
Bruins wil voorspellingen financiën van cultuur laten bestuderen
DEN HAAG (ANP) - Cultuurminister Eppo Bruins wil berekeningen over de financiële toekomst van kunst-en cultuurinstellingen 'extern' laten 'valideren", dus door onafhankelijke partijen laten onderzoeken in hoeverre ze echt opgaan. Organisaties als Kunsten '92 sloegen alarm over onder meer de verhoging van de btw naar 21 procent per 2026. Kaartjes voor theater, concerten en festivals worden daardoor duurder, boeken ook.
Ook regels voor giften en veranderingen in de kansspelbelasting kunnen gevolgen hebben voor de sector, erkende de bewindsman maandag in de Tweede Kamer. Kunst en cultuur krijgen te maken met een stapeling van maatregelen en "het totaal aan effecten is onduidelijk en onzeker", zei hij. Hij vraagt zich af of ze echt te berekenen zijn. Door nader onderzoek hoopt hij in het eerste kwartaal van het volgende jaar meer te weten. Dan zijn er mogelijk "argumenten om de discussie te verdiepen".
Hij kan zich nog steeds vinden in de kabinetsplannen voor de sector en wees erop dat er koopkrachtverbeteringen tegenover staan. Ook benadrukte hij dat de extra's voor kunst en cultuur van de voorgaande kabinetten, Rutte III en Rutte IV, respectievelijk 80 en 170 miljoen euro structureel, zo goed als overeind zijn gebleven. Ook mag volgens Bruins niet worden vergeten dat er miljarden aan coronasteun zijn gegeven.
Opera Zuid
In de Kamer waren veel vragen over met name Opera Zuid in Maastricht, die het de komende vier jaar met een kleine 1,9 miljoen euro per jaar moet doen. Het gezelschap denkt ten onder te gaan, net als sommige andere gezelschappen die ondanks een goede beoordeling door de Raad voor Cultuur minder of niets krijgen. Maar de minister kan niets extra's doen: "Dat geld heb ik niet." De Kamer heeft ook moeite met grote verschillen in bijdragen tussen de provincies, maar volgens Bruins gaat er nu al veel meer geld naar het gebied buiten de Randstad dan eerder.
Hij gaat verder "serieus" kijken naar versimpeling en verlenging van de subsidieperiode voor de hele sector, een veelgehoorde wens. Het aanvragen van geld is een berg werk voor de organisaties en kost ze samen telkens 100 miljoen euro.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe plannen van de Israëlische regering over de Gazastrook zijn "zorgelijk", zei premier Dick Schoof dinsdag. Hij roept de Israëlische regering op "een andere koers te varen en gesprekken over een staakt-het-vuren te hervatten".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof heeft de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz via X gefeliciteerd met zijn aantreden. De christendemocraat kreeg dinsdag voldoende steun in de Bondsdag om aan de slag te kunnen als regeringsleider.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oud-politici Rob Oudkerk en Ronald Plasterk (beiden PvdA) maken dit jaar kans op de Pim Fortuyn Prijs. Ook opiniemaker Marianne Zwagerman en schrijver Keyvan Shahbazi zijn genomineerd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Dick Schoof zei tijdens zijn toespraak bij de herdenking op de Dam in Amsterdam dat het de echo uit het verleden is die mensen oproept om tachtig jaar na de bevrijding te blijven herdenken. "En te overdenken wat dit in het hier en nu voor ons betekent. In ons eigen leven. In onze eigen keuzes. In alle grote en kleine daden van menselijkheid", aldus Schoof. De premier houdt eens in de vijf jaar een toespraak bij de Nationale Dodenherdenking.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben premier Dick Schoof de rug toegekeerd toen hij zijn toespraak hield tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam. Ook toen PVV'er en Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma vlak daarna een krans legde draaiden zij zich om. Activist Frank van der Linde had hiertoe opgeroepen, omdat hij vindt dat de dodenherdenking niet gekaapt mag worden "door extreemrechts die medeplichtig is aan de genocide in Gaza".
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de toespraak van premier Dick Schoof tijdens de Nationale Herdenking op de Dam riep iemand vanuit het publiek: "Schande, bloed aan je handen!" Dat hoorde een ANP-verslaggever. Ook daarna werd nog iets geroepen vanuit het publiek. Onduidelijk is wat.
2 dagen geledenSINT ANNAPAROCHIE (ANP) - Binnen enkele uren is meer dan 100.000 euro opgehaald om kinderen van een asielzoekerscentrum in Sint Annaparochie toch naar pretpark de Efteling te kunnen laten gaan. Vier crowdfundingacties op GoFundMe hadden even voor 13.45 uur zaterdag samen bijna 104.000 euro ingezameld.
3 dagen geleden