Brussel geeft opties handelsrestricties nederzettingen Israël
BRUSSEL (ANP) - Op verzoek van de EU-lidstaten heeft de Europese Commissie een lijst met opties opgesteld voor handelsrestricties op producten uit de door Israël bezette gebieden op de Westelijke Jordaanoever. Dat bevestigt een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag. De opties worden maandag besproken op een vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
De commissiewoordvoerder wilde er verder niet veel over kwijt. Het gaat volgens hem onder meer om mogelijkheden om de invoer van goederen uit deze illegale nederzettingen te beperken of te verbieden "met het oog op een eventuele verslechtering van de situatie".
Een van de opties is de verplichting van een exportvergunning voor bedrijven die goederen uit Israëlische nederzettingen importeren, meldt Euronews. Een tweede is een dusdanige verhoging van de invoertarieven om zo de invoer van goederen uit nederzettingen onbetaalbaar te maken.
Krachtiger signaal
Het Nederlandse kabinet besloot eind mei tot een verbod op de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden. Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) wil hierover het liefst op Europees niveau afspraken maken, omdat dat een krachtiger signaal geeft, zei hij eerder.
Binnen de EU liggen maatregelen tegen Israël moeilijk. Onder meer Duitsland voelt er niets voor.
Tegenstanders kunnen worden omzeild door maatregelen juridisch onder handelsbeleid te scharen. Daarvoor volstaat voor instemming namelijk een ruime meerderheid in plaats van unanimiteit van alle lidstaten, wat nodig is bij buitenlands beleid. Een ruime meerderheid betekent akkoord van 55 procent van de landen die 65 procent van de inwoners vertegenwoordigen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran voert diplomatiek overleg over de jongste Amerikaanse aanvallen op de kust van het land, die minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi Amerikaans "avonturisme" noemt. Hij spreekt daarover met de legerleider van Pakistan, veldmaarschalk Asim Munir. Pakistan staat op de voorgrond bij bemiddelingen tussen Iran en de VS.
4 minuten geledenJINJIANG (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang zijn zeker 28 doden gevallen, melden staatsmedia. De brand is uitgebroken in een vestiging van de Huiteng Shoes Company in het district Chendai.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk zet zeker 20.000 politiemensen in voor de WK-voetbalwedstrijd Frankrijk-Marokko, deze donderdagavond. Zo'n 8000 van hen worden ingezet in Parijs, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt, melden Franse media.
1 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - Grote mensenmenigten zijn volgens Iraanse media op de been in de noordoostelijke stad Mashhad voor de uitvaart van de overleden hoogste leider van het land, ayatollah Ali Khamenei.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft de Amerikaanse "avonturen" in de Straat van Hormuz aangewezen als oorzaak van het oplaaiende geweld tussen beide landen. Volgens Iran moeten de Amerikanen stoppen zich te bemoeien met de vaarroutes in die zeestraat, anders zullen de Iraniërs "verwoestend reageren".
2 uur geledenAHVAZ (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran zijn in de afgelopen twee dagen zeker veertien mensen gedood, meldt het Iraanse ministerie van Gezondheid. 78 mensen raakten gewond, van wie 47 mensen nog in het ziekenhuis liggen.
5 uur geledenLISSABON (ANP) - Zangeres Bonnie Tyler is woensdagavond op 75-jarige leeftijd overleden. Dat hebben haar familie en team bekendgemaakt in een verklaring op haar website. Tyler lag onlangs lange tijd in een kunstmatige coma na een spoedoperatie aan haar darmen. De zangeres overleed in een ziekenhuis in Portugal.
6 uur geleden