Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: herstel Nederlandse economie gaat jaren duren

Brussel: herstel Nederlandse economie gaat jaren duren

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse economie heeft waarschijnlijk nog jaren nodig om te herstellen van de coronacrisis. Volgens de Europese Commissie ligt het niet in de verwachting dat de omvang van de economie eind 2022 weer terug is op het pre-crisisniveau. In Europa als geheel is sprake van een vergelijkbaar beeld.

Volgen de zogeheten herfstprognose van Brussel krimpt de Nederlandse economie dit jaar wel iets minder hard dan voorzien. Maar daar staat tegenover dat er volgend jaar ook minder krachtig herstel valt te verwachten. Het precieze beeld voor de komende tijd is bovendien nog erg onzeker vanwege de tweede golf van de virusuitbraak en nieuwe lockdownmaatregelen.

Voor 2020 rekent de commissie nu op 5,3 procent krimp in Nederland, waar bij de vorige raming in juli nog werd uitgegaan van een neergang van 6,8 procent. De bijstelling heeft alles te maken met de opleving van de economie in de zomermaanden. Daarbij profiteren veel bedrijven nu nog van alle coronasteun van de overheid.

Minder optimisme

Voor 2021 gaan de rekenmeesters uit van een plus van 2,3 procent, gevolgd door 2 procent groei in 2022. Daarmee is de prognose uit Brussel minder optimistisch dan die van het Centraal Planbureau (CPB). Die belangrijke adviseur van het Nederlandse kabinet voorzag in september nog 3,5 procent groei in 2021.

Omdat de coronasteun nog tot halverwege volgend jaar doorgaat, is de impact op de arbeidsmarkt voorlopig nog gering. Maar volgens de commissie zal het voor bedrijven komende tijd toch moeilijker worden om personeel binnenboord te houden. De Nederlandse werkloosheid komt zowel in 2021 als 2022 waarschijnlijk boven de 6 procent uit. Vorig jaar zat volgens de cijfers nog afgerond 3 procent van de beroepsbevolking werkloos thuis.

Voor de negentien eurolanden samen verwacht de commissie dit jaar een gemiddelde economische krimp van 7,8 procent, en in de hele EU met 7,4 procent. Dat is ietsje optimistischer dan in juli, toen Brussel uitging van respectievelijk 8,7 en 8,3 procent teruggang en te danken aan het krachtige herstel in het derde kwartaal. Het dagelijks EU-bestuur waarschuwt dat dit herstel nu wordt onderbroken door de tweede coronagolf. Voorspellingen over de economische ontwikkelingen zijn "heel onzeker en risicovol".

Met een slag om de arm verwacht de commissie een economische groei van 4,2 procent voor de eurozone volgend jaar en 3 procent in 2022. Door de ongekende nationale en Europese steunmaatregelen om banen en bedrijven te behouden kon de werkloosheid in de hand worden gehouden. Toch neemt die nog toe van 7,5 procent in 2019 tot 8,3 procent dit jaar en 9,4 procent in 2021. Daarna verwacht Brussel een afname tot 8,9 procent in 2022.

Meer uit Financieel

Damrak hoger door dalende olieprijs, Shell verliest

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omhoog. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Die daling hing samen met diplomatieke inspanningen om de oorlog in Iran te beëindigen.

1 uur geleden
Betaald reservistenverlof voor ING-personeel, regeling in opkomst

AMSTERDAM (ANP) - ING-medewerkers die actief zijn als reservist krijgen vanaf maandag maximaal tien dagen per jaar betaald reservistenverlof. De bank heeft hierover afspraken gemaakt met het ministerie van Defensie. Dit soort regelingen, waarbij werkgevers het makkelijker maken voor medewerkers om hun reguliere werk te combineren met vrijwillige inzet voor de krijgsmacht, zijn in opkomst, ziet werkgeversvereniging AWVN.

2 uur geleden
Bloomberg: Paramount schikt met staten over overname Warner Bros.

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft een schikking getroffen met Californië en de andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden via een rechtszaak. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van een ingewijde.

2 uur geleden
Venetië overweegt forse belastingverhoging voor dagjesmensen

VENETIË (ANP/RTR) - Venetië overweegt om de toeristenbelasting voor dagjesmensen fors te verhogen tot maximaal 30 euro per dag. Nu is dit nog 5 tot 10 euro. Daarnaast wil het stadsbestuur de periode waarin de toeristenbelasting wordt geheven verlengen.

3 uur geleden
Wall Street wint door stijging AI-aandelen en lagere olieprijs

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met winsten begonnen aan de nieuwe week. Vooral aandelen van AI-bedrijven werden opgepikt, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beleggers lijken zich echter te richten op signalen dat de uitgaven aan de ontwikkeling van AI nog steeds toenemen. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.

3 uur geleden
VEH mist in actieplan maatregelen voor bouw starterswoningen

AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis (VEH) vindt dat in het actieplan van woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) voor snellere woningbouw te weinig maatregelen staan voor de bouw van betaalbare huizen voor bijvoorbeeld starters en senioren. Dergelijke woningen zijn volgens de belangenbehartiger voor huiseigenaren "essentieel" om de doorstroming verder op gang te krijgen.

3 uur geleden
Woonbond over actieplan woningbouw: rekening komt bij huurders

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, de belangenbehartiger van huurders, vindt het goed dat het kabinet inzet op meer bijbouwen van betaalbare huurwoningen met het actieplan om de woningbouw te versnellen. Maar het is volgens de Woonbond "ongehoord dat de rekening hiervoor bij huurders ligt".

4 uur geleden