Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brunswijk laat Stef Blok weten gelijkwaardige relatie te willen

Brunswijk laat Stef Blok weten gelijkwaardige relatie te willen

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse vicepresident Ronnie Brunswijk heeft Nederland opgeroepen om op een gelijkwaardige en respectvolle manier met Suriname om te gaan zonder zich te bemoeien met zaken van Suriname. Hij deed zijn oproep woensdag tijdens een speciale vergadering van het Surinaamse parlement, waarin de 45 jaar Surinaamse onafhankelijkheid van Nederland herdacht werd. Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken was een van de internationale gasten.

Brunswijk zei dat Suriname in de afgelopen 45 jaar met veel onafhankelijke landen en internationale organisaties in alle werelddelen relaties is aangegaan op basis van respect en gelijkwaardigheid. Volgens hem is het goed als op die basis ook de relatie met Nederland herzien wordt.

‘’Het is nu tijd dat wij ook met het voormalig moederland, na meer dan driehonderd jaar, op basis van gelijkwaardigheid en wederzijdse erkenning voor elkaars onafhankelijkheid een politieke en sociaal-economische win-winrelatie aangaan. Het zal Suriname en Nederland sieren om na 45 jaar op volwassen wijze met verantwoordelijkheid en met respect voor elkaar om te gaan’’, zei Brunswijk, die ook opriep om onenigheden en conflicten uit het verleden op te lossen.

Veroordeeld

Brunswijk is in Nederland in 1999 veroordeeld wegens cocaïnehandel. Nederland wil alleen contact met hem hebben als daarvoor een functionele noodzaak is, liet Blok eerder aan de Kamer weten. Blok is de eerste Nederlandse minister in tien jaar die Suriname bezoekt.

Tot verrassing van de parlementsvoorzitter kwam parlementariër Ashwin Adhin naar voren om namens de NDP, de partij van ex-president Desi Bouterse, de felicitaties uit te brengen. Adhin was dinsdag vrijgelaten nadat hij ruim een week in de gevangenis had gezeten wegens verdenking van diefstal en vernieling.

In zijn toespraak zei Adhin bijzonder trots te zijn op de onafhankelijkheid van Suriname en op de vreedzame manier waarop alle bevolkingsgroepen samenleven. Maar toch is er volgens hem de afgelopen tijd meer verdeeldheid ontstaan. Ook zou de regering van Chan Santokhi de wet niet altijd respecteren. En dat moet anders, vindt Adhin. "Het is tijd om weerstand te bieden tegen het opzijzetten van de grondwet, het smoren van kritiek en politieke tegenstanders slachtoffer te maken van politieke vervolging. De 45 jaar onafhankelijkheid lijkt nu een grote bedreiging van democratische rechtstaat te worden’’, aldus Adhin.

Meer uit Binnenland

Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

2 uur geleden
Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

3 uur geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

4 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

4 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

6 uur geleden
Koopmans: politici wakkerden 'bizarre' bedreigingen aan

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.

6 uur geleden
Twee aanhoudingen in Uithoorn bij demonstraties rond komst azc

UITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.

7 uur geleden