Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is van plan om wettelijk te regelen dat bestuurders en leden van raden van toezicht bij de publieke omroep een maximale zittingstermijn krijgen, schrijft hij in een Kamerbrief. Onbegrensde zittingstermijnen dragen namelijk bij aan "machtsstructuren die schadelijk zijn voor de cultuur en integriteit" van publieke omroeporganisaties, motiveert de bewindsman in een Kamerbrief.

Het plan moet nog verder worden uitgewerkt. Wel maakt de minister via zijn woordvoerder duidelijk dat hij overweegt om de zittingstermijnen te beperken tot vier of vijf jaar. Het is nog niet duidelijk of deze termijnen mogen worden verlengd en - zo ja - hoe vaak. Bruins hint evenwel op twee termijnen. De minister noemt namelijk dat de Commissie Van Geel in een veelbesproken rapport heeft geadviseerd om het bij maximaal twee termijnen van vier jaar te laten.

Onbeperkte zittingstermijnen leiden tot 'bestuurlijk verval', haalt Bruins uit onderzoek. "Het kweekt dominante, krachtige bestuurders die iedereen in de organisatie overvleugelen en aan wie steeds minder intern tegenspel wordt geboden door het ontbreken van effectieve checks and balances."

In opspraak

Het is volgens de minister niet voldoende dat de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en de omroepen een maximale zittingsduur van twee keer vijf jaar hebben afgesproken. Dit is namelijk geen bindende maatregel, benoemt Bruins, en bovendien houden omroepverenigingen zich hier niet aan.

De coalitiepartijen hebben afgesproken om de NPO te hervormen om deze "toekomstbestendig" te maken. Politiek Den Haag is daarvoor al warmgedraaid na zeer kritische rapporten van de eerdergenoemde commissie Van Geel over de toekomst van de NPO en van de Commissie-Van Rijn over grensoverschrijdend gedrag in de omroepwereld. Bruins is van plan om de maximale zittingstermijn mee te nemen bij deze grote hervorming.

De laatste tijd kwamen meerdere omroepbazen in opspraak. Zo werd Arnold Karskens anderhalve week geleden ontslagen als bestuursvoorzitter bij omroep Ongehoord Nederland (ON!), omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan grensoverschrijdend gedrag. Karskens zei hierop aangifte te doen van smaad en laster. Voormalig hoofdredacteur Bert Huisjes van WNL werd eerder eveneens beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag. Het bericht dat hij terug zou keren als bestuurder nadat een niet-openbaar gemaakt rapport hem vrij zou pleiten leidde tot interne onrust, waarna het besluit toch werd teruggedraaid.

Meer uit Binnenland

Politiemedewerkers uit hele land zochten informatie over Lisa

DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.

4 uur geleden
KLM vliegt naar Midden-Oosten om gestrande reizigers op te halen

DEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.

4 uur geleden
Vrijspraak voor verdachte van leveren wapen moord Bigidagoe

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.

4 uur geleden
Familie Lisa: 'heel pijnlijk' dat 1700 agenten in dossier keken

DEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.

4 uur geleden
Advies aan Hoge Raad: moord uit 2006 voorleggen aan Europees Hof

DEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.

4 uur geleden
1700 politiemensen zagen dossier Lisa in, meestal zonder reden

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.

4 uur geleden
Meer gestrande Nederlanders in Midden-Oosten bellen alarmcentrale

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse alarmcentrales blijven hulpvragen ontvangen van Nederlanders die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Het aantal vragen over onder meer terugvluchten naar Nederland en extra verblijfskosten bij SOS International, Eurocross en de ANWB Alarmcentrale is verder gestegen.

6 uur geleden