Bruna neemt op stations plaats in van verdwijnend AKO
AMSTERDAM (ANP) - Veertien boekhandels van AKO op treinstations van de NS maken volgend jaar plaats voor filialen van Bruna. Het moederbedrijf van beide formules, Audax, wil op termijn af van de merknaam AKO en deze stap maakt daar deel van uit.
De huurcontracten tussen de NS en de boekhandels van Audax lopen af. Bij dertien van die locaties besloot het winkel- en uitgeversbedrijf AKO's voorgoed te sluiten. Doordat deze zaken binnenkort geen sigaretten en tabak meer mogen verkopen, zouden ze niet meer rendabel genoeg zijn om open te blijven.
Maar de veertien overgebleven stationswinkels blijven wel open, zij het onder de naam Bruna. Het gaat om filialen op drukkere stations zoals Amsterdam Centraal, Utrecht, Nijmegen en Eindhoven. Zij krijgen volgens de NS ook zelfscankassa's voor klanten met haast.
Efficiënter
Ook op andere locaties met veel reizigers verdwijnt de naam AKO al eerder om plaats te maken voor Bruna, dat Audax in 2020 overnam van Shared Stories Group. Op Schiphol verandert in september een van de aanwezige boekhandels al in een Bruna.
Volgens Audax is het efficiënter om alleen door te gaan met de winkelformule Bruna. Door niet langer twee vergelijkbare winkelketens voor boeken en tijdschriften in de lucht te houden, hebben onder andere de marketingteams meer tijd om een merk goed onder de aandacht te brengen. En uit onderzoek kwam naar voren dat Bruna, met in Nederland bijna 250 winkels, van de twee merken het sterkst was.
Definitief vertrek
Het is nog niet precies duidelijk wanneer AKO definitief verdwijnt uit het Nederlandse winkellandschap. De keten werd in 1878 opgericht als de Amsterdamsche Kiosk Onderneming, die groot werd met de verkoop van kranten aan reizigers op het station. De keten was jarenlang naamgever van de AKO Literatuurprijs, waarvan de Boekenbon Literatuurprijs de opvolger is.
De NS zegt blij te zijn dat de samenwerking met Audax op veertien stations verder zal gaan. Volgens Femke Woudstra, die bij het ov-bedrijf over de exploitatie van stationswinkels gaat, horen lezen en treinreizen bij elkaar. Het is nog niet bekend wat er in de plaats komt van de dertien stationsboekhandels die Audax zal sluiten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
1 uur geledenLAGOS (ANP/BLOOMBERG) - Nigeria beslist voortaan binnen enkele uren over aanvragen voor het heropenen van niet-actieve oliebronnen. De Nigeriaanse commissie die over de oliewinning gaat, had hiervoor meestal weken nodig. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Energiedeskundigen verwachten dat de oorlog in het Midden-Oosten de concurrentie tussen Azië en Europa om kortetermijnleveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verder aanwakkert. Ongeveer 20 procent van de wereldwijde leveringen van lng, veelal bestemd voor Azië, passeert normaal gesproken door de Straat van Hormuz. Deze belangrijke zeestraat is door Iran geblokkeerd.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat klaar om de rente in het eurogebied mogelijk in april al te verhogen als de inflatieschok door de oorlog in het Midden-Oosten uit de hand loopt. "We zijn bereid om, indien nodig, ons beleid tijdens elke vergadering aan te passen", zei ECB-president Christine Lagarde woensdag op een conferentie in Frankfurt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag verder omhoog. De stemming werd gesteund door hernieuwde hoop op vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump voeren de VS en Iran onderhandelingen en wil Teheran graag een vredesakkoord sluiten. Trump herhaalde ook zijn bewering dat de VS de oorlog in Iran al gewonnen hebben. Iran ontkent de gesprekken en volgens Iraanse staatsmedia onderhandelen de Amerikanen "met zichzelf".
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat mogelijk deze week een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat meldt de technieuwssite The Information. Met die beursgang zou dan 75 miljard dollar opgehaald moeten worden. Daarmee zou het de grootste beursgang ooit worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.
4 uur geleden