Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruinvisonderzoek nodig voor windpark in zee bij IJmuiden

Bruinvisonderzoek nodig voor windpark in zee bij IJmuiden

UTRECHT (ANP) - Om te bepalen of een nieuw windpark op 62 kilometer van de kust van IJmuiden kan worden aangelegd is meer onderzoek nodig naar de gevolgen voor bruinvissen. Dat schrijft de Commissie voor de milieueffectrapportage in haar advies dat minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) had gevraagd over windpark Ver Alpha.

Windenergiegebied IJmuiden Ver telt meerdere kavels. In kavel Alpha is ruimte om met tientallen windturbines 2 gigawatt op te wekken. Daarmee kunnen zo'n drie miljoen huishoudens van energie worden voorzien.

De milieugevolgen zijn uitgebreid onderzocht, waarbij is geconcludeerd dat de turbines en de aanleg ervan nadelige gevolgen kunnen hebben voor vogels, vissen en vleermuizen. Ook is gekeken wat de gevolgen van het windpark zijn voor de ligging van kabels, leidingen, platforms, vaarroutes en veiligheidszones, onder andere voor mijnbouw en vliegveiligheid.

Onderbouwing

De commissie vraagt nu om een nadere onderbouwing in verband met de impact van het heien van de windturbinefunderingen op bruinvissen. Het gebruik van zogeheten heimantels en bellenschermen is een belangrijke maatregel om onderwatergeluid bij heiwerkzaamheden te beperken. Om de geluidsnormen lijkt het noodzakelijk om deze technieken vol in te zetten, aldus de commissie. Het uitgangspunt is dat met grote zekerheid moet kunnen worden vastgesteld dat de bruinvispopulatie voor de Nederlandse kust door de aanleg van de windparken op zee met niet meer dan 5 procent afneemt.

De minister had aangekondigd de vergunningen in het eerste kwartaal van 2024 te willen verlenen, maar het is niet zeker of dat nu nog haalbaar is.

De Commissie voor de milieueffectrapportage oordeelde vorig jaar al dat in nieuwe plannen voor gaswinning in de Noordzee moet worden gekeken naar manieren om verstoring van onder meer bruinvissen te beperken.

Meer uit Binnenland

Niet haalbaar om alle misbruik te voorkomen, zegt chatbot Grok

AMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.

19 minuten geleden
Veroordeelde kunstrover weer vast na vlucht

DEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.

40 minuten geleden
Verbijstering en onbegrip bij nabestaanden over onthoofding

DORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.

41 minuten geleden
Verdachte onthoofding: ik ben ziek en dat werd mijn moeder fataal

DORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.

2 uur geleden
Defensie brengt weer gestrande Nederlanders van Oman naar Egypte

HURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

5 uur geleden
Experts: versnel energietransitie en hou Gronings gas als airbag

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet meer vaart maken met de energietransitie en de gasinfrastructuur in Groningen voorlopig in stand houden als "airbag" voor noodgevallen. Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie in een donderdag verschenen rapport. "We bevinden ons in een zeer kritische fase ten aanzien van de importafhankelijkheid van energie", schrijven ze.

5 uur geleden
Drents Museum stelt expositie uit door 'geopolitieke spanningen'

ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".

18 uur geleden