
Brussel geeft Hongarije uitstel als het instemt met olieboycot
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie legt volgens ingewijden dinsdag een zesde sanctiepakket op tafel waarin de Russische import van ruwe aardolie voor het einde van het jaar in de EU wordt afgebouwd. Om Hongarije, dat openlijk met een veto tegen oliesancties dreigt, over de streep te trekken stelt de commissie volgens EU-bronnen voor dat het land pas na 2022 hoeft te stoppen met de invoer van aardolie uit Rusland.
De lidstaten onderhandelen al weken over een mogelijke Russische olieboycot. Doel is om Ruslands inkomsten onderuit te halen om de financiering van de oorlog in Oekraïne te bemoeilijken, zonder de EU zelf te hard te treffen. Een aantal landen waaronder Slowakije en Hongarije, dat volgens critici te nauwe banden aanhoudt met het Kremlin, is erg afhankelijk van Russische olie. Ook voor Slowakije zou een vrijstelling worden voorgesteld.
Maar daarnaast zijn er zorgen voor de reactie van de wereldmarkt op een Russisch invoerverbod op hele korte termijn. Als daardoor de olieprijzen omhoog zouden schieten zou Rusland met minder verkochte olie dan toch hetzelfde kunnen verdienen en de sancties hun doel voorbij schieten. Ook zouden ontwikkelingslanden daardoor een klap krijgen, wat de EU en ook de VS een ongewenst effect vinden.
Gevolgen voor Nederland
Voor Nederland hebben oliesancties ook gevolgen. De vijf raffinaderijen in de Rotterdamse haven krijgen hun ruwe aardolie per tanker aangevoerd uit onder andere Rusland. Net zoals de ene auto op benzine en de andere op diesel loopt, kan bij het raffinageproces niet eender welke oliesoort door elkaar worden gebruikt. Bij de raffinaderijen kan "de knop niet zomaar om", aldus een ingewijde, als er olie van een andere producent wordt geleverd. Dat kost tijd en geld.
De EU-ambassadeurs buigen zich naar verwachting woensdag over de commissievoorstellen. Het zesde sanctiepakket zou ook weer meer banken, in Rusland en Belarus, en personen treffen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben een onderzoek geopend naar de gevolgen voor de nationale veiligheid van de import van windturbines en bijbehorende onderdelen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Handel bekendgemaakt. De Amerikaanse president Donald Trump uitte eerder al meermaals kritiek op windenergie.
29 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Indiase parlement heeft een wetsvoorstel aangenomen dat onlinegokken in het land verbiedt. Het verbod heeft grote gevolgen voor gokplatforms voor kaartspellen, poker en fantasy sports, waaronder de in India zeer populaire fantasycricket-apps.
1 uur geledenBONN (ANP/DPA) - DHL beperkt tijdelijk het verzenden van pakketjes van Duitsland naar de Verenigde Staten. Aanleiding zijn nieuwe douaneregels in de VS. Alleen pakketjes waarvan de inhoud maximaal 100 dollar waard is en die als geschenk zijn aangemerkt, worden nog verstuurd. Mensen die duurdere pakketten willen versturen en bedrijven moeten gebruikmaken van duurdere expressbezorging.
1 uur geledenDUIVEN (ANP) - Mitra is op zoek naar een nieuwe verpakkingsleverancier nu Paardekooper, waar de slijterijketen al 25 jaar zaken mee deed, failliet is verklaard. Volgens een woordvoerder zijn er echter genoeg alternatieven, waardoor klanten geschenken alsnog kunnen laten inpakken.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De uitbater van een luxe Japanse slaaptrein heeft een reis geannuleerd na de ontdekking dat personeelsleden jarenlang overmatig alcohol dronken. Dat deden zij zogenaamd voor kwaliteitscontroles. Lokale media melden dat tot nu toe zes mensen zijn ontslagen. Hierdoor kampt de East Japan Railway Company (JR East) met een personeelstekort.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs met een winst van ruim 4 procent. De opmars volgde op de bekendmaking dat de activistische investeerder Cevian Capital een belang heeft genomen van iets meer dan 3 procent in de verffabrikant.
2 uur geledenDEN HOORN (ANP) - Verpakkingsleverancier Paardekooper is failliet verklaard door de rechtbank in Rotterdam. Dit meldt de Koninklijke Paardekooper Group (KPG). Eerder deze week werd al bekend dat het bedrijf uitstel van betaling had aangevraagd.
3 uur geleden