Bruna neemt op stations plaats in van verdwijnend AKO
AMSTERDAM (ANP) - Veertien boekhandels van AKO op treinstations van de NS maken volgend jaar plaats voor filialen van Bruna. Het moederbedrijf van beide formules, Audax, wil op termijn af van de merknaam AKO en deze stap maakt daar deel van uit.
De huurcontracten tussen de NS en de boekhandels van Audax lopen af. Bij dertien van die locaties besloot het winkel- en uitgeversbedrijf AKO's voorgoed te sluiten. Doordat deze zaken binnenkort geen sigaretten en tabak meer mogen verkopen, zouden ze niet meer rendabel genoeg zijn om open te blijven.
Maar de veertien overgebleven stationswinkels blijven wel open, zij het onder de naam Bruna. Het gaat om filialen op drukkere stations zoals Amsterdam Centraal, Utrecht, Nijmegen en Eindhoven. Zij krijgen volgens de NS ook zelfscankassa's voor klanten met haast.
Efficiënter
Ook op andere locaties met veel reizigers verdwijnt de naam AKO al eerder om plaats te maken voor Bruna, dat Audax in 2020 overnam van Shared Stories Group. Op Schiphol verandert in september een van de aanwezige boekhandels al in een Bruna.
Volgens Audax is het efficiënter om alleen door te gaan met de winkelformule Bruna. Door niet langer twee vergelijkbare winkelketens voor boeken en tijdschriften in de lucht te houden, hebben onder andere de marketingteams meer tijd om een merk goed onder de aandacht te brengen. En uit onderzoek kwam naar voren dat Bruna, met in Nederland bijna 250 winkels, van de twee merken het sterkst was.
Definitief vertrek
Het is nog niet precies duidelijk wanneer AKO definitief verdwijnt uit het Nederlandse winkellandschap. De keten werd in 1878 opgericht als de Amsterdamsche Kiosk Onderneming, die groot werd met de verkoop van kranten aan reizigers op het station. De keten was jarenlang naamgever van de AKO Literatuurprijs, waarvan de Boekenbon Literatuurprijs de opvolger is.
De NS zegt blij te zijn dat de samenwerking met Audax op veertien stations verder zal gaan. Volgens Femke Woudstra, die bij het ov-bedrijf over de exploitatie van stationswinkels gaat, horen lezen en treinreizen bij elkaar. Het is nog niet bekend wat er in de plaats komt van de dertien stationsboekhandels die Audax zal sluiten.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hackers hebben vorig jaar voor 2,9 miljard dollar (ongeveer 2,5 miljard euro) aan cryptomunten gestolen. Dat meldt marktanalysebureau Finbold op basis van gegevens van cryptobeveiligingsbedrijf SlowMist.
19 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - Ook pakketbezorger DPD ondervindt hinder van het winterse weer. De opgelopen achterstand is niet meteen verdwenen als de sneeuw weg is, zo waarschuwt een woordvoerder. Een extra bezorging op zondag moet dat wel versnellen.
31 minuten geledenNÜRNBERG (ANP/DPA) - De Duitse werkloosheid is in december gestegen naar het hoogste niveau in vijftien jaar. Volgens het Bundesagentur für Arbeit (BA) in Nürnberg zaten er 2,9 miljoen Duitsers werkloos thuis. Dat waren er 23.000 meer dan in de voorgaande maand.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verzekeraars krijgen meer schademeldingen binnen door het winterse weer. Het gaat bijvoorbeeld om auto's en bedrijfswagens die van de weg glijden. De verwachting is dat er ook meer meldingen van lekkages binnenkomen als de sneeuw smelt.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport waarschuwt reizigers nu ook voor annuleringen en eventuele vertragingen als gevolg van de winterse weersomstandigheden. Voor de rest van de dag is een maximum ingesteld van vier binnenkomende vluchten per uur. Het aantal annuleringen is nog op twee handen te tellen, maar dit aantal kan volgens een woordvoerder nog oplopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelheid waarmee PostNL woensdag bezorgt verschilt sterk per regio. "In sommige gebieden zijn wegen slecht begaanbaar of tijdelijk onbegaanbaar", stelt een woordvoerder.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.
2 uur geleden