Brussel dreigt subsidies Polen te korten om niet betalen dwangsom
BRUSSEL (ANP) - Polen krijgt nog tot dinsdag de tijd om de dwangsommen te betalen voor het openhouden van een omstreden bruinkoolmijn. Daarna dreigt de Europese Commissie het verschuldigde miljoenenbedrag in te houden op Europese subsidies voor het land.
Het Europees Hof van Justitie legde Polen in september een dwangsom op om af te dwingen dat de regering in Warschau de mijn voorlopig stillegt. Het hof had de sluiting bevolen na klachten van buurland Tsjechië over vervuiling. Polen moet een half miljoen euro betalen voor iedere dag dat de mijn aan de Tsjechische grens in bedrijf blijft. Maar dat vertikt Warschau tot dusver.
De Europese Commissie heeft Polen nu opnieuw een aanmaning gestuurd. Polen moet het geld, dat naar de Europese begroting gaat, voor dinsdag overmaken. Anders kan de commissie vanaf eind januari beginnen met het korten van subsidies, zegt zij. Het dagelijks bestuur van de EU zou om te beginnen de dwangsommen van de eerste maand, 15 miljoen euro in totaal, in mindering kunnen brengen. Brussel, dat in een verhit gevecht met Polen is verwikkeld over de omgang van het EU-land met de rechtsstaat, is nog nooit tot zo'n maatregel overgegaan.
Anna Hubackova
De nieuwe Tsjechische milieuminister Anna Hubackova ziet een kans om de ruzie over de mijn binnenkort op te lossen en wil in gesprek met de Poolse regering, zei ze eerder donderdag. Bij een deal zou de dwangsom niet verder oplopen, maar Polen moet het al verschuldigde bedrag nog wel betalen.
De commissie wil ook de dwangsom gaan innen die Polen is opgelegd voor het maar niet ontbinden van een tuchtcollege voor rechters, meldde persbureau Reuters eerder deze week. De regering in Warschau zou een onbevredigend antwoord hebben gegeven op de vraag van Brussel hoe zij die opdracht, eveneens van de Europese rechter, alsnog gaat uitvoeren.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
2 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
4 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.
4 uur geledenHAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.
4 uur geleden