Brussel breekt zich het hoofd over afremmen soloacties van Orbán
BRUSSEL (ANP) - Terwijl de Hongaarse premier Viktor Orbán na zijn solotoer naar Beijing is doorgereisd naar de NAVO-topconferentie in Washington, bezinnen in Brussel politici en diplomaten zich op hoe ze de Hongaarse premier kunnen afremmen.
Woensdag komen diplomaten van de 27 EU-landen bijeen om te overleggen wat ze tegen Hongarije kunnen ondernemen. Want de Hongaarse premier is meteen in de eerste week dat Hongarije de tijdelijk EU-voorzitter is van de Raad van 27 EU-landen eigengereid op staatsbezoek vertrokken naar Kyiv, Moskou en Beijing.
Een "vredesmissie", zoals Orbán het zelf noemt, om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te beëindigen. Veel EU-lidstaten en Europese instellingen vinden dat Orbán verwarring sticht, helemaal omdat Hongarije op onder meer sociale media ruimschoots met het EU-logo schermt. Dergelijke buitenlandse reizen moet je in die rol met de andere EU-landen afstemmen, vindt onder meer de Europese Commissie.
Vredesproces
"Vooraf is hierover geen contact geweest, er was geen uitleg achteraf, en laat ik nog maar eens duidelijk maken dat de Europese Commissie niet verantwoordelijk is voor de beeldvorming van de voorzitter van de Raad", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie over de recente reizen van Orbán.
Het dagelijks bestuur van de Europese Unie stelt daarom nog maar eens duidelijk: "Er is een hele eenvoudige manier om dit conflict dat door Rusland is begonnen te beëindigen. Dat is dat Rusland zijn troepen terugtrekt en met de oorlog stopt." De woordvoerder van de Europese Commissie voegt er nog aan toe dat het beslist niet zo is dat de Europese Unie geen vrede wil of niets doet, zoals Orbán doet uitschijnen. De EU is namelijk, zo benadrukt de woordvoerder, betrokken bij de internationale vredesinitiatieven en de recente internationale vredesconferentie. "Er is dus wel degelijk een vredesproces gaande dat door de EU wordt ondersteund. Het is in die context dat de EU actief is om Oekraïne te helpen".
Strafprocedure
Wat de Europese diplomatie kan doen om Hongarije te stoppen, is niet eenvoudig. Want Hongarije zit al in een Europese strafprocedure. En er wordt al veel EU-subsidie ingehouden omdat onder meer de rechtsstaat in Hongarije mankementen vertoont.
Volgens een onderzoeker van de denktank German Marshall Fund is er nog een mogelijkheid. Die is dat Hongarije vroegtijdig van de taak als EU-voorzitter wordt afgehaald. In dat geval zal Polen, het volgende land dat aan de beurt is voor deze leidersrol van een half jaar, eventueel al voor 1 januari tijdelijk EU-voorzitter kunnen worden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
41 minuten geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
3 uur geledenCOTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.
5 uur geledenARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.
7 uur geleden