Bruins Slot wijst op militaire prestatie Oekraïne nu twijfel groeit
BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot heeft dinsdag in Brussel de krijgskunst van Oekraïne geprezen. "Het is buitengewoon knap dat de Oekraïners onder deze omstandigheden in staat zijn om zoveel weerstand te bieden", zei ze na afloop van de eerste dag van een meerdaagse NAVO-vergadering.
"Je ziet dat ze met high-endmiddelen en met een goed georganiseerde krijgsmacht een veel groter leger weten tegen te houden en zelfs op sommige terreinen gewoon terreinwinst halen", aldus Bruins Slot. Ze onderstreepte dat ze als minister van Buitenlandse Zaken sprak, maar noemde dit "toch een beetje militaire analyse", verwijzend naar haar ervaring als beroepsmilitair. "Tegen alle cynici die zeggen dat Oekraïne geen grote prestatie levert, zeg ik dat ik daar echt anders naar kijk." Nu het tegenoffensief van Oekraïne op weinig is uitgelopen en zich een patstelling aftekent, klinken er meer somberheid en twijfel in het Westen over de kans om de Russische invasiemacht te verdrijven.
De NAVO-landen spreken woensdag met Oekraïne over het gebruik en de aanschaf van defensiemateriaal. Doel daarvan is niet alleen Oekraïnes kansen in de oorlog met Rusland verbeteren, maar ook zorgen dat zijn defensie alvast goed aansluit bij de eisen van de NAVO. Dan is straks het beloofde NAVO-lidmaatschap makkelijker te bereiken.
Geen grote beloftes
De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmytro Koeleba schuift zelf ook aan bij de vergadering van NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel.
De kwestie-Oekraïne is delicaat. De NAVO-landen willen Oekraïne niet te veel beloven, maar ook niet de indruk wekken dat er sinds de zomer geen vooruitgang is geboekt met het NAVO-lidmaatschap. Tijdens de NAVO-top in juli is Oekraïne dat lidmaatschap wel opnieuw in het vooruitzicht gesteld, al is dat moeilijk zolang de oorlog voortduurt. De NAVO en Oekraïne kunnen wel vast zorgen dat het land zoveel mogelijk aan de toelatingseisen voldoet.
Zorgen
Over de situatie op het slagveld van Oekraïne zijn de meningen verdeeld. NAVO-chef Jens Stoltenberg merkte dinsdag op dat Oekraïne 50 procent van het grondgebied dat Rusland had ingenomen al heeft heroverd. Maar sommige van de bondgenoten uiten ook zorgen. "De winter staat voor de deur en de situatie zal gecompliceerder worden", zei de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna. Ook Bruins Slot maakt zich zorgen over de winter. "Als straks weer aanvallen plaatsvinden op de energie-infrastructuur, dan moeten we alles uit de kast trekken om ervoor te zorgen dat die overeind blijft staan."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geleden