Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brunswijk laat Stef Blok weten gelijkwaardige relatie te willen

Brunswijk laat Stef Blok weten gelijkwaardige relatie te willen

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse vicepresident Ronnie Brunswijk heeft Nederland opgeroepen om op een gelijkwaardige en respectvolle manier met Suriname om te gaan zonder zich te bemoeien met zaken van Suriname. Hij deed zijn oproep woensdag tijdens een speciale vergadering van het Surinaamse parlement, waarin de 45 jaar Surinaamse onafhankelijkheid van Nederland herdacht werd. Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken was een van de internationale gasten.

Brunswijk zei dat Suriname in de afgelopen 45 jaar met veel onafhankelijke landen en internationale organisaties in alle werelddelen relaties is aangegaan op basis van respect en gelijkwaardigheid. Volgens hem is het goed als op die basis ook de relatie met Nederland herzien wordt.

‘’Het is nu tijd dat wij ook met het voormalig moederland, na meer dan driehonderd jaar, op basis van gelijkwaardigheid en wederzijdse erkenning voor elkaars onafhankelijkheid een politieke en sociaal-economische win-winrelatie aangaan. Het zal Suriname en Nederland sieren om na 45 jaar op volwassen wijze met verantwoordelijkheid en met respect voor elkaar om te gaan’’, zei Brunswijk, die ook opriep om onenigheden en conflicten uit het verleden op te lossen.

Veroordeeld

Brunswijk is in Nederland in 1999 veroordeeld wegens cocaïnehandel. Nederland wil alleen contact met hem hebben als daarvoor een functionele noodzaak is, liet Blok eerder aan de Kamer weten. Blok is de eerste Nederlandse minister in tien jaar die Suriname bezoekt.

Tot verrassing van de parlementsvoorzitter kwam parlementariër Ashwin Adhin naar voren om namens de NDP, de partij van ex-president Desi Bouterse, de felicitaties uit te brengen. Adhin was dinsdag vrijgelaten nadat hij ruim een week in de gevangenis had gezeten wegens verdenking van diefstal en vernieling.

In zijn toespraak zei Adhin bijzonder trots te zijn op de onafhankelijkheid van Suriname en op de vreedzame manier waarop alle bevolkingsgroepen samenleven. Maar toch is er volgens hem de afgelopen tijd meer verdeeldheid ontstaan. Ook zou de regering van Chan Santokhi de wet niet altijd respecteren. En dat moet anders, vindt Adhin. "Het is tijd om weerstand te bieden tegen het opzijzetten van de grondwet, het smoren van kritiek en politieke tegenstanders slachtoffer te maken van politieke vervolging. De 45 jaar onafhankelijkheid lijkt nu een grote bedreiging van democratische rechtstaat te worden’’, aldus Adhin.

Meer uit Binnenland

Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

30 minuten geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

1 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

1 uur geleden
Rutte: als iemand lintje verdient, is het MH17-voorzitter Ploeg

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.

1 uur geleden
Lintje voor directeur is erkenning van tomeloze inzet, zegt Pride

AMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.

1 uur geleden
Rotterdam heeft weer de meeste lintjes, daling in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Net als in voorgaande jaren zijn de meeste lintjes toegekend aan inwoners van Rotterdam. Zestig mensen uit de Maasstad kregen vrijdag een koninklijke onderscheiding tijdens de lintjesregen. Vorig jaar waren het er 50 en een jaar eerder 49.

2 uur geleden
Lintjes voor Van Ammelrooy, Verhoef en Dolly Bellefleur

DEN HAAG (ANP) - Actrice en regisseuse Willeke van Ammelrooy heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege haar "exceptionele verdiensten op het terrein van film en toneel". Bij de lintjesregen werden ook schrijfster Esther Verhoef, muzikant Ton Scherpenzeel en drag queen Dolly Bellefleur geëerd.

2 uur geleden