Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is van plan om wettelijk te regelen dat bestuurders en leden van raden van toezicht bij de publieke omroep een maximale zittingstermijn krijgen, schrijft hij in een Kamerbrief. Onbegrensde zittingstermijnen dragen namelijk bij aan "machtsstructuren die schadelijk zijn voor de cultuur en integriteit" van publieke omroeporganisaties, motiveert de bewindsman in een Kamerbrief.

Het plan moet nog verder worden uitgewerkt. Wel maakt de minister via zijn woordvoerder duidelijk dat hij overweegt om de zittingstermijnen te beperken tot vier of vijf jaar. Het is nog niet duidelijk of deze termijnen mogen worden verlengd en - zo ja - hoe vaak. Bruins hint evenwel op twee termijnen. De minister noemt namelijk dat de Commissie Van Geel in een veelbesproken rapport heeft geadviseerd om het bij maximaal twee termijnen van vier jaar te laten.

Onbeperkte zittingstermijnen leiden tot 'bestuurlijk verval', haalt Bruins uit onderzoek. "Het kweekt dominante, krachtige bestuurders die iedereen in de organisatie overvleugelen en aan wie steeds minder intern tegenspel wordt geboden door het ontbreken van effectieve checks and balances."

In opspraak

Het is volgens de minister niet voldoende dat de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en de omroepen een maximale zittingsduur van twee keer vijf jaar hebben afgesproken. Dit is namelijk geen bindende maatregel, benoemt Bruins, en bovendien houden omroepverenigingen zich hier niet aan.

De coalitiepartijen hebben afgesproken om de NPO te hervormen om deze "toekomstbestendig" te maken. Politiek Den Haag is daarvoor al warmgedraaid na zeer kritische rapporten van de eerdergenoemde commissie Van Geel over de toekomst van de NPO en van de Commissie-Van Rijn over grensoverschrijdend gedrag in de omroepwereld. Bruins is van plan om de maximale zittingstermijn mee te nemen bij deze grote hervorming.

De laatste tijd kwamen meerdere omroepbazen in opspraak. Zo werd Arnold Karskens anderhalve week geleden ontslagen als bestuursvoorzitter bij omroep Ongehoord Nederland (ON!), omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan grensoverschrijdend gedrag. Karskens zei hierop aangifte te doen van smaad en laster. Voormalig hoofdredacteur Bert Huisjes van WNL werd eerder eveneens beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag. Het bericht dat hij terug zou keren als bestuurder nadat een niet-openbaar gemaakt rapport hem vrij zou pleiten leidde tot interne onrust, waarna het besluit toch werd teruggedraaid.

Meer uit Binnenland

Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft

AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, ook medische gegevens gestolen van patiënten. Dat laat het bedrijf donderdag weten.

38 minuten geleden
Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

5 uur geleden
Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

5 uur geleden
Gestolen helm volgende week weer te zien in Roemeens museum

BOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.

5 uur geleden
Toch natuurvergunning nodig voor luchthavens Rotterdam, Eindhoven

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.

6 uur geleden
RWS roept op tijdens werk aan A2: rijd niet binnendoor

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.

6 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

6 uur geleden