Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel: als Algerije ruziet met Spanje, zoekt het ruzie met EU

Brussel: als Algerije ruziet met Spanje, zoekt het ruzie met EU

BRUSSEL (ANP) - Algerije zet met zijn ruzie met Spanje ook de verstandhouding met de Europese Unie op het spel, waarschuwt de EU. Het Noord-Afrikaanse land, een cruciale aardgasleverancier, kan volgens Brussel niet zomaar de handel met Spanje stilleggen.

Algerije is woedend op Spanje omdat dat land onlangs zijn decennialange verzet opgaf tegen de inlijving door Marokko van de bezette Westelijke Sahara. Algerije is de beschermheer van de onafhankelijkheidsstrijders in de Westelijke Sahara. Uit verontwaardiging heeft de regering in Algiers het vriendschapsverdrag met Spanje afgelopen week opgezegd en het financieel verkeer tussen beide landen gestaakt.

De EU is "hoogst verontrust" door die stap, laten de handelsman van de Europese Commissie, Valdis Dombrovskis, en buitenlandchef Josep Borrell weten. De opdracht van Algiers aan financiële instellingen om transacties met Spanje te stoppen, lijkt "op het eerste gezicht" een schending van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Algerije. Daardoor wordt een EU-lidstaat gediscrimineerd, stellen Dombrovskis en Borrell, zelf een Spanjaard. De EU staat klaar om op te treden tegen elke dwangmaatregel die een EU-land te verduren krijgt, waarschuwen ze.

Nauw contact

Brussel houdt naar eigen zeggen nauw contact met Madrid en probeert tekst en uitleg te krijgen van Algiers.

Spanje en Portugal zijn kwetsbaar voor de toorn van Algerije, omdat ze zwaar leunen op Algerijns aardgas. Ook de rest van de EU is op zijn hoede, omdat de unie af wil van fossiele brandstoffen uit Rusland, en Algerije een van de weinige andere grote leveranciers is.

Tot dusver heeft Algerije de gaskraan niet dichtgedraaid.

Meer uit Buitenland

Italiaanse premier ontmoet slachtoffers van aanrijding in Modena

MODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.

1 uur geleden
Filipijnen vragen hooggerechtshof om arrestatie ex-politiechef

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.

2 uur geleden
Russische gouverneur: doden door droneaanvallen in regio Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad.

4 uur geleden
Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

17 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

17 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

19 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

20 uur geleden