Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken

Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - Hanke Bruins Slot wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, meldt het CDA. Ze vervangt Wopke Hoekstra die Eurocommissaris voor Klimaat wordt. Bruins Slot is nu nog minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

De functie die Bruins Slot vacant achterlaat, wordt opgevuld door Hugo de Jonge die nu minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is. Hij blijft die post ook houden. Vicepremier van het CDA-smaldeel in het kabinet wordt Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

"Als Afghanistan-veteraan en de minister die verantwoordelijk is voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst is Hanke meer dan gekwalificeerd voor deze overstap naar Buitenlandse Zaken", laat CDA-leider Henri Bontenbal weten. Deze interne verschuiving is volgens hem "de beste oplossing voor de resterende maanden".

Gedegen bewindspersoon

Bruins Slot ging na haar studie en al een paar jaar werkzaam te zijn geweest als beleidsmedewerker op Binnenlandse Zaken, een postacademische opleiding tot officier volgen aan de Koninklijke Militaire Academie. Ze kwam daarna als pelotonscommandant bij de artillerie en werd in 2008 uitgezonden naar Afghanistan.

Daarna zat ze tussen 2010 en 2019 in de Tweede Kamer voor de christendemocraten. Bruins Slot was in de fractie onder meer belast met Defensie. Ze verliet de Kamer om in Utrecht gedeputeerde te worden belast met onder meer landbouw, natuur, bodem en water. In 2022 kwam ze terug naar Den Haag om minister van BZK te worden en staat bekend als een gedegen bewindspersoon.

Hugo de Jonge

"Vandaag ben ik voorgedragen als nieuwe demissionair minister van Buitenlandse Zaken. Mijn inzet voor democratische waarden zal ik in deze rol onverminderd voortzetten", reageert Bruins Slot. Op haar nieuwe post zal de oorlog in Oekraïne haar belangrijkste dossier worden.

Dat Van Gennip vicepremier wordt, heeft volgens de CDA-leider te maken met het feit dat zij een belangrijke rol speelt in het sociaal-economische beleid van het demissionaire kabinet. In het derde kabinet van Mark Rutte (2017-2022) was Hugo de Jonge namens het CDA vicepremier.

Te onzichtbaar

"Het kabinet is demissionair, dus is het niet logisch om iemand van buiten te vragen", aldus Bontenbal. Het kabinet-Rutte IV viel begin juli over de aanpak van migratie. Er zijn op 22 november nieuwe verkiezingen. Daarna moet een nieuw kabinet worden gevormd.

Het vertrek was Hoekstra was een verrassing, ook binnen het CDA. Hij was tot voor kort partijleider. Hij kondigde onlangs aan niet opnieuw lijsttrekker te willen worden. Hij is naar eigen zeggen meer bestuurder. Hij kreeg kritiek in de partij omdat hij als CDA-leider te onzichtbaar zou zijn.

Meer uit Politiek

Gemeenten zien kabinet stap naar voren zetten na asielrellen

DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.

3 uur geleden
Jetten: Markuszower nu 'niet vooraan in rij voor samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".

4 uur geleden
Jetten wil na asieloverleg meer 'maatwerk' voor opvang gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.

5 uur geleden
Geen geld voor nieuw sirenesysteem, luchtalarm verdwijnt in 2028

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.

8 uur geleden
Opnieuw aangifte tegen Markuszower om uitspraak over Palestijnen

AMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.

10 uur geleden
Sjoerdsma: EU moet meer solidariteit met vluchtelingen tonen

BRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.

11 uur geleden
ProVeenendaal bij Raad van State: nu al last van naamsverwarring

DEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.

11 uur geleden