Brussel bepleit verbod op speelgoed dat op hormonen of adem slaat
BRUSSEL (ANP) - Speelgoed mag in de Europese Unie ook het hormoonstelsel niet verstoren of op de adem slaan, vindt de Europese Commissie. Ze stelt voor om te verbieden dat speelgoed nog chemicaliën bevat die dat teweeg kunnen brengen.
Speelgoed mag in de EU al niet gemaakt zijn met zogeheten CMR-stoffen. Die zijn kankerverwekkend, kunnen genetisch materiaal verminken en/of de voortplanting schaden. Dat maakt het al tot zo ongeveer het veiligste ter wereld, stelt de commissie. Maar het zou nog beter zijn om ook stoffen uit te bannen die hormoonhuishouding, luchtwegen of een specifiek orgaan aantasten. Het dagelijks bestuur van de EU moet nog de goedkeuring van de EU-landen en het Europees Parlement zien te krijgen.
Europese consumentenorganisaties hopen dat het snel van de "baanbrekende" plannen komt, die volgens hen een wereldprimeur zouden zijn. Zelfs heel wat bijtspeeltjes bevatten hormoonverstorende stoffen of chemicaliën die daarvan worden verdacht, stelt koepel van consumentenbonden BEUC.
De Europese Commissie wil ook scherper toezien op de bestaande regels. Speelgoed dat online wordt gekocht ontsnapt daar nogal eens aan. Daarom zou elk speeltuig dat de EU binnenkomt een 'digitaal productpaspoort' moeten krijgen. Daarin staat of het aan de veiligheidsregels voldoet.
Meer uit Financieel
BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Nederland, Duitsland en vier andere landen hebben de EU een begrotingsultimatum gesteld. Dat schrijft de krant Financial Times, die een brief van de leiders van de landen heeft ingezien. Ze eisen dat uitgaven met "honderden miljarden" worden verlaagd, anders dreigen ze steun voor de zevenjarige begroting te onthouden.
18 minuten geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Webwinkel Shein ging dinsdag hard omlaag op de aandelenbeurs in Hongkong na de bekendmaking van tegenvallende cijfers. Shein maakte op 1 september zijn beursdebuut in Hongkong en kwam maandag voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf met resultaten naar buiten.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Arcadis gaat ongeveer duizend banen schrappen, maakte het advies- en ingenieursbureau bekend. De Nederlandse onderneming kondigde verder aan het merendeel van zijn architectuuractiviteiten af te stoten, evenals de activiteiten in China.
44 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het nieuwste model van ontwikkelaar OpenAI zal niet begin oktober worden gelanceerd, zoals gepland was. The Wall Street Journal meldde in de nacht van maandag op dinsdag dat er veiligheidszorgen zijn over het model GPT-6.1 Astra. Het wordt voorlopig niet beschikbaar gesteld aan gebruikers na interne testen, bevestigde het bedrijf achter ChatGPT.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
10 uur geleden