Brussel breekt zich het hoofd over afremmen soloacties van Orbán
BRUSSEL (ANP) - Terwijl de Hongaarse premier Viktor Orbán na zijn solotoer naar Beijing is doorgereisd naar de NAVO-topconferentie in Washington, bezinnen in Brussel politici en diplomaten zich op hoe ze de Hongaarse premier kunnen afremmen.
Woensdag komen diplomaten van de 27 EU-landen bijeen om te overleggen wat ze tegen Hongarije kunnen ondernemen. Want de Hongaarse premier is meteen in de eerste week dat Hongarije de tijdelijk EU-voorzitter is van de Raad van 27 EU-landen eigengereid op staatsbezoek vertrokken naar Kyiv, Moskou en Beijing.
Een "vredesmissie", zoals Orbán het zelf noemt, om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te beëindigen. Veel EU-lidstaten en Europese instellingen vinden dat Orbán verwarring sticht, helemaal omdat Hongarije op onder meer sociale media ruimschoots met het EU-logo schermt. Dergelijke buitenlandse reizen moet je in die rol met de andere EU-landen afstemmen, vindt onder meer de Europese Commissie.
Vredesproces
"Vooraf is hierover geen contact geweest, er was geen uitleg achteraf, en laat ik nog maar eens duidelijk maken dat de Europese Commissie niet verantwoordelijk is voor de beeldvorming van de voorzitter van de Raad", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie over de recente reizen van Orbán.
Het dagelijks bestuur van de Europese Unie stelt daarom nog maar eens duidelijk: "Er is een hele eenvoudige manier om dit conflict dat door Rusland is begonnen te beëindigen. Dat is dat Rusland zijn troepen terugtrekt en met de oorlog stopt." De woordvoerder van de Europese Commissie voegt er nog aan toe dat het beslist niet zo is dat de Europese Unie geen vrede wil of niets doet, zoals Orbán doet uitschijnen. De EU is namelijk, zo benadrukt de woordvoerder, betrokken bij de internationale vredesinitiatieven en de recente internationale vredesconferentie. "Er is dus wel degelijk een vredesproces gaande dat door de EU wordt ondersteund. Het is in die context dat de EU actief is om Oekraïne te helpen".
Strafprocedure
Wat de Europese diplomatie kan doen om Hongarije te stoppen, is niet eenvoudig. Want Hongarije zit al in een Europese strafprocedure. En er wordt al veel EU-subsidie ingehouden omdat onder meer de rechtsstaat in Hongarije mankementen vertoont.
Volgens een onderzoeker van de denktank German Marshall Fund is er nog een mogelijkheid. Die is dat Hongarije vroegtijdig van de taak als EU-voorzitter wordt afgehaald. In dat geval zal Polen, het volgende land dat aan de beurt is voor deze leidersrol van een half jaar, eventueel al voor 1 januari tijdelijk EU-voorzitter kunnen worden.
Meer uit Buitenland
PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten hebben meer dan 150 vliegtuigen ingezet bij de militaire operatie tegen Venezuela. Dat meldt de Amerikaanse legerleider John Dan Caine op een gezamenlijke persconferentie met president Donald Trump. Het gaat volgens de generaal onder meer om gevechtsvliegtuigen, bommenwerpers en verkenningstoestellen.
8 minuten geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verklaart dat de Monroe-doctrine terug is. Die term stamt uit het begin van de negentiende eeuw, toen president James Monroe de basis legde voor Amerikaanse dominantie in Latijns-Amerika.
30 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de VS voorlopig Venezuela gaan besturen. "Wij gaan het land besturen totdat we op een veilige, zorgvuldige en verstandige manier de macht kunnen overdragen", verklaarde hij. Trump zei dat de VS niet het risico kunnen lopen dat de macht wordt overgenomen door een partij die niet in het belang van het Venezolaanse volk handelt.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social een foto van de Venezolaanse president Nicolás Maduro gedeeld. Hij lijkt geblinddoekt te zijn, maar het is niet goed te zien of hij handboeien draagt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Niet alleen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw Cilia Flores zijn aangeklaagd, maar ook de zoon van de president, Nicolás Ernesto Maduro Guerra. Dat blijkt uit de aanklacht die de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi openbaar heeft gemaakt. Hij wordt verdacht van drugssmokkel en wapenbezit.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado wil dat Edmundo González Urrutia het presidentschap van Venezuela overneemt. Dat schrijft ze in een brief. De oppositie had hem eerder al naar voren geschoven als presidentskandidaat bij de verkiezingen van 2024.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is "diep verontrust" door de Amerikaanse aanvallen op Venezuela, zegt zijn woordvoerder. Volgens hem kan deze actie een "gevaarlijk precedent" scheppen.
2 uur geleden