Bruins Slot vindt spanning tussen Iran en Israël zeer zorgelijk
DEN HAAG (ANP) - De oplopende spanningen tussen Iran en Israël zijn "zeer zorgelijk", zegt demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). De regering in Teheran heeft gezegd fors terug te zullen slaan nadat op 1 april een diplomatieke post van het land in Damascus was aangevallen.
Er wordt volgens de bewindsvrouw alles op alles gezet "om Iran ervan te overtuigen om de-escalerend te reageren" op de aanval op het consulaat in Syrië waarbij een hoge Iraanse functionaris omkwam. Onder meer de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk roepen landen in de regio op terughoudendheid te betrachten.
Israël valt vaker doelen in Syrië aan, maar heeft de verantwoordelijkheid voor deze aanval niet geclaimd. Bruins Slot vindt dat diplomatieke vertegenwoordigingen en consulaten altijd met rust moeten worden gelaten.
Mogelijke evacuatie
De ambassades zijn voorbereid op een reeks scenario's, aldus de bewindsvrouw. Voor onder meer Iran en Libanon, waar de machtige Hezbollah een bondgenoot van Iran is, geldt voor Nederlanders al langer het advies om er niet heen te reizen. Dat gebeurde al vrij snel na het begin van de oorlog tussen Hamas en Israël.
Het kabinet maakt zich ook nog niet op voor een eventuele evacuatie van Nederlanders uit de regio. Na het begin van de oorlog in oktober stuurde Nederland militaire transportvliegtuigen naar Cyprus voor het geval Nederlanders moesten worden geëvacueerd. Toen waren ook veel Nederlanders op vakantie in Israël.
Andere landen
Voor het personeel en de familieleden van het personeel van de Nederlandse ambassade in Israël gelden de gewone "standaardmaatregelen", aldus de minister. Frankrijk roept zijn burgers op niet meer naar Iran, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden te reizen. India heeft een soortgelijke oproep gedaan voor Israël en Iran.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
15 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
15 uur geleden