Brussel: als Algerije ruziet met Spanje, zoekt het ruzie met EU
BRUSSEL (ANP) - Algerije zet met zijn ruzie met Spanje ook de verstandhouding met de Europese Unie op het spel, waarschuwt de EU. Het Noord-Afrikaanse land, een cruciale aardgasleverancier, kan volgens Brussel niet zomaar de handel met Spanje stilleggen.
Algerije is woedend op Spanje omdat dat land onlangs zijn decennialange verzet opgaf tegen de inlijving door Marokko van de bezette Westelijke Sahara. Algerije is de beschermheer van de onafhankelijkheidsstrijders in de Westelijke Sahara. Uit verontwaardiging heeft de regering in Algiers het vriendschapsverdrag met Spanje afgelopen week opgezegd en het financieel verkeer tussen beide landen gestaakt.
De EU is "hoogst verontrust" door die stap, laten de handelsman van de Europese Commissie, Valdis Dombrovskis, en buitenlandchef Josep Borrell weten. De opdracht van Algiers aan financiële instellingen om transacties met Spanje te stoppen, lijkt "op het eerste gezicht" een schending van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Algerije. Daardoor wordt een EU-lidstaat gediscrimineerd, stellen Dombrovskis en Borrell, zelf een Spanjaard. De EU staat klaar om op te treden tegen elke dwangmaatregel die een EU-land te verduren krijgt, waarschuwen ze.
Nauw contact
Brussel houdt naar eigen zeggen nauw contact met Madrid en probeert tekst en uitleg te krijgen van Algiers.
Spanje en Portugal zijn kwetsbaar voor de toorn van Algerije, omdat ze zwaar leunen op Algerijns aardgas. Ook de rest van de EU is op zijn hoede, omdat de unie af wil van fossiele brandstoffen uit Rusland, en Algerije een van de weinige andere grote leveranciers is.
Tot dusver heeft Algerije de gaskraan niet dichtgedraaid.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan is bereid in de komende dagen gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran te organiseren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ishaq Dar, verklaard. De oorlog van Israël en de VS tegen Iran gaat zijn tweede maand in.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Een Russische olietanker arriveert naar verwachting maandag in Cuba, ondanks de door de Verenigde Staten opgelegde olieblokkade van het eiland. Dat blijkt uit gegevens van het maritieme monitorbedrijf Kpler.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen op Libanon hebben sinds 2 maart 1238 mensen het leven gekost, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Israël zegt de aanvallen uit te voeren om Hezbollah uit te schakelen.
3 uur geledenCAMPO VERDE (ANP/AFP) - Het VN-Verdrag inzake de bescherming van rondtrekkende wilde diersoorten (CMS) heeft zondag de opname goedgekeurd van veertig soorten die internationale bescherming krijgen, waaronder de sneeuwuil die bekend is uit de Harry Potter-boeken en -films. Het besluit werd genomen aan het einde van de COP15-top over trekkende diersoorten in het Braziliaanse Campo Verde.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.
6 uur geleden