Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel en Londen willen intensiever overleg over Noord-Ierland

Brussel en Londen willen intensiever overleg over Noord-Ierland

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie hebben afgesproken intensiever te gaan overleggen over de moeizame situatie die in Noord-Ierland is ontstaan na de brexit. Dat is de uitkomst van eerste gesprek tussen Brusselse en Britse topdiplomaten na het opstappen van de Britse minister voor brexitzaken David Frost.

De Britse minister voor Buitenlandse zaken Liz Truss, die in december de taken van Frost overnam, bracht een gezamenlijk statement met haar Brusselse evenknie Maroš Šefčovič uit. "We delen een verlangen naar een positieve relatie tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk, die steunt op het door ons gedeelde geloof in vrijheid en democratie."

De Noord-Ierse situatie is een terugkerend pijnpunt in de verhoudingen tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk. Na het vertrek van de Britten uit het landenblok werd afgesproken dat goederen uit de EU nog wel onbelemmerd naar Noord-Ierland mogen, ondanks dat dit onderdeel is van het Verenigd Koninkrijk. Anders zouden er opnieuw douanecontroles aan de grens met Ierland komen, en dat gaat tegen het vredesakkoord in dat pro-Britse protestanten en pro-Ierse katholieken in de jaren negentig sloten.

Unilaterale acties

Maar de Britse regering beklaagt zich er al lange tijd over dat de afspraken onwerkbaar zijn, omdat er nu douanecontroles zijn op goederen die van Groot-Brittannië naar Noord-Ierland gaan. Truss' voorganger Frost dreigde regelmatig eenzijdig brexitafspraken op te zeggen in de onderhandelingen over deze kwestie.

Truss sluit nog steeds niet uit dat de Britten overgaan tot unilaterale acties als gesprekken met de EU nergens toe leiden. Maar het liefst wil ze een oplossing waar beide kampen zich in kunnen vinden, zei ze na het overleg met Šefčovič. De twee zijn van plan om op 24 januari verder te praten.

Meer uit Financieel

Economische groei eurozone zwakt af in eerste maanden van 2026

LUXEMBURG (ANP) - De economische groei van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 afgezwakt ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. Volgens statistiekbureau Eurostat viel de groei terug tot 0,1 procent, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.

4 minuten geleden
Unilever gaat prijzen verhogen door stijgende kosten

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever gaat zijn prijzen verhogen vanwege de impact van hoger dan verwachte kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. "Er zullen vaker prijsverhogingen komen, maar in kleine stappen", zei financieel directeur Srinivas Phatak tijdens een toelichting op de kwartaalresultaten.

7 minuten geleden
Inflatie eurozone stijgt naar 3 procent door energieprijzen

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in april gestegen naar 3 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van maart. In die maand stegen de consumentenprijzen al met 2,6 procent. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.

1 uur geleden
Econoom CBS: grootste impact Iranoorlog zit nu nog tussen de oren

DEN HAAG (ANP) - De grootste economische impact van de Iranoorlog zit nu nog vooral "tussen de oren" bij Nederlanders, zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hij wijst daarbij op het Nederlandse consumentenvertrouwen, dat in twee maanden tijd is gekelderd, terwijl de echte economische gevolgen van het conflict volgens hem vooralsnog beperkt zijn.

1 uur geleden
Activisten bestormen aandeelhoudersvergadering vleesbedrijf JBS

AMSTERDAM (ANP) - Tientallen activisten van Greenpeace zijn de aandeelhoudersvergadering van JBS, het grootste vleesverwerkingsbedrijf ter wereld, binnengevallen. De aandeelhouders in het Sheraton Hotel bij Schiphol zijn de vergaderzaal iets na 10.00 uur donderdagochtend uit gevlucht, meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. Greenpeace heeft de zaal nu bezet, waardoor onduidelijk is of de vergadering later op de dag nog door kan gaan.

1 uur geleden
Consumentenbond ziet nog steeds misleidende reisaanbiedingen

DEN HAAG (ANP) - Reisorganisaties proberen nog steeds klanten te lokken met misleidende "lokaanbiedingen". Volgens onderzoek van de Consumentenbond is er nauwelijks verbetering ten opzichte van 2025, ondanks uitspraken van de Reclame Code Commissie (RCC) en beloftes vanuit de reisbranche.

1 uur geleden
Overheid laat nullijn los in nieuw cao-bod aan rijksambtenaren

DEN HAAG (ANP) - Na maanden van acties en stakingen ligt er een nieuw cao-bod voor rijksambtenaren op tafel. De rijksoverheid laat in het nieuwe bod de nullijn los. Die hield in dat ambtenaren dit jaar geen salarisverhoging en inflatiecorrectie zouden krijgen en was de reden voor de vakbonden om in actie te komen.

2 uur geleden