Brussel checkt of Berlusconi met wodka van Poetin sancties schond
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zoekt uit of de Italiaanse oud-premier Silvio Berlusconi de EU-sancties tegen Rusland heeft geschonden. Berlusconi zegt wodka cadeau te hebben gekregen van zijn oude makker Vladimir Poetin, maar de import van wodka is sinds april verboden.
Berlusconi's banden met de Russische president hebben hem opnieuw in opspraak gebracht na het uitlekken van ontboezemingen daarover. Hij zou hebben gezegd dat hij het contact met Poetin weer heeft aangehaald en dat die hem rekent tot zijn "vijf echte vrienden". Toen Berlusconi drie weken geleden 86 werd zou Poetin hem twintig flessen wodka en een "heel lieve brief" hebben gestuurd.
Dat wekt beroering, omdat Berlusconi een partij leidt die hoogstwaarschijnlijk deel gaat uitmaken van de nieuwe Italiaanse regering. Hij trekt nauw samen op met gedoodverfd premier Giorgia Meloni. Al voor haar verkiezingsoverwinning groeiden in Italië en elders in Europa de zorgen dat Italië onder haar nieuwe regering weleens toenadering tot Moskou zou kunnen zoeken.
De Europese Commissie zoekt desgevraagd uit of geschenken ook onder de sancties vallen. Ze onderstreept dat het aan de EU-landen zelf is om de sancties te handhaven. Zij gaan ook zelf over eventuele contacten met Rusland. Maar de commissie brengt wel in herinnering dat het de bedoeling is die tot het hoognodige te beperken.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben in de nacht van maandag op dinsdag het luchtruim tijdelijk gesloten, meldt de lokale luchtvaartautoriteit. Het ministerie van Defensie van het land meldde eerder in de nacht dat de luchtafweer was ingeschakeld vanwege inkomende raketten en drones uit Iran.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft in onderhandelingen met Cuba laten weten dat de president van het land, Miguel Díaz-Canel, op moet stappen. Dat melden vier bronnen met kennis van die gesprekken aan The New York Times.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt de oorlog tegen Iran een "historisch keerpunt". Volgens het Israëlische staatshoofd, dat in de praktijk een vooral ceremoniële rol heeft, moet het Westen "iedere poging om Hezbollah uit te roeien steunen", zegt hij in een interview met persbureau AFP. "Ze moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je soms een oorlog moet winnen."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In de oorlog tegen Iran zijn circa 200 Amerikaanse militairen gewond geraakt. Dat meldt een woordvoerder van de Amerikaanse strijdmacht. Meer dan 180 van hen zouden inmiddels weer hersteld zijn, tien van hen zijn nog "ernstig gewond", aldus de zegsman.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
5 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
5 uur geleden