Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken
DEN HAAG (ANP) - Hanke Bruins Slot wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, meldt het CDA. Ze vervangt Wopke Hoekstra die Eurocommissaris voor Klimaat wordt. Bruins Slot is nu nog minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
De functie die Bruins Slot vacant achterlaat, wordt opgevuld door Hugo de Jonge die nu minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is. Hij blijft die post ook houden. Vicepremier van het CDA-smaldeel in het kabinet wordt Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
"Als Afghanistan-veteraan en de minister die verantwoordelijk is voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst is Hanke meer dan gekwalificeerd voor deze overstap naar Buitenlandse Zaken", laat CDA-leider Henri Bontenbal weten. Deze interne verschuiving is volgens hem "de beste oplossing voor de resterende maanden".
Gedegen bewindspersoon
Bruins Slot ging na haar studie en al een paar jaar werkzaam te zijn geweest als beleidsmedewerker op Binnenlandse Zaken, een postacademische opleiding tot officier volgen aan de Koninklijke Militaire Academie. Ze kwam daarna als pelotonscommandant bij de artillerie en werd in 2008 uitgezonden naar Afghanistan.
Daarna zat ze tussen 2010 en 2019 in de Tweede Kamer voor de christendemocraten. Bruins Slot was in de fractie onder meer belast met Defensie. Ze verliet de Kamer om in Utrecht gedeputeerde te worden belast met onder meer landbouw, natuur, bodem en water. In 2022 kwam ze terug naar Den Haag om minister van BZK te worden en staat bekend als een gedegen bewindspersoon.
Hugo de Jonge
"Vandaag ben ik voorgedragen als nieuwe demissionair minister van Buitenlandse Zaken. Mijn inzet voor democratische waarden zal ik in deze rol onverminderd voortzetten", reageert Bruins Slot. Op haar nieuwe post zal de oorlog in Oekraïne haar belangrijkste dossier worden.
Dat Van Gennip vicepremier wordt, heeft volgens de CDA-leider te maken met het feit dat zij een belangrijke rol speelt in het sociaal-economische beleid van het demissionaire kabinet. In het derde kabinet van Mark Rutte (2017-2022) was Hugo de Jonge namens het CDA vicepremier.
Te onzichtbaar
"Het kabinet is demissionair, dus is het niet logisch om iemand van buiten te vragen", aldus Bontenbal. Het kabinet-Rutte IV viel begin juli over de aanpak van migratie. Er zijn op 22 november nieuwe verkiezingen. Daarna moet een nieuw kabinet worden gevormd.
Het vertrek was Hoekstra was een verrassing, ook binnen het CDA. Hij was tot voor kort partijleider. Hij kondigde onlangs aan niet opnieuw lijsttrekker te willen worden. Hij is naar eigen zeggen meer bestuurder. Hij kreeg kritiek in de partij omdat hij als CDA-leider te onzichtbaar zou zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
15 uur geleden