Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken
DEN HAAG (ANP) - Hanke Bruins Slot wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, meldt het CDA. Ze vervangt Wopke Hoekstra die Eurocommissaris voor Klimaat wordt. Bruins Slot is nu nog minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
De functie die Bruins Slot vacant achterlaat, wordt opgevuld door Hugo de Jonge die nu minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is. Hij blijft die post ook houden. Vicepremier van het CDA-smaldeel in het kabinet wordt Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
"Als Afghanistan-veteraan en de minister die verantwoordelijk is voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst is Hanke meer dan gekwalificeerd voor deze overstap naar Buitenlandse Zaken", laat CDA-leider Henri Bontenbal weten. Deze interne verschuiving is volgens hem "de beste oplossing voor de resterende maanden".
Gedegen bewindspersoon
Bruins Slot ging na haar studie en al een paar jaar werkzaam te zijn geweest als beleidsmedewerker op Binnenlandse Zaken, een postacademische opleiding tot officier volgen aan de Koninklijke Militaire Academie. Ze kwam daarna als pelotonscommandant bij de artillerie en werd in 2008 uitgezonden naar Afghanistan.
Daarna zat ze tussen 2010 en 2019 in de Tweede Kamer voor de christendemocraten. Bruins Slot was in de fractie onder meer belast met Defensie. Ze verliet de Kamer om in Utrecht gedeputeerde te worden belast met onder meer landbouw, natuur, bodem en water. In 2022 kwam ze terug naar Den Haag om minister van BZK te worden en staat bekend als een gedegen bewindspersoon.
Hugo de Jonge
"Vandaag ben ik voorgedragen als nieuwe demissionair minister van Buitenlandse Zaken. Mijn inzet voor democratische waarden zal ik in deze rol onverminderd voortzetten", reageert Bruins Slot. Op haar nieuwe post zal de oorlog in Oekraïne haar belangrijkste dossier worden.
Dat Van Gennip vicepremier wordt, heeft volgens de CDA-leider te maken met het feit dat zij een belangrijke rol speelt in het sociaal-economische beleid van het demissionaire kabinet. In het derde kabinet van Mark Rutte (2017-2022) was Hugo de Jonge namens het CDA vicepremier.
Te onzichtbaar
"Het kabinet is demissionair, dus is het niet logisch om iemand van buiten te vragen", aldus Bontenbal. Het kabinet-Rutte IV viel begin juli over de aanpak van migratie. Er zijn op 22 november nieuwe verkiezingen. Daarna moet een nieuw kabinet worden gevormd.
Het vertrek was Hoekstra was een verrassing, ook binnen het CDA. Hij was tot voor kort partijleider. Hij kondigde onlangs aan niet opnieuw lijsttrekker te willen worden. Hij is naar eigen zeggen meer bestuurder. Hij kreeg kritiek in de partij omdat hij als CDA-leider te onzichtbaar zou zijn.
Meer uit Politiek
AMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
8 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieustaatssecretaris Thierry Aartsen is verbaasd dat burgemeesters zaterdag in de Stentor klagen over het nieuwe plan voor het afsteken van vuurwerk. Daarin staat dat alleen nog in verenigingsverband vuurwerk mag worden afgestoken, na toestemming van de gemeente. De burgemeesters zijn bang dat het moeilijk te handhaven is en pleiten voor een totaalverbod op vuurwerk.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen VVD en CDA vinden het goed dat GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver vrijdag op een partijbijeenkomst zei afspraken te willen maken met het aanstaande minderheidskabinet. Dilan Yeşilgöz (VVD) noemde het voor de formatiegesprekken zaterdag moedig en Henri Bontenbal (CDA) begrijpt dat Klaver voor zijn eigen idealen blijft strijden.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen is het "unieke Europese verhaal" van Volt "verwaterd", stelt medeoprichter en Europarlementariër Reinier van Lanschot bij het congres van de partij in Utrecht. De paneuropese partij zakte van twee zetels naar één en dat "dwingt tot zelfreflectie".
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen deel uitmaken van de Raad voor Vrede die de Amerikaanse president Donald Trump wil oprichten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bij het tv-programma Café Kockelmann.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - GroenLinks-PvdA wil 'voor de zomer' akkoorden sluiten met het beoogde minderheidskabinet van D66, VVD en CDA. De grootste oppositiepartij wil "progressieve doorbraken" en is bereid compromissen te sluiten, zegt partijleider Jesse Klaver op een partijbijeenkomst in Den Bosch. Het gaat onder meer om deals op het gebied van stikstof, betaalbare huizen en boodschappen, licht hij desgevraagd toe.
1 dag geleden