Brussel: bestrijd energiecrisis met vast contract en garanties
STRAATSBURG (ANP) - De langverwachte herinrichting van de Europese energiemarkt valt bescheidener uit dan vooral zuidelijke EU-landen zouden willen, als het aan de Europese Commissie ligt. Zij denkt dat het genoeg moet zijn om bijvoorbeeld klanten gemakkelijker aan een langetermijncontract te helpen en ook leveranciers meer zekerheid te bieden.
De energiemarkt moest "diepgaand" op de schop, kondigde commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorig jaar aan, omdat die niet meer goed werkte. Gas- en elektriciteitsprijzen gingen door het plafond. De inval van Rusland, Europa's belangrijkste gasleverancier, in Oekraïne maakte alles nog penibeler. Burgers en bedrijven kwamen in de knel en sommige energiebedrijven vielen om. Maar ingrijpende maatregelen en een zachte winter hebben de gemoederen wat bedaard.
Consumenten en energieleveranciers moeten wel beschermd worden tegen toekomstige grillen van de markt, vindt de commissie. Die eerste moeten daarom altijd bij een leverancier terechtkunnen voor een vast contract. Nederland werkt zelf ook al aan zo'n verplichting voor energiebedrijven. Wie dat wil moet ook meerdere contracten kunnen afsluiten, bijvoorbeeld een vast voor het dagelijkse verbruik en een variabel voor het 's nachts opladen van de stekkerauto. En consumenten moeten zelf opgewekte energie makkelijker met elkaar kunnen delen.
Niet losgemaakt
De gasprijs hoeft door dit alles niet losgemaakt te worden van de stroomprijs, vindt de commissie. Ook al dringen met name zuidelijke EU-landen daarop aan. Door versneld over te gaan op duurzame energie heeft de elektriciteitsprijs al steeds minder last van dure fossiele energie, stelt het dagelijks bestuur van de EU. En aan de ontkoppeling van de gas- en stroomprijs zouden allerhande gevaren kleven.
Ook voor energiebedrijven zou de markt wat voorspelbaarder moeten worden, vindt de commissie, die voor de voorstellen de steun van de EU-landen en het Europees Parlement nodig heeft. De overheid zou hun een prijs kunnen verzekeren zodat hun winsten niet meteen onder druk komen als de prijs zakt. Energieproducenten kunnen dan onbekommerder investeren. Kunnen ze juist hoge prijzen bedingen, dan moeten ze wat terugdoen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
12 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
15 uur geleden