Bruins Slot wil niet praten over sancties tegen Israël om Rafah
DEN HAAG (ANP) - Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil "maximale" diplomatieke druk zetten op Israël om geen grootschalig offensief te beginnen in Rafah in het zuiden van de Gazastrook. Ze wil tot frustratie van linkse partijen in de Tweede Kamer nog niet dreigen met sancties tegen Israël als dat land de operatie toch doorzet.
In Rafah zitten meer dan anderhalf miljoen Palestijnen vast. Ze zijn daar door Israël heen gedirigeerd omdat het daar veilig zou zijn. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt de stad nu toch te willen aanvallen om Israëlische gijzelaars te bevrijden en strijders van Hamas uit te schakelen.
Internationaal is er kritiek op dat voornemen van Netanyahu. Volgens Bruins Slot is zo'n operatie nu ontoelaatbaar omdat het zou leiden tot een "humanitaire catastrofe". Premier Mark Rutte heeft deze week dat standpunt nog overgebracht in Jeruzalem bij de Israëlische regeringsleider.
Spoedvergadering EU-ministers
Tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer drongen GroenLinks-PvdA, Volt, DENK, D66 en SP aan op meer dan diplomatieke druk om het offensief tegen te houden. Het zijn "tandeloze woorden" die Netanyahu niet zullen weerhouden, vindt Volt-leider Laurens Dassen.
Kati Piri (GroenLinks-PvdA) wil dat de bewindsvrouw aandringt op een spoedvergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken om over een sanctiepakket tegen Israël te praten als dat land ondanks alle internationale kritiek zijn plan toch doorzet. Jan Paternotte (D66) zei weinig te verwachten van diplomatieke druk.
Sancties tegen kolonisten
Over een sanctiepakket wil Bruins Slot nog niet praten. Begin volgende week komt de situatie in Rafah wel aan de orde in de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister hoopt dat er alsnog een nieuwe deal komt tussen Israël en Hamas die het offensief zou kunnen voorkomen.
De EU praat wel over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. De EU-ministers zijn "bijna op het punt" dat ze het eens zijn. Daar wil Bruins Slot nog twee weken op wachten. Als er dan nog geen gezamenlijk besluit ligt, zal ze met eigen maatregelen komen, beloofde ze de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden