Brunner: begrotingssteun Sierra Leone stopt om technische redenen
LUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone heeft te maken met "technische redenen", zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) donderdag. Hij kon dat niet verder toelichten, omdat het niet zijn dossier is.
Een direct verband met het stopzetten van 18 miljoen euro voor dit jaar aan Sierra Leone en de weigering van het land om de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ofwel Bolle Jos) aan Nederland uit te leveren, legt hij daarmee niet. Dat doet justitieminister David van Weel wel.
"We moeten actie ondernemen tegen derde landen die drugshandelaren onderdak bieden", zei Brunner wel. "Als Europese Unie maken wij ons zorgen over de drugshandel, maar ook over grensoverschrijdende criminaliteit en de georganiseerde misdaad in Sierra Leone."
Aanpak
Van Weel zei donderdag dat de Europese Commissie met het stopzetten van de begrotingssteun een duidelijk signaal geeft "dat Sierra Leone moet stoppen met het bieden van onderdak aan deze criminelen".
De Europese Commissie is op zijn zachtst gezegd niet blij met de uitspraken van Van Weel, zo werd donderdag duidelijk in de Luxemburgse wandelgangen. De Commissie en het ministerie hebben intensief gesproken om weer tot een gezamenlijke lijn te komen.
Na de persconferentie benadrukte een woordvoerder van de Commissie dat "de EU en haar lidstaten momenteel onderzoeken welke maatregelen wij als EU kunnen nemen om deze problemen aan te pakken." EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft vorige week in de marge van de Algemene Vergadering van de VN deze zorgen overgebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken van Sierra Leone, voegde hij daaraan toe.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het niet eens over een oplossing voor kleine spaarders in box 3. VVD, CDA, JA21, SGP en ChristenUnie willen extra belasting ophalen bij grootaandeelhouders, om te voorkomen dat mensen met een kleinere spaarpot volgend jaar en het jaar daarop vermogensbelasting moeten gaan betalen. Linkse oppositiepartij PRO wil dat de extra belasting in ieder geval wordt gehaald bij vermogenden en winst van bedrijven.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank donderdag bepaald. De mannen van 24 en 25 jaar uit Amsterdam worden verdacht van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de Gelderse plaats.
1 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Nederland en zijn bondgenoten moeten sabotageacties en andere 'hybride' aanvallen van Rusland beantwoorden door de steun aan Oekraïne op te schroeven, zegt premier Rob Jetten. Hij schaart zich achter de oproep van onder anderen NAVO-chef Mark Rutte om zulke aanvallen zo te vergelden.
2 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Het onderwijs "hoeft niet te vrezen" dat het opdraait voor het schrappen van voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid, verzekert premier Rob Jetten. Zover gaat het volgens hem niet komen omdat "werkgevers en werknemers er samen uit gaan komen".
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het schip De Batavia, een replica van het VOC-schip, is donderdagmiddag teruggekeerd in standplaats Lelystad, meldt een woordvoerder van Museum Batavialand. De afgelopen dagen werd het schip in Amsterdam in een stalen draagconstructie geplaatst om de kwetsbare replica beter te beschermen. Het onderhoud vindt de komende jaren in Lelystad plaats. Daar kan het houten schip drogen en gericht worden onderhouden. Het gehele proces is voor bezoekers te volgen.
4 uur geledenDEN OEVER (ANP) - De versterking en vernieuwing van de Afsluitdijk is donderdag afgerond. Rijkswaterstaat meldt dat een nieuw gemaal en spuisluizen in gebruik zijn genomen en daarmee is de grote renovatie van de dijk nu klaar. Het vernieuwingsproject startte in 2019. Op en rond de dijk staan nog enkele projecten gepland, maar "het grote werk is gedaan".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De douane heeft dinsdag op Schiphol achttien kilo cocaïne gevonden bij een bemanningslid van een vliegtuig. Over de luchtvaartmaatschappij doet de douane geen uitspraak. Het bemanningslid is aangehouden.
5 uur geleden