Bruinvisonderzoek nodig voor windpark in zee bij IJmuiden
UTRECHT (ANP) - Om te bepalen of een nieuw windpark op 62 kilometer van de kust van IJmuiden kan worden aangelegd is meer onderzoek nodig naar de gevolgen voor bruinvissen. Dat schrijft de Commissie voor de milieueffectrapportage in haar advies dat minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) had gevraagd over windpark Ver Alpha.
Windenergiegebied IJmuiden Ver telt meerdere kavels. In kavel Alpha is ruimte om met tientallen windturbines 2 gigawatt op te wekken. Daarmee kunnen zo'n drie miljoen huishoudens van energie worden voorzien.
De milieugevolgen zijn uitgebreid onderzocht, waarbij is geconcludeerd dat de turbines en de aanleg ervan nadelige gevolgen kunnen hebben voor vogels, vissen en vleermuizen. Ook is gekeken wat de gevolgen van het windpark zijn voor de ligging van kabels, leidingen, platforms, vaarroutes en veiligheidszones, onder andere voor mijnbouw en vliegveiligheid.
Onderbouwing
De commissie vraagt nu om een nadere onderbouwing in verband met de impact van het heien van de windturbinefunderingen op bruinvissen. Het gebruik van zogeheten heimantels en bellenschermen is een belangrijke maatregel om onderwatergeluid bij heiwerkzaamheden te beperken. Om de geluidsnormen lijkt het noodzakelijk om deze technieken vol in te zetten, aldus de commissie. Het uitgangspunt is dat met grote zekerheid moet kunnen worden vastgesteld dat de bruinvispopulatie voor de Nederlandse kust door de aanleg van de windparken op zee met niet meer dan 5 procent afneemt.
De minister had aangekondigd de vergunningen in het eerste kwartaal van 2024 te willen verlenen, maar het is niet zeker of dat nu nog haalbaar is.
De Commissie voor de milieueffectrapportage oordeelde vorig jaar al dat in nieuwe plannen voor gaswinning in de Noordzee moet worden gekeken naar manieren om verstoring van onder meer bruinvissen te beperken.
Meer uit Binnenland
PARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
2 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas zijn zondag opnieuw aan het protesteren in de haven van Rotterdam. Ook zaterdag was er een actie van de groep in het havengebied waarbij de havenspoorlijn werd geblokkeerd.
3 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.
3 uur geleden