Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins Slot wil niet praten over sancties tegen Israël om Rafah

Bruins Slot wil niet praten over sancties tegen Israël om Rafah

DEN HAAG (ANP) - Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) wil "maximale" diplomatieke druk zetten op Israël om geen grootschalig offensief te beginnen in Rafah in het zuiden van de Gazastrook. Ze wil tot frustratie van linkse partijen in de Tweede Kamer nog niet dreigen met sancties tegen Israël als dat land de operatie toch doorzet.

In Rafah zitten meer dan anderhalf miljoen Palestijnen vast. Ze zijn daar door Israël heen gedirigeerd omdat het daar veilig zou zijn. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt de stad nu toch te willen aanvallen om Israëlische gijzelaars te bevrijden en strijders van Hamas uit te schakelen.

Internationaal is er kritiek op dat voornemen van Netanyahu. Volgens Bruins Slot is zo'n operatie nu ontoelaatbaar omdat het zou leiden tot een "humanitaire catastrofe". Premier Mark Rutte heeft deze week dat standpunt nog overgebracht in Jeruzalem bij de Israëlische regeringsleider.

Spoedvergadering EU-ministers

Tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer drongen GroenLinks-PvdA, Volt, DENK, D66 en SP aan op meer dan diplomatieke druk om het offensief tegen te houden. Het zijn "tandeloze woorden" die Netanyahu niet zullen weerhouden, vindt Volt-leider Laurens Dassen.

Kati Piri (GroenLinks-PvdA) wil dat de bewindsvrouw aandringt op een spoedvergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken om over een sanctiepakket tegen Israël te praten als dat land ondanks alle internationale kritiek zijn plan toch doorzet. Jan Paternotte (D66) zei weinig te verwachten van diplomatieke druk.

Sancties tegen kolonisten

Over een sanctiepakket wil Bruins Slot nog niet praten. Begin volgende week komt de situatie in Rafah wel aan de orde in de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister hoopt dat er alsnog een nieuwe deal komt tussen Israël en Hamas die het offensief zou kunnen voorkomen.

De EU praat wel over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. De EU-ministers zijn "bijna op het punt" dat ze het eens zijn. Daar wil Bruins Slot nog twee weken op wachten. Als er dan nog geen gezamenlijk besluit ligt, zal ze met eigen maatregelen komen, beloofde ze de Kamer.

Meer uit Politiek

D66: geen begrip voor 'oorlog zonder plan' in Iran

DEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.

5 minuten geleden
VVD steunt aanval op Iran niet, maar 'staat aan kant VS en Israël'

DEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.

41 minuten geleden
Bontenbal wil gesprek EU en VS over exitstrategie uit Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.

2 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil niet betrokken worden bij oorlog in Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."

2 uur geleden
DENK, SP en PvdD vragen om 'rode lijn' tegen VS en Israël om Iran

DEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".

3 uur geleden
Ruime meerderheid Kamer kan leven met inzet marineschip Evertsen

DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.

20 uur geleden
D66 deelt zorgen oppositie over gevolgen WIA-bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.

1 dag geleden