Brussel eens over EU-begroting, nu wachten op Hongaren en Polen
BRUSSEL (ANP) - De onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement (EP) zijn het eens over de EU-begroting voor volgend jaar. Zolang de ruzie met Hongarije en Polen echter niet is opgelost, blijft die in de la en moet de EU mogelijk terugvallen op een uitgeklede noodbegroting.
De EU-begroting voor volgend jaar legt de nadruk op opkrabbelen uit de coronacrisis, vergroening en digitalisering. De unie heeft een ruime 160 miljard euro te besteden. Op aandringen van het EP kwam er onder andere meer geld voor wetenschappelijk onderzoek, studentenuitwisseling en gezondheidszorg.
Maar de begroting kan alleen ingaan als de blokkade op de meerjarenbegroting en het coronaherstelfonds wordt opgeheven, waarschuwt Duitsland, dat de EU dit halfjaar voorzit. Anders moet de EU het met een noodbegroting stellen die alleen in hoogstnoodzakelijke uitgaven voorziet en "staat ons begin volgend jaar een drastische verlaging van de EU-uitgaven te wachten".
Hongarije en Polen dwarsbomen de meerjarenbegroting voor 2021-2027 en het coronafonds zolang niet van tafel gaat dat lidstaten kunnen worden gekort als ze de rechtstaat aantasten. De Europese regeringsleiders hopen volgende week op een EU-top een uitweg te vinden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.
6 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."
7 uur geleden