Brussel keurt 1,4 miljard energiesteun voor mkb goed
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stemt in met de Nederlandse regeling van 1,4 miljard euro compensatie voor energie-intensieve kleine en middelgrote ondernemingen die vanwege de Russische invasie in Oekraïne hogere energiekosten hebben. Het gaat om bedrijven in verschillende sectoren waarvan de aankoop van aardgas en elektriciteit ten minste 7 procent van hun jaaromzet over 2022 bedraagt, meldt het dagelijks EU-bestuur.
De betrokken mkb-ondernemers krijgen van Brussel recht op een steunbedrag van 50 procent van de kosten, met een maximum van 160.000 euro. Kredietinstellingen en andere financiële instellingen zijn van de regeling uitgesloten, aldus de commissie.
Brussel vindt de zogenoemde Tegemoetkoming Energiekosten (TEK) "noodzakelijk, passend en evenredig" en keurt de regeling goed in het kader van de versoepelde staatssteunregels die de EU tijdelijk hanteert. De steun moet van de commissie voor 31 december 2023 worden gegeven.
De TEK-regeling werd al opengesteld op 21 maart voor betrokken ondernemers. Ze kunnen de compensatie tot en met 2 oktober (17.00 uur) aanvragen bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), met terugwerkende kracht vanaf 1 november 2022. Vooral horecabedrijven als restaurants, ijssalons en cafés doen volgens de RVO een beroep op de regeling. Ook voetbalclubs met velden buiten en brood- en banketbakkerijen staan in de top vijf.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
2 uur geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
8 uur geleden