Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

Bruins werkt aan maximale zittingstermijn omroepbestuurders

DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is van plan om wettelijk te regelen dat bestuurders en leden van raden van toezicht bij de publieke omroep een maximale zittingstermijn krijgen, schrijft hij in een Kamerbrief. Onbegrensde zittingstermijnen dragen namelijk bij aan "machtsstructuren die schadelijk zijn voor de cultuur en integriteit" van publieke omroeporganisaties, motiveert de bewindsman in een Kamerbrief.

Het plan moet nog verder worden uitgewerkt. Wel maakt de minister via zijn woordvoerder duidelijk dat hij overweegt om de zittingstermijnen te beperken tot vier of vijf jaar. Het is nog niet duidelijk of deze termijnen mogen worden verlengd en - zo ja - hoe vaak. Bruins hint evenwel op twee termijnen. De minister noemt namelijk dat de Commissie Van Geel in een veelbesproken rapport heeft geadviseerd om het bij maximaal twee termijnen van vier jaar te laten.

Onbeperkte zittingstermijnen leiden tot 'bestuurlijk verval', haalt Bruins uit onderzoek. "Het kweekt dominante, krachtige bestuurders die iedereen in de organisatie overvleugelen en aan wie steeds minder intern tegenspel wordt geboden door het ontbreken van effectieve checks and balances."

In opspraak

Het is volgens de minister niet voldoende dat de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en de omroepen een maximale zittingsduur van twee keer vijf jaar hebben afgesproken. Dit is namelijk geen bindende maatregel, benoemt Bruins, en bovendien houden omroepverenigingen zich hier niet aan.

De coalitiepartijen hebben afgesproken om de NPO te hervormen om deze "toekomstbestendig" te maken. Politiek Den Haag is daarvoor al warmgedraaid na zeer kritische rapporten van de eerdergenoemde commissie Van Geel over de toekomst van de NPO en van de Commissie-Van Rijn over grensoverschrijdend gedrag in de omroepwereld. Bruins is van plan om de maximale zittingstermijn mee te nemen bij deze grote hervorming.

De laatste tijd kwamen meerdere omroepbazen in opspraak. Zo werd Arnold Karskens anderhalve week geleden ontslagen als bestuursvoorzitter bij omroep Ongehoord Nederland (ON!), omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan grensoverschrijdend gedrag. Karskens zei hierop aangifte te doen van smaad en laster. Voormalig hoofdredacteur Bert Huisjes van WNL werd eerder eveneens beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag. Het bericht dat hij terug zou keren als bestuurder nadat een niet-openbaar gemaakt rapport hem vrij zou pleiten leidde tot interne onrust, waarna het besluit toch werd teruggedraaid.

Meer uit Binnenland

Met vuurwapen gevluchte gedetineerde aangehouden in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.

26 minuten geleden
Meldingen van schietincident in Utrecht in buurt Diakonessenhuis

UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.

39 minuten geleden
Twee 15-jarige jongens vast voor explosie in Rotterdam-Delfshaven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Ministerie experimenteert met Europees alternatief voor WhatsApp

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.

1 uur geleden
Gelderland werkt toe naar opening kleine kerncentrale rond 2035

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiƫle locaties aanwijzen.

2 uur geleden
Tweede minderjarige opgepakt voor steken jongen van 14 in Breda

BREDA (ANP) - Voor het steken van een 14-jarige jongen in Breda is vrijdagochtend een tweede verdachte aangehouden. Het gaat, net als bij de eerste verdachte, om een minderjarige jongen uit Breda.

3 uur geleden
Politie: vluchtauto na schietpartij Schoonhoven richting Lopik

SCHOONHOVEN (ANP) - De politie zegt beelden te hebben van de auto waarin de vermoedelijke dader van het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker is gevlucht. Het gaat om een Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik.

3 uur geleden