Bruins Slot juicht draai Wilders over steun Oekraïne toe
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) vindt het positief dat Geert Wilders de deur op een kier heeft gezet waar het gaat over wapensteun aan Oekraïne, zei ze in het praatprogramma Buitenhof. De radicaal-rechtse politicus was hier tot voor kort een tegenstander van, omdat hij vond dat wapens behouden moeten blijven voor de eigen krijgsmacht. Zaterdag schreef Wilders op het sociale medium X dat zijn partij de PVV bereid is "om over iedere vorm van hulp te praten".
De voorman van de PVV heeft niet verduidelijkt welke vormen van hulp hij hier precies bedoelde. Bruins Slot haalt uit zijn woorden dat hij ook bereid is om Oekraïne "te steunen met meer dan alleen support, maar ook met militaire middelen".
In hetzelfde bericht uitte Wilders ook kritiek op het veiligheidsakkoord dat Bruins Slot afgelopen week heeft afgesloten met Oekraïne. Hij vond het niet kunnen dat een demissionair kabinet op deze manier afspraken heeft gemaakt die minstens tien jaar zullen gelden.
Tegoeden
De minister verdedigt zich door te zeggen dat de strijd in Oekraïne niet kan wachten tot een nieuw kabinet aantreedt. De veiligheid van heel Europa komt volgens Bruis Slot in het geding als Rusland de oorlog wint. De bewindsvrouw verwacht namelijk dat de "machtshonger" van president Vladimir Poetin dan niet is gestild en hij door zal gaan met oorlog voeren. "Van begin af aan hebben we als kabinet aangegeven dat we op Oekraïne niet demissionair zijn", zegt ze.
De laatste maanden groeit de steun in het Westen voor het idee om de bevroren Russische tegoeden met een waarde van ongeveer 300 miljard dollar in beslag te nemen en uit te geven aan steun voor Oekraïne. Onder meer de voorzitter van de Europese Raad Charles Michel en de Amerikaanse president Joe Biden hebben zich hiervoor uitgesproken. "Dat zou een mooie uitkomst zijn", zegt Bruins Slot over de zeer ongebruikelijke maatregel. Ze ziet juridische obstakels, maar vindt het goed om te onderzoeken of het mogelijk is. De bewindsvrouw ziet het plan om de rente op deze tegoeden in beslag te nemen als een goede eerste stap.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
17 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
18 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
19 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
21 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
1 dag geleden