Bruinvisonderzoek nodig voor windpark in zee bij IJmuiden
UTRECHT (ANP) - Om te bepalen of een nieuw windpark op 62 kilometer van de kust van IJmuiden kan worden aangelegd is meer onderzoek nodig naar de gevolgen voor bruinvissen. Dat schrijft de Commissie voor de milieueffectrapportage in haar advies dat minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) had gevraagd over windpark Ver Alpha.
Windenergiegebied IJmuiden Ver telt meerdere kavels. In kavel Alpha is ruimte om met tientallen windturbines 2 gigawatt op te wekken. Daarmee kunnen zo'n drie miljoen huishoudens van energie worden voorzien.
De milieugevolgen zijn uitgebreid onderzocht, waarbij is geconcludeerd dat de turbines en de aanleg ervan nadelige gevolgen kunnen hebben voor vogels, vissen en vleermuizen. Ook is gekeken wat de gevolgen van het windpark zijn voor de ligging van kabels, leidingen, platforms, vaarroutes en veiligheidszones, onder andere voor mijnbouw en vliegveiligheid.
Onderbouwing
De commissie vraagt nu om een nadere onderbouwing in verband met de impact van het heien van de windturbinefunderingen op bruinvissen. Het gebruik van zogeheten heimantels en bellenschermen is een belangrijke maatregel om onderwatergeluid bij heiwerkzaamheden te beperken. Om de geluidsnormen lijkt het noodzakelijk om deze technieken vol in te zetten, aldus de commissie. Het uitgangspunt is dat met grote zekerheid moet kunnen worden vastgesteld dat de bruinvispopulatie voor de Nederlandse kust door de aanleg van de windparken op zee met niet meer dan 5 procent afneemt.
De minister had aangekondigd de vergunningen in het eerste kwartaal van 2024 te willen verlenen, maar het is niet zeker of dat nu nog haalbaar is.
De Commissie voor de milieueffectrapportage oordeelde vorig jaar al dat in nieuwe plannen voor gaswinning in de Noordzee moet worden gekeken naar manieren om verstoring van onder meer bruinvissen te beperken.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
4 uur geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
16 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.
1 dag geleden