Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken

Bruins Slot vervanger Hoekstra op Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - Hanke Bruins Slot wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, meldt het CDA. Ze vervangt Wopke Hoekstra die Eurocommissaris voor Klimaat wordt. Bruins Slot is nu nog minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

De functie die Bruins Slot vacant achterlaat, wordt opgevuld door Hugo de Jonge die nu minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is. Hij blijft die post ook houden. Vicepremier van het CDA-smaldeel in het kabinet wordt Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

"Als Afghanistan-veteraan en de minister die verantwoordelijk is voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst is Hanke meer dan gekwalificeerd voor deze overstap naar Buitenlandse Zaken", laat CDA-leider Henri Bontenbal weten. Deze interne verschuiving is volgens hem "de beste oplossing voor de resterende maanden".

Gedegen bewindspersoon

Bruins Slot ging na haar studie en al een paar jaar werkzaam te zijn geweest als beleidsmedewerker op Binnenlandse Zaken, een postacademische opleiding tot officier volgen aan de Koninklijke Militaire Academie. Ze kwam daarna als pelotonscommandant bij de artillerie en werd in 2008 uitgezonden naar Afghanistan.

Daarna zat ze tussen 2010 en 2019 in de Tweede Kamer voor de christendemocraten. Bruins Slot was in de fractie onder meer belast met Defensie. Ze verliet de Kamer om in Utrecht gedeputeerde te worden belast met onder meer landbouw, natuur, bodem en water. In 2022 kwam ze terug naar Den Haag om minister van BZK te worden en staat bekend als een gedegen bewindspersoon.

Hugo de Jonge

"Vandaag ben ik voorgedragen als nieuwe demissionair minister van Buitenlandse Zaken. Mijn inzet voor democratische waarden zal ik in deze rol onverminderd voortzetten", reageert Bruins Slot. Op haar nieuwe post zal de oorlog in Oekraïne haar belangrijkste dossier worden.

Dat Van Gennip vicepremier wordt, heeft volgens de CDA-leider te maken met het feit dat zij een belangrijke rol speelt in het sociaal-economische beleid van het demissionaire kabinet. In het derde kabinet van Mark Rutte (2017-2022) was Hugo de Jonge namens het CDA vicepremier.

Te onzichtbaar

"Het kabinet is demissionair, dus is het niet logisch om iemand van buiten te vragen", aldus Bontenbal. Het kabinet-Rutte IV viel begin juli over de aanpak van migratie. Er zijn op 22 november nieuwe verkiezingen. Daarna moet een nieuw kabinet worden gevormd.

Het vertrek was Hoekstra was een verrassing, ook binnen het CDA. Hij was tot voor kort partijleider. Hij kondigde onlangs aan niet opnieuw lijsttrekker te willen worden. Hij is naar eigen zeggen meer bestuurder. Hij kreeg kritiek in de partij omdat hij als CDA-leider te onzichtbaar zou zijn.

Meer uit Politiek

Vijlbrief: situatie rond WIA alarmerend, ingrijpen onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.

1 uur geleden
Van den Brink ziet nog geen probleem na winst partijen tegen azc

DEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."

3 uur geleden
Bijna alle partijen claimen winst na gemeenteraadsverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.

5 uur geleden
Partijen moeten campagneborden binnen een week weghalen

DEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.

5 uur geleden
Ouwehand: niet stil zijn over oprukkende extreemrechtse partijen

DEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.

5 uur geleden
XR wil blijven demonstreren ondanks 'dreigementen' De Mos

DEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.

6 uur geleden
Lokale partijen groeien, verlies voor GroenLinks-PvdA, SP en CU

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen hebben hun opmars doorgezet bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ze behaalden samen 3391 zetels, het hoogste aantal ooit. Ruim een op de drie kiezers (34 procent) koos voor een lokale partij, blijkt uit alle voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft verzameld. Van de landelijke partijen heeft GroenLinks-PvdA het grootste absolute zetelverlies geleden.

7 uur geleden