Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins Slot juicht draai Wilders over steun Oekraïne toe

Bruins Slot juicht draai Wilders over steun Oekraïne toe

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) vindt het positief dat Geert Wilders de deur op een kier heeft gezet waar het gaat over wapensteun aan Oekraïne, zei ze in het praatprogramma Buitenhof. De radicaal-rechtse politicus was hier tot voor kort een tegenstander van, omdat hij vond dat wapens behouden moeten blijven voor de eigen krijgsmacht. Zaterdag schreef Wilders op het sociale medium X dat zijn partij de PVV bereid is "om over iedere vorm van hulp te praten".

De voorman van de PVV heeft niet verduidelijkt welke vormen van hulp hij hier precies bedoelde. Bruins Slot haalt uit zijn woorden dat hij ook bereid is om Oekraïne "te steunen met meer dan alleen support, maar ook met militaire middelen".

In hetzelfde bericht uitte Wilders ook kritiek op het veiligheidsakkoord dat Bruins Slot afgelopen week heeft afgesloten met Oekraïne. Hij vond het niet kunnen dat een demissionair kabinet op deze manier afspraken heeft gemaakt die minstens tien jaar zullen gelden.

Tegoeden

De minister verdedigt zich door te zeggen dat de strijd in Oekraïne niet kan wachten tot een nieuw kabinet aantreedt. De veiligheid van heel Europa komt volgens Bruis Slot in het geding als Rusland de oorlog wint. De bewindsvrouw verwacht namelijk dat de "machtshonger" van president Vladimir Poetin dan niet is gestild en hij door zal gaan met oorlog voeren. "Van begin af aan hebben we als kabinet aangegeven dat we op Oekraïne niet demissionair zijn", zegt ze.

De laatste maanden groeit de steun in het Westen voor het idee om de bevroren Russische tegoeden met een waarde van ongeveer 300 miljard dollar in beslag te nemen en uit te geven aan steun voor Oekraïne. Onder meer de voorzitter van de Europese Raad Charles Michel en de Amerikaanse president Joe Biden hebben zich hiervoor uitgesproken. "Dat zou een mooie uitkomst zijn", zegt Bruins Slot over de zeer ongebruikelijke maatregel. Ze ziet juridische obstakels, maar vindt het goed om te onderzoeken of het mogelijk is. De bewindsvrouw ziet het plan om de rente op deze tegoeden in beslag te nemen als een goede eerste stap.

Meer uit Politiek

Tielen wil strengere regels voor buitenlands donorsperma

DEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.

50 minuten geleden
Schoof ziet meer urgentie bij EU-leiders voor economische stappen

RIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.

2 uur geleden
Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

16 uur geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

18 uur geleden
Kamervoorzitter: grenzen stellen in debat is ook aan Kamerleden

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.

20 uur geleden
Brekelmans: welwillend tegenover langere bijdrage Noordpoolmissie

BRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.

21 uur geleden
Nieuw minderheidskabinet wordt op 23 februari beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.

1 dag geleden