Bruins Slot: Navalni overleden door zijn strijd voor democratie
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot vindt het een "schokkend bericht" dat de Poetin-criticus Aleksej Navalni is overleden. "Hij heeft zich ingezet tegen corruptie en voor de democratie in Rusland", zegt de bewindsvrouw in een eerste reactie na de ministerraad. "En hij heeft dat nu gewoon met de dood moeten bekopen."
Het bericht is "weer een bewijs dat het regime van Poetin afschuwelijk is", vindt Bruins Slot. Russische autoriteiten hebben vrijdagmiddag gemeld dat Navalni is overleden in gevangenschap, meldt persbureau Reuters. Het team van de politieke activist heeft dit nog niet kunnen bevestigen.
In de Russische politiek is Navalni van grote betekenis geweest, zegt de minister. "Hij was een van de weinige oppositieleiders die het echt tegen Poetin durfde op te nemen."
'Rusland geen democratie'
Zijn overlijden herbevestigt volgens Bruins Slot het beeld dat "Rusland geen democratie is". De oppositie in het land is momenteel "een farce", vindt de bewindsvrouw. Onlangs nog is een tegenkandidaat van president Vladimir Poetin gediskwalificeerd voor de presidentsverkiezingen.
De internationale gemeenschap en ook Bruins Slot zelf hebben regelmatig druk uitgevoerd op het Kremlin in de hoop de situatie van Navalni te verbeteren, bijvoorbeeld waar het aankomt op medische hulp.
Reactie Ollongren
Ook demissionair minister van Defensie Kajsa Ollongren is "diep geschokt" door het overlijdensbericht. "Het is aan ons zijn hoop en moed hoog te houden", schrijft ze op het sociale medium X.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiƫn, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders pleitte in het debat over de regeringsverklaring voor "grootscheepse remigratieprogramma's". Daarmee gebruikt hij een term die volgens de Nationaal Coƶrdinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) behoort tot het gedachtegoed van rechts-extremisten. Het is volgens de terrorismebestrijder "een verhullend woord waarmee zij doelen op het uiteindelijk deporteren van miljoenen mensen op basis van hun 'ras', geloof, geaardheid of onwelgevallige standpunten".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de steun aan een motie om AOW-plannen aan te passen, gaat het kabinet "over rechts", zegt GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver. Hij vindt dat een gemiste kans. "Dan kiezen ze er namelijk niet voor om het progressiever en eerlijker te maken, maar dan kiezen ze ervoor om over rechts meerderheden te zoeken. Dat is aan hen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens fractievoorzitter Jan Paternotte (D66) zit er een grens aan hoe zwaar je als overheid bedrijven nog kan belasten. Dat zei hij in reactie op Jesse Klaver, partijleider van GroenLinks-PvdA, die vroeg of D66 bereid is om vermogens of winsten zwaarder te belasten. Paternotte vreest dan dat de Nederlandse economie niet hard genoeg meer kan groeien.
5 uur geleden