Bruins Slot bepleit meer sancties tegen Israëlische kolonisten
LUXEMBURG (ANP) - De sanctielijst tegen gewelddadige Israëlische kolonisten moet dringend worden uitgebreid, heeft minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot gezegd bij binnenkomst op een vergadering van zowel de EU-ministers van Buitenlandse Zaken als Defensie in Luxemburg.
De Europese Unie heeft vrijdag sancties uitgevaardigd tegen vier kolonisten en twee organisaties voor geweld en mensenrechtenschendingen tegen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever. Maar dat is wat Bruins Slot betreft nog niet genoeg. Ze zal de uitbreiding van de Israëlische sanctielijst in de vergadering bepleiten bij haar EU-collega-ministers. "Als je een tweestatenoplossing wilt voor Israël en de Palestijnen, moet er uiteindelijk ook nog wel land voor de Palestijnen zijn waar ze überhaupt kunnen wonen en werken". Demissionair minister Bruins Slot ziet extreme kolonisten inmiddels "in zo'n tempo bezig om mensen uit hun dorpen te verjagen", dat die tweestatenoplossing straks in de praktijk misschien niet eens meer mogelijk is.
De Europese Unie is al jaren een voorstander van de tweestatenoplossing om het Israëlisch-Palestijns conflict te beëindigen. Met die oplossing zouden er twee onafhankelijke staten opgericht worden op het voormalige grondgebied van de Palestijnen.
Ook de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib zei bij binnenkomst voorstander te zijn van meer sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. "We moeten de zaak wel in balans houden en ervoor zorgen dat we er niet van worden beschuldigd met twee maten te meten", zei Lahbib met een verwijzing naar de vele EU-sancties tegen Hamas, Israëls tegenstander in de oorlog die op 7 oktober begon. Voor Lahbib zijn meer Israëlische namen op de sanctielijst bovendien niet genoeg. "We moeten ook kijken naar degenen die wapens leveren aan gewelddadige kolonisten", zei ze tegen journalisten.
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geleden