Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: geen coronamiljarden voor Polen als tuchtcollege blijft

Brussel: geen coronamiljarden voor Polen als tuchtcollege blijft

BRUSSEL (ANP) - Als Polen zijn nieuwe tuchtsysteem voor rechters niet laat vallen, kan het land de tientallen miljarden euro's uit het coronaherstelfonds van de Europese Unie vergeten. Dat is een harde voorwaarde, maakt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie duidelijk.

Polen maakt aanspraak op 36 miljard euro uit het fonds, maar de commissie heeft de aanvraag nog altijd niet goedgekeurd. Dat heeft alles te maken met hoe Polen omgaat met de rechterlijke macht, liet zij al eerder doorschemeren. Polen voerde nieuwe toezichtregels in voor rechters, die nu kunnen worden geschorst, overgeplaatst of op andere manieren gestraft door een tuchtcollege dat aan de leiband van de regering zou lopen. Von der Leyen noemt het terugdraaien van het nieuwe regime nu stellig een vereiste.

"We willen een duidelijke toezegging dat Polen de tuchtkamer ontmantelt, het tuchtstelsel opdoekt of hervormt en begint met het herbenoemen van de rechters" die zijn weggestuurd, stelt de commissievoorzitter. Ze spreekt van een "conditio sine qua non", een voorwaarde zonder welke iets niet mogelijk is.

Nederland en andere EU-landen spraken op de EU-top van vorige week ook al uit dat Polen geen geld uit het herstelfonds mag krijgen als het niet zwicht. Polen klaagt over chantage.

Meer uit Buitenland

Israël voert nieuwe aanvallen op Teheran uit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël is maandag een nieuwe "brede aanval" op de Iraanse hoofdstad Teheran begonnen, zei het leger. Ooggetuigen meldden zware bombardementen in de stad, die ongeveer 15 miljoen inwoners kent. Er zou onder meer in de buurt van het parlementsgebouw zijn gebombardeerd.

14 minuten geleden
Griekenland stuurt marine en luchtmacht naar Cyprus om drones

NICOSIA (ANP/RTR) - Griekenland stuurt twee fregatten en twee gevechtstoestellen naar Cyprus om het eiland te beschermen tegen droneaanvallen. Dat meldt het Griekse ministerie van Defensie. Het ministerie zegt erbij Cyprus "met alle mogelijke middelen" te zullen beschermen. Cyprus huisvest onder meer de door de VS gebruikte Britse luchtmachtbasis Akrotiri.

21 minuten geleden
Libanon verbiedt militaire activiteiten van Hezbollah

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese regering heeft een "onmiddellijk verbod" ingesteld op de militaire activiteiten van Hezbollah. De groep moet haar wapens overdragen aan de staat, zei premier Nawaf Salam maandag.

29 minuten geleden
VS: drie Amerikaanse gevechtstoestellen neergehaald door Koeweit

TAMPA (ANP) - Drie Amerikaanse gevechtstoestellen in Koeweit zijn maandagochtend uit de lucht geschoten door wat lijkt op eigen vuur van bondgenoot Koeweit. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM. Het gaat om drie McDonnell Douglas F-15E Strike Eagles.

38 minuten geleden
EU-chef: we moeten voorkomen dat Iran-conflict verder verspreidt

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vindt dat hard gewerkt moet worden om te voorkomen dat het conflict in het Midden-Oosten zich "verder verspreidt". Daarbij verwees ze naar droneaanvallen op de Britse luchtmachtbasis op Cyprus en een olieraffinaderij in Saudi-Arabië. Bij beide aanvallen vielen geen gewonden.

1 uur geleden
Nieuwe Iraanse aanvallen op Israël

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Israël worden Iraanse aanvallen gemeld. Zo rapporteren AFP-journalisten dat in Jeruzalem explosies klinken. Ook elders in Centraal-Israël en nabij Tel Aviv worden aanvallen gesignaleerd. Volgens het Israëlische leger zijn de raketten "geïdentificeerd" en wordt gewerkt om deze uit te schakelen. Een lokaal Telegramkanaal meldt dat het kantoor van premier Benjamin Netanyahu doelwit zou zijn geweest. Volgens een journalist van The Times of Israel is er nog geen schade gemeld.

1 uur geleden
Iran: nucleaire installatie Natanz geraakt door aanvallen

WENEN (ANP/RTR/DPA) - De Iraanse ambassadeur bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Reza Najafi heeft tegen journalisten gezegd dat de Iraanse nucleaire installatie in Natanz is getroffen door aanvallen van Israël en de VS. Hij zei dat kort nadat IAEA-chef Rafael Grossi had verklaard dat er geen aanwijzingen waren dat Iraanse nucleaire faciliteiten zijn getroffen.

1 uur geleden