Bruins verlengt vergunning NPO niet met één maar twee jaar
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) stelt voor om de vergunning van de NPO met twee jaar te verlengen, schrijft hij in een Kamerbrief. Daarmee legt de bewindsman het verzoek van een Kamermeerderheid naast zich neer om deze zogeheten 'concessie' met slechts één jaar te verlengen. Hij heeft meer tijd nodig om de plannen uit te werken om de publieke omroep te hervormen.
Normaal gesproken duurt een concessieperiode vijf jaar. In aanloop naar een nieuwe concessie moeten omroepen aanvragen om ook de volgende periode te mogen blijven uitzenden. Daarvoor moeten ze voldoen aan bepaalde eisen, bijvoorbeeld over het aantal leden.
Voormalig staatssecretaris Fleur Gräper (Media) kondigde het afgelopen voorjaar aan om de huidige vergunning met twee jaar te verlengen nadat die afloopt in 2026. Ze nam deze ongebruikelijke stap om een toekomstig kabinet - waarover PVV, VVD, NSC en BBB toen onderhandelden - de ruimte te geven om hervormingen door te voeren. Deze vier inmiddels coalitiepartijen vonden één jaar echter voldoende en steunden een motie van de VVD die hiertoe opriep.
Meerderheid
Dat is Bruins evenwel te snel. "Het uitwerken van hervormingsvoorstellen om de publieke omroep klaar te stomen voor de toekomst vraagt om snelheid, maar moet ook zorgvuldig gebeuren", aldus de minister. Hij moet de wet wijzigen om deze verlenging mogelijk te maken. Hij zal dus ook een meerderheid van de Tweede en Eerste Kamer moeten overtuigen van zijn plan.
De behoefte aan hervormingen werd aangewakkerd in de Kamer na een rapport van de commissie onder leiding van oud-CDA-politicus Pieter van Geel. Die stelde onder meer voor om het aantal ledenomroepen te verlagen van negen naar zes.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionaire kabinetsleden zijn terughoudend om te reageren op de coalitieplannen die tot nu toe via de media zijn uitgelekt. Ze wachten de presentatie later op vrijdag af, klonk het steeds voorafgaand aan de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert adviseert de drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA om "brede akkoorden" te sluiten. Daarbij moeten niet alleen oppositiepartijen betrokken worden, maar ook maatschappelijke organisaties. Volgens haar zal dit ook veel vragen van individuele bewindslieden. "Persoonlijk moeten zij in staat zijn te geven en te nemen, te onderhandelen en zichzelf weg te cijferen", schrijft zij in haar eindverslag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof vindt het "goed nieuws" dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te zetten. "Nederland heeft hier jarenlang voor gepleit", memoreert de partijloze premier in een tweet.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Onder de EU-ministers van Buitenlandse Zaken is brede steun om snel een nieuw sanctiepakket op te leggen aan Rusland, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Niet in de laatste plaats omdat de situatie voor Oekraïners onleefbaar is door de kou. Het is Oekraïne daarnaast niet duidelijk hoe serieus Rusland is in de onderhandelingen over vrede.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD en CDA hebben donderdag het coalitieakkoord helemaal afgemaakt. Zij hebben nog een paar "kleine aanpassingen" gemaakt na terugkoppeling uit de fracties. Die fracties hadden het akkoord woensdagavond al goedgekeurd.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum van Digitalisering wil nog niets zeggen over mogelijk overheidsingrijpen rond de verkoop van Solvinity, het bedrijf achter DigiD. Hij wacht onderzoeken van twee toezichthouders af.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het wettelijk verplichten van stagevergoedingen is mogelijk, maar brengt ook "wezenlijke dilemma's" met zich mee, laat demissionair onderwijsminister Gouke Moes weten aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid wil zo'n wettelijke verplichting voor stagiairs, maar het definitieve besluit laat Moes over aan zijn opvolger.
1 dag geleden