won vrijdag op de aandelenbeurzen in New York. Persbureau Reuters meldde op basis van een audiofragment dat branchegenoot Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount ter waarde van 110 miljard dollar. Het aandeel steeg 20,8 procent.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
10 uur geleden