Bruins Slot vindt spanning tussen Iran en Israël zeer zorgelijk
DEN HAAG (ANP) - De oplopende spanningen tussen Iran en Israël zijn "zeer zorgelijk", zegt demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). De regering in Teheran heeft gezegd fors terug te zullen slaan nadat op 1 april een diplomatieke post van het land in Damascus was aangevallen.
Er wordt volgens de bewindsvrouw alles op alles gezet "om Iran ervan te overtuigen om de-escalerend te reageren" op de aanval op het consulaat in Syrië waarbij een hoge Iraanse functionaris omkwam. Onder meer de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk roepen landen in de regio op terughoudendheid te betrachten.
Israël valt vaker doelen in Syrië aan, maar heeft de verantwoordelijkheid voor deze aanval niet geclaimd. Bruins Slot vindt dat diplomatieke vertegenwoordigingen en consulaten altijd met rust moeten worden gelaten.
Mogelijke evacuatie
De ambassades zijn voorbereid op een reeks scenario's, aldus de bewindsvrouw. Voor onder meer Iran en Libanon, waar de machtige Hezbollah een bondgenoot van Iran is, geldt voor Nederlanders al langer het advies om er niet heen te reizen. Dat gebeurde al vrij snel na het begin van de oorlog tussen Hamas en Israël.
Het kabinet maakt zich ook nog niet op voor een eventuele evacuatie van Nederlanders uit de regio. Na het begin van de oorlog in oktober stuurde Nederland militaire transportvliegtuigen naar Cyprus voor het geval Nederlanders moesten worden geëvacueerd. Toen waren ook veel Nederlanders op vakantie in Israël.
Andere landen
Voor het personeel en de familieleden van het personeel van de Nederlandse ambassade in Israël gelden de gewone "standaardmaatregelen", aldus de minister. Frankrijk roept zijn burgers op niet meer naar Iran, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden te reizen. India heeft een soortgelijke oproep gedaan voor Israël en Iran.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geleden