Bruins Slot juicht draai Wilders over steun Oekraïne toe
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) vindt het positief dat Geert Wilders de deur op een kier heeft gezet waar het gaat over wapensteun aan Oekraïne, zei ze in het praatprogramma Buitenhof. De radicaal-rechtse politicus was hier tot voor kort een tegenstander van, omdat hij vond dat wapens behouden moeten blijven voor de eigen krijgsmacht. Zaterdag schreef Wilders op het sociale medium X dat zijn partij de PVV bereid is "om over iedere vorm van hulp te praten".
De voorman van de PVV heeft niet verduidelijkt welke vormen van hulp hij hier precies bedoelde. Bruins Slot haalt uit zijn woorden dat hij ook bereid is om Oekraïne "te steunen met meer dan alleen support, maar ook met militaire middelen".
In hetzelfde bericht uitte Wilders ook kritiek op het veiligheidsakkoord dat Bruins Slot afgelopen week heeft afgesloten met Oekraïne. Hij vond het niet kunnen dat een demissionair kabinet op deze manier afspraken heeft gemaakt die minstens tien jaar zullen gelden.
Tegoeden
De minister verdedigt zich door te zeggen dat de strijd in Oekraïne niet kan wachten tot een nieuw kabinet aantreedt. De veiligheid van heel Europa komt volgens Bruis Slot in het geding als Rusland de oorlog wint. De bewindsvrouw verwacht namelijk dat de "machtshonger" van president Vladimir Poetin dan niet is gestild en hij door zal gaan met oorlog voeren. "Van begin af aan hebben we als kabinet aangegeven dat we op Oekraïne niet demissionair zijn", zegt ze.
De laatste maanden groeit de steun in het Westen voor het idee om de bevroren Russische tegoeden met een waarde van ongeveer 300 miljard dollar in beslag te nemen en uit te geven aan steun voor Oekraïne. Onder meer de voorzitter van de Europese Raad Charles Michel en de Amerikaanse president Joe Biden hebben zich hiervoor uitgesproken. "Dat zou een mooie uitkomst zijn", zegt Bruins Slot over de zeer ongebruikelijke maatregel. Ze ziet juridische obstakels, maar vindt het goed om te onderzoeken of het mogelijk is. De bewindsvrouw ziet het plan om de rente op deze tegoeden in beslag te nemen als een goede eerste stap.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
2 dagen geleden